El Freni Teli (Halatı) Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

El freni halatı veya el freni teli değişimi ne kadar? El freni halatı fiyatları ne kadardır? El fren teli değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için tel freni teli değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

el freni teli degisimi

Tüm otomobillerde el freni teli bulunmak zorundadır. Çünkü bu hem yasal olarak hem de güvenlik açısından zorunluluktur. El freni diğer adıyla park freni olarak bilinmektedir. Otomobilinizi park ettiğini zaman sabit şekilde kalmasını sağlayan fren sistemine el freni ya da park freni adı verilir. Çalışma prensibi ise şu şekildedir. Siz el frenini çektiğiniz anda halat gerilir ve arka tekerlerde bulunan fren sisteminin tekerleri sıkmasını sağlar. Böylelikle aracınız hareket halindeyken asla hareket etmez. El freni iyi tutmayan bir araba park halinde kayabilir ve kazaya sebep olabilir. Ayrıca el freni sıkı tutmuyorsa aracınız muayeneden ağır kusurlu olarak kalacaktır.

El freni halatı bildiğimiz çelik teldir. Özellikle uç bağlantı noktalarından zamanla gevşeyebilir. Ayrıca kopması olası bir şeydir. Ele freni telinin gevşediğini anlamanın en iyi yolu frenin artık tutmaması ve arabanın kaymasıdır. Ayrıca el freni kolu artık yumuşak ise tel gevşemiştir. Bunlar varsa mutlaka el frenini telini değiştirmenizi öneririm.

El Freni Teli (Halatı) Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

El freni halatını değiştirmek için bir frenci ustasından yardım almanız işinizin sağlam olması açısından iyi olacaktır. Yaklaşık 1-2 saatlik bir süre içerisinde ustanız el freni halatını değiştirecektir. El freni teli fiyatları ise marka ve modellere göre şu şekildedir.

Marka ve Model El Freni Teli Fiyatı – 2023
Toyota Corolla (Efsane Kasa) 320 Lira
Toyota Corolla Dizel 500 Lira
Ford Focus 250 Lira
Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal 120 Lira
Lada Samara 120 Lira
Renault 9 Broadway 130 Lira
Mercedes E 200 600 Lira
Renault Clio 200 Lira
Fiat Albea, Palio 175 Lira

Evet gördüğünüz gibi el freni halatı fiyatları öyle çok fazla bir şey değildir. Genelde sağ ve sol olarak satılırlar. Bildiğimiz bisiklet frenlerini daha kalın telli olanlarına benzetebilirsiniz. El freni halatı değişimi işçilik ücreti ise 250 lira para alınmaktadır. Kısaca bir otomobilin el freni telini değiştirmenin maliyeti 2023 yılı için 375 ile 850 lira arasında bir para tutacaktır.

El freni teli koptuğu zaman aracınız yokuş aşağı veya yukarı park etme durumunda sabit kalmayacaktır. Bu durum ciddi kazalara neden olabilir. Eğer el freninin son zamanlarda yumuşadığını fark ederseniz mutlaka park freni telini değiştirmeniz gerekmektedir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top