Fiat Sedici Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Ülkemizin en çok satılan markalarından bir tanesi olan Fiat’ın ortak üretim modeli olan Sedici nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Sedici inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Fiat Sedici, 2006 yılında İtalya’nın en popüler otomobil üreticilerinden birisi olan Fiat tarafından piyasaya sürülen bir crossover SUV modelidir. Bu aracın adı, İtalyanca “16” anlamına gelen “Sedici” kelimesinden gelmektedir. Sedici, konforlu bir sürüş deneyimi sunmasının yanı sıra, arazi koşullarında da oldukça iyi bir performans göstermesi ile öne çıkan bir modeldir. Fiat Sedici, Suzuki SX4 ile kardeş bir otomobildir. Suzuki’nin Macaristan fabrikasında üretilmiştir. Anlaşma gereği banttan inen her 3 araçtan ikisine SX4 markası basılırken bir tanesine Fiat Sedici markası basılmıştır. Sedici ülkemizde 2007-2008 yılları arasında satılmıştır.

İlginizi çekebilir: Fiat Stilo Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Fiat Sedici Nasıl Bir Araba?

Tasarım: Fiat Sedici’nin tasarımı, güncel ve modern bir görünüm sunmaktadır. Önde bulunan geniş cam tavanı ve kalın çerçeveli farları ile araç, gösterişli bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda, Sedici’nin güçlü ve dayanıklı bir araç olduğunu gösteren musluklu lastikleri ve krom detayları da bulunmaktadır.

İç Mekan: Sedici’nin iç mekanı, konforlu ve rahat bir atmosfere sahiptir. Geniş bir yerleşim alanı sunan araç, koltuklarının da ergonomik tasarımı ile sürücü ve yolcular için konforlu bir sürüş sunar. Aynı zamanda, Sedici’nin iç mekanı, kaliteli malzemeler kullanılarak dizayn edilmiştir ve güncel teknolojik özellikler de bulunmaktadır.

Performans: Fiat Sedici ülkemizde sadece 1.6 benzinli motor seçeneği ile yer almıştır.  Bu motor 107 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. Aracın kasası ile çok uyumludur. Şehir içinde 10, şehir dışında 6.1 litre yakıt tüketimi vardır. 0-100 hızlanması ise 11 saniye olarak ölçülmüştür.

Güvenlik: Fiat Sedici, güvenli bir sürüş sunmak amacıyla birçok güvenlik özelliğine sahiptir. Örneğin, ABS fren sistemi, yol tutuş kontrolü, park sensörleri ve airbag sistemi gibi özellikler bulunmaktadır.

fiat sedici yandan gorunumu

Fiat Sedici Kullanıcı Yorumu

Bir ayağım köyde olması sebebiyle kendime hem şehir içinde kullanacağım şık, hem de köyde zorluk çekmeyeceğim hafiften bir arazi aracı ararken Sedici almaya karar verdim. Benim aracın 2007 model olanıydı ve 5 yıl kullandım. Öncelikle dışardan her ne kadar küçük gibi görünüyor olsa da iç mekanı oldukça büyüktür. Arka diz mesafesi yeterli seviyededir ancak çok uzun boyunuz varsa biraz sorunlu olabiliyor. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzemeye yer verilmiştir. Koltuklarında orta kalitede bir kumaş döşemeye yer verilmiştir. İçine oturduğunuzda verdiği güvenlik hissi yine ortalama seviyede. Motor performansı ise gayet güzeldir. Atmosferik olması sebebiyle yüksek devirlerde daha performanslı bir sürüş sunuyor. Şehir içinde ara hızlanmalarda idare eder. Zaten bu arabanın spor otomobil olmadığını bilmeniz gerekir. Yol tutuşu öyle çok iyi değildir. Altının yerden yüksek olması yüksek hızlarda altta rüzgar almasına bu durum yol tutuşunun düşmesine neden oluyor. Virajlara girerken özellikle zemin ıslaksa çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. Bagajı hatchback bir otomobilinki kadar dar. Yerden yüksek oluşu şehir içi sıkışık trafikte diğer arabalara üstten baktığınız için ferah ve sıkıcı olmayan bir yolculuğa imkan sunuyor. Frenleri gayet güçlü olup frenleme mesafesi çok kısadır.

fiat sedici arkadan gorunumu

Fiat Sedici Alınır Mı?

Bu otomobili alırken kesinlikle Fiat olduğunu düşünmeyin. Çünkü üretiminde başından sonuna kadar Japon Suzuki vardır. Bu sebeple oldukça sorunsuz ve kaliteli bir arabadır. Arıza çıkartma olasılığı çok düşüktür. Ben kullandığım süre boyunca hiç zorluk yaşamadım. Diğer taraftan yedek parçaları bulunuyor mu diye çok fazla soru alıyordum. Evet ben Ankara’da hiçbir parçasını bulmakta zorlanmadım. Zaten internette araştırırsanız her parçası var. Kaporta ve plastik aksam parçaları bulunmasına rağmen parça fiyatları biraz pahalıdır. Sedici Türkiye’de çok fazla tutulmadığı için ikinci el piyasası çok hızlı değildir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır