Fiat Marea Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fiat’ın bir dönem ülkemizde sattığı ve özellikle tasarımı ile ön plana çıkan modeli olan Marea nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Marea inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın 1997 ile 2006 yılları arasında sattığı D segmenti bir modeldir. Marea özellikle dış tasarım olarak zamanının çok ötesinde bir arabadır. 2003 yılına kadar 1. nesil kasaları satıldıktan sonra bu yıldan sonra Marea Liberty yani makyajlı kasalar yollara çıkmıştır. Marea, yüksek donanım, konfor ve ucuz fiyatı ile dikkat çeken bir modeldir. Ülkemizde nispeten güzel satış rakamlarına ulaşmasına rağmen Fiat’ın sürekli model bitirme politikası nedeniyle tarihte yerini almıştır.

İlginizi çekebilir: Fiat Stilo Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Fiat Marea Nasıl Bir Araba?

Fiat Marea, 1996 yılında tanıtılan bir otomobil modelidir. İtalyan otomobil üreticisi Fiat tarafından üretilen bu araç, orta sınıf bir sedan olarak tasarlanmıştır. İlk olarak İtalya’da piyasaya sürülen Marea, daha sonra Avrupa ve Türkiye pazarlarında satışa sunulmuştur. Dış tasarımıyla dikkat çeken Fiat Marea, oldukça şık ve modern bir görünüme sahiptir. Ön kısmında büyük farları ve geniş ızgara tasarımıyla sportif bir hava yaratan araç, arkasında ise yüksek bir bagaj hacmi sunan geniş bir bagaj kapağına sahiptir. Yüksek tavan çizgisi sayesinde de iç mekanda daha geniş bir alan sunulmuştur. Fiat Marea’nın iç mekan tasarımı da oldukça dikkat çekicidir. Ferah ve rahat bir iç mekana sahip olan araç, kullanıcılarına konforlu bir sürüş deneyimi sunar. Geniş koltukları ve ergonomik tasarımı sayesinde sürüş esnasında yorgunluk hissi en az seviyede tutulmuştur. Ayrıca aracın geniş camları sayesinde de iç mekanda daha fazla ışık alınabilmekte ve ferah bir ortam yaratılmaktadır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak.

Fiat Marea Liberty
Fiat Marea Liberty

1.6 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 104 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. Bir çok Fiat motorunda olduğu gibi LPG ile uyumlu motordur. Şehir içinde 11.3, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması 11 saniyedir ve maksimum hizi 187 km/s olarak ölçülmüştür.

1.8 HLX Benzinli : Çok az sayıda satılan bir motodur. Zaten bu motora sahip bir tanesini almanızı asla önermiyorum. 113 beygir ve 154 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 11.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.9 JTD Dizel : Multijet teknolojisinden önceki dizel motordur. Eski kara dizellerin turbo takılmış versiyonudur. Özellikle kara duman atmasıyla meşhurdur. 105 beygir ve 200 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 7.9, şehir dışında 4.6 litre yakıt tüketmektedir. Çok fazla satılmamış bir motor seçeneğidir. Zaten o zamanların dizellerini asla tavsiye etmiyorum.

2.0 HLX Benzinli : Eğer yüksek performans ve güç istiyorsanız mutlaka bu motora sahip bir Marea almalısınız. 5 silindirli olan bu motor 147 beygir (hp) ve 186 Nm tork güç üretmektedir. 0-100 hızlanması 8.7 saniye olarak ölçülmüştür. Ayrıca saatte 207 km hıza çıkabilmektedir. Şehir içinde 14, şehir dışında 7.3 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile çok uyumlu değildir.

Güvenlik açısından da oldukça başarılı olan Fiat Marea, çarpışma testlerinden iyi sonuçlar almıştır. ABS, çift hava yastığı ve ön emniyet kemerleri gibi standart güvenlik donanımlarının yanı sıra, elektronik denge kontrolü ve çekiş kontrolü gibi özellikler de araçta bulunmaktadır. ELX, Exclusive, Liberty ve SX donanım paketlerine sahiptir. Ayrıca 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri ile yer almıştır.  Fiat Marea’nın sürüş performansı da oldukça başarılıdır. Yüksek hızlarda bile stabil bir sürüş sağlayan araç, direksiyon hakimiyeti açısından da başarılıdır. Ayrıca aracın süspansiyon sistemi de oldukça iyi tasarlanmıştır ve yolda yol tutuşu konusunda güvenli bir sürüş sağlar.

Fiat Marea Kullanıcı Yorumu

Fiat Marea gerçekten hak ettiği değeri bulamamış araçlardan bir tanesidir. Ben 2005 model bir 1.6 liberty modeline sahibim ve 5 yıldır sorunsuzca kullanıyorum. Öncelikle bizim ülkemizde Fiat deyince hep kötü, kalitesiz ve konforsuz arabalar akla geliyor. Ancak Marea kesinlikle böyle bir otomobil değildir. Daha içinde oturduğunuz anda kaliteyi hissediyorsunuz. Ön göğüs, kapı içleri, torpido üstü ve diğer yerlerde kaliteli yumuşak malzeme kullanılmıştır. Öyle çatlama ve solma gibi şeyler asla olmaz. Ön tarafının genişliği çok güzeldir. Zaten arka tarafı ise tam bir makam arabası gibidir. 3 yetişkin bile rahatlıkla sığabilir ve saatlerce yolculuk yapabilir. Koltuklarında kuş tüyü gibi rahat süngerlere yer verilmiştir. Ayrıca bel destekli olması sürüş konforu açısından çok büyük avantaj sağlıyor. Yol tutuşu ise muhteşemdir. Ne sert virajlara yüksek hızlarda girmeme rağmen bana mısın demiyor. Yolculuk sırasında yol, rüzgar ve motor sesini içeriye hiç almıyor. Bazen rölantide çalışırken araba çalışmıyor zannederdim. Arka amortisörleri sert olduğu için kasislerden geçişlerde biraz sarsıntılı olmasına neden oluyor. Ama bu durum arabanın yol tutuş kabiliyetinin artmasını sağlıyor. Yüksek hızlarda bile gayet güvenli bir araba. 200 km/s hızla bile giderken en ufak bir titreme olmuyor. Frenleri çok güçlü ve arabayı kısa mesafede durdurabiliyor. Zaten dört disk fren kullanıldığı için frenleme mesafesi çok kısa. Bu arabada bir bagaj var ki kamyonet kasası gibi. 2 bebek arabası ve yanında çantaları alabiliyordu.

Fiat Marea İçi
Fiat Marea İçi

Fiat Marea Alınır Mı?

Herkes Fiat Marea neden tutulmuyor diye sorup duruyor. Ben size hemen anlatıyım ki merakınız gitsin. Bu arabalar teknolojik olarak zamanının çok ötesinde. Ancak ne kadar çok özellik o kadar çok arıza olasılığı demektir. Her yerinde sensörler olduğu için elektrik arızaları çok çabuk olabiliyor. Ayrıca bizim sanayi ustaları sağolsun bu arabaları kronik sorunlu hale getirdiler. Marea’da her şey elektronik olarak kontrol edildiğinden özellik arızaları da çok olası. Zaten motor kısmından değil, elektrik kısmından çok arıza veriyor. Yaşının eskimesi sebebiyle daha fazla arıza vermesi olasılığı var. İkinci el piyasası çok hızlı değildir ama elde kalıp satılmayacak arabalardan değildir. Eğer bir Marea almak istiyorsanız mutlaka geçmişini bildiğiniz temiz kullanılmış ve ustalar tarafından orasıyla burasıyla oynanmamışını almaya özen göstermelisiniz.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top