Fiat Stilo Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Fiat’ın büyük umutlarla satışa çıkarttığı ancak umduğunu bulamadığı model olan Stilo nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Fiat Stilo inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

fiat stilo

Fiat istediği zaman çok kaliteli ve donanımlı otomobiller üretebileceğini kanıtlayan bir markadır. Ancak kalite ve donanım demek sorunsuzluk olmadığını da Stilo modelinde çok iyi anlamıştık. Stilo ilk olarak 2002 yılında satışa çıkmıştır. Pazardaki yeri Volkswagen golf ve Opel Astra ile rekabet edebilmekti. Ancak istenilen satış rakamlarına bir türlü ulaşamadı. Çünkü Fiat markası ve yanında Stilo’nun bitmek bilmeyen kronik arızaları alıcılarını ondan uzak tuttu.

Fiat Stilo Nasıl Bir Araba?

C segmenti hatchback bir model olan Stilo satışa çıktı zaman büyük reklamlar yapılmıştı. Ancak daha satılmaya başladığı ilk andan itibaren kullanıcı şikayetleri çok fazla gelmeye başladı. Sıfır araba aldığı için yıllarca servise gitmeyeceğini düşünenler büyük hayal kırıklığı yaşıyorlardı. Çünkü Stilo’da büyük elektriksel sorunlar vardı. Neyse biraz Stilo’nun özelliklerine bakmaya devam edelim. Active, Actual ve Dynamic donanım paketlerine sahiptir. En full donanım paketlisi Dynamic olup “ABS, ESP, ASR, yokuş kalkış desteği, 6 hava yastığı, açılır cam tavan (Skywindow), city direksiyon, dijital çift bölgeli klima, hız sabitleyici, otomatik dört cam ve aynalar” gibi pek çok özelliğe sahiptir. Stilo’nun otomatik şanzımanlı olanları ülkemizde satılmamıştır. Ancak 6 ileri manuel vitese sahiptir. 3 ve 5 kapılı hatchback ve az sayıda da olsa “Dynamic MultiWagon” adı altında station wagon kasa tiplerine sahiptir. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.4 Benzinli : Sadece 2006 model olarak satılanlarda yer almış motor seçeneğidir. 1.4 litre hacimli olup 95 beygir ve 128 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Şehir içinde 10.7, şehir dışında 6.8 litre yakıt tüketmektedir. Son hızı 176 km/s olarak ölçülmüştür. 0-100 hızlanması ise 12.5 saniyedir. Bu motor sadece Active donanım paketlerinde vardır.

1.6 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. 1.6 litre hacimli olup 103 beygir ve 145 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu güzel bir işçilikle uyumludur. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketimi vardır. 0’dan 100’e hızlanması 10.8 saniyedir. Son hızı ise fabrika verilerine göre 183 km/s olarak ölçülmüştür.

1.8 Benzinli : Çok az sayıda satılmıştır. Zaten sorunlu bir motor olduğu bilinmektedir. O yüzden fazla tercih edilmemektedir. LPG ile uyumlu değildir. 133 beygir ve 162 Nm tork güç üretmektedir.

1.9 JTD Dizel : Yine çok az satılmış dizel motorlu olanıdır. Zaten eski dizel teknolojisi olduğu için hem çok yakıyor hem de performanssız bir motordur. Kara duman atmasıyla bilinir. Ayrıca çok kısa ömürlü bir motordur. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Fiat Stilo Kronik Sorunları

  • Cam tavanın su kaçırması ve tırnağının kırılması
  • Elektrik arızası
  • Rölanti dalgalanması
  • Sensör arızaları
  • Arka amortisörlerden ses gelmesi
  • Sürekli yakıt pompası yakması
Fiat Stilo Arkadan Görünümü. Tek Kapı Stilo
Fiat Stilo Arkadan Görünümü. Tek Kapı Stilo

Fiat Stilo Kullanıcı Yorumu

Bir komşum vardı ve sıfır olarak almıştı. Bende yıllarca şu adam arabasını ne kadar az kullanıyor diyerek bakmıştım. Bir gün satılığa çıkarttı ve bende ekspertiz yaptırıp aldım. O zaman daha 50 bin kilometrede boya ve değişen olmayan. Yani kısaca oldukça temiz kullanılmış bir arabaydı. Aldıktan sonra sürüş keyfine hayran kalmıştım. İçerisinde kullanılan malzemenin kalitesi çok güzeldi. Örneğin ön göğüste kullanılan kaplama çok kaliteli olduğunu hemen gösteriyor. İçine oturduğunuzda premium bir otomobil kullanıyormuş hissiyatı veriyor. Ayrıca verdiği güven hissine diyecek bir şey yok. Ön göğüs derin ve camı geniş. Bu sebeple harika bir görüş açısı oluşturuyor. Arka diz mesafesi sınıfındaki tüm arabalardan daha iyidir. Hatta 3 yetişkin bile rahatlıkla yolculuk yapabilir. Yol ve motor sesini içeriye hiç almıyor. Ayrıca yol tutuşu fena sayılmaz. Sert virajlarda bile arkasını öyle kolay kolay bırakmıyor.

Ancak Stilo’nun birde kronik arızaları var ki, resmen insanı arabadan soğutuyor. İnternette tonla Stilo arızasını çözemeyen insanların çözüm yolları aradığını görürsünüz. Bunun sebebi elektrik arızası vermesini meşhur olması. Ayrıca bu arabanın dilinden anlayan çok usta olmadığı için bir yeri tamir ettirirken diğer iki yer bozuluyor. Neredeyse her hafta sanayiye gidiyordum ve çoğu zaman arıza çözülmeden eve geliyordum. Arabayı aldığım kişi ise aldığı günden beri sürekli arıza çıkarttığını söylemişti. Bu kadar temiz kullanılmasına rağmen bu kadar sorunlu bir otomobil olamaz diyorsunuz. Cam tavanının tırnakları kırılıyor ayrıca yağmurlu havalarda su sızdırıyor.

Fiat Stilo İçi
Fiat Stilo İçi

Fiat Stilo Alınır Mı?

Buraya kadar yazımı okuduysanız Stilo’nun sorunlu bir otomobil olduğunu anlamışsınızdır. Eğer ben uğraşırım derseniz çok güzel araba. Yedek parçaları bulunuyor ama diğer Türkiye’de üretilen Fiat modelleri gibi ucuz değil. İkinci el piyasası çok yavaş ama bir alıcısı mutlaka bulunuyor. Tüm bunlara bakarak alıp almamak size kalmış.

Kaynak: otogenel

Bir Yorum

  1. Almayın sakın arkadaşlar. Bitmiyor dertleri birgün sensörü bozulur, birgün cam tavan açılmaz, bir gün çalışmaz sürekli bir arıza yaptırmakla uğraşıyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır