Fiat Tempra ve Tipo Arıza Lambaları | Tipo ve Tempra Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamı

90’lı yıllarda ülkemizin en çok satılan modellerinden ikisi olan Fiat Tipo ve Tempra’nın gösterge panelinde bulunan arıza lambaları anlamı nelerdir. Ayrıca Tempra ve Tipo uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor sorusuna yanıt arayacağız.

Fiat, Türkiye’nin en çok satılan otomobil markalarından bir tanesidir. Tempra ve Tipo modeli 90’lı yıllarda büyük ses getirmiştir. Bunun sebebi o zamana kadar Türk halkının aşina olmadığı bir şekilde, ibreli gösterge paneli yerine dijital gösterge tablosu kullanmaya başlamasıdır. Bu araçlarda dijital gösterge ile uzay mekiği ve uçak kokpiti gibi görünüm sağlanmıştır. O yıllarda böyle bir gösterge paneli büyük teknolojik yenilikti. Fiat Tipo ve Tempra’nın gösterge panelinde her şey dijital olarak gösterilmektedir. Bu sebeple gösterge tablosundaki arıza işaretlerinin anlamlarını bilmek sizin faydanıza olacaktır. Şimdi gelin hep birlikte Fiat Tipo ve Tempra gösterge tablosunda bulunan arıza lambaları ile uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor hep birlikte bakalım.

Fiat Tipo ve Tempra Arıza Lambaları ile Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

1- Fiat Tipo ve Tempra Benzin Göstergesi

benzin gostergesi tipo tempraDijital olarak gösterilen bu gösterge tablosunun ortasında yer almaktadır. Aracınızın deposunda ne kadar yakıt kaldığını öğrenmeniz için 12 çizgiden oluşan yakıt seviyesi göstergesidir.

 


2- Fiat Tipo ve Tempra Hararet Göstergesi

fiat tipo ve tempra hararet gostergesiO zamanların otomobillerinin tam tersi olarak Fiat Tipo ve Tempra’da motor suyu sıcaklığı dijital olarak gösterilmektedir. Hararet kırmızı bölgeye doğru ilerlediğinde aracınızın soğutma suyu aşırı derecede ısınmış demektir. Bu arabalar artık eskidiği için hararet yapması çok olasıdır. Bu sebeple bir gözünüz sürekli olarak gösterge tablosunda hararet göstergesinde olmalıdır.


3- Fiat Tipo ve Tempra Hız Göstergesi

hiz gostergesi fiat tipo ve tempraDiğer modellerde ibre olarak gösterilirken, Tipo ve Tempra’da gösterge panelinde dijital sayı olarak gösterilir. Böylelikle aracınızın ne kadar hızla gittiğini sayısal olarak görebilirsiniz. O zaman bu sayaç sürücüler için büyük teknolojik yenilik olarak görülmekteydi.


4- Fiat Tipo ve Tempra Devir Göstergesi

fiat tipo ve tempra devir saatiHer şeyin dijital olduğu gibi devir göstergesi de dijital olarak gösterilmektedir. Bu gösterge aslında eksantrik milinin dönüş hızının gösterge tablosuna yansıtılmış halidir.

 


5- Fiat Tipo ve Tempra Kilometre ve Günlük Kilometre Sayacı

fiat tipo ve tempra toplam kilometre sayaciGösterge tablosunun sol üst tarafında bulunan bu sayaç aracın üretildiği günden bu yana toplam ne kadar kilometre yol yaptığını gösterir. Ayrıca günlük kilometre sayacı da burada bulunmaktadır.

 


6- Fiat Tipo ve Tempra Kapılar Açık Uyarı Işığı

fiat tipo ve tempra kapilar acik uyari isigiTipo ve Tempra otomobillerinin kapılarının tam kapanıp kapanmadığını kontrol eden bir sensör sistemi vardır. Bu sistem eğer kapılardan birisi bile açıksa aracınızın gösterge tablosunda o kapının ışığının yanmasına neden olur. Ayrıca stop farlarından bir tanesi patlarsa yine kırmızı ikaz ışığı yanarak sürücüyü uyarır.


7- Fiat Tipo ve Tempra Yağ Lambası (Yağ Basıncı Düşük)

fiat tipo ve tempra yag lambasiYağ lambasının görevi aracınızın motorunda bulunan yağın basıncının ölçülmesini sağlamaktır. Doğrudan yağ basınç sensörüne bağlı olan bu ikaz ışığı yandığı zaman hemen motoru durdurmalısınız. Çünkü yağsız kalan motor kısa sürede yatak sarabilir. Yağ lambasının yanmasının sebebi “yağ pompası arızası, yağ müşürü ve sensörü arızası, motorun yağsız kalması ve yağ seviyesinin düşmesi, son olarak ise aracınızın motor istemesi” yağ lambasının yanmasına neden olabilir.


8- Fiat Tipo ve Tempra Akü Lambası

aku lambasi tipo ve tempraOtomobillerin akü ışığının kontağı açıktan sonra yanması normaldir. Çünkü bu sırada arabanın elektrik ihtiyacının hepsi akü tarafından sağlanmaktadır. Ancak motor çalıştıktan sonra akü lambası söner. Yanmayan bir akü ışığının anlamı şarj olduğu ve her şeyin sağlıklı çalıştığını gösterir. Ancak motor çalışırken aracınızda akü ikaz lambasının yandığını görüyorsanız şarj olmuyor demektir. Büyük ihtimal aracınız şarj dinamosu arızalı demektir.


9- Fiat Tipo ve Tempra El Freni Çekili veya Fren Hidrolik Yağı Az Kaldı Uyarı Işığı

el freni cekili veya fren hidrolik yagi azTüm otomobillerde olduğu gibi Tempra veya Tipo araçlarda da bir el freni bulunmaktadır. Bu frenin görevi araç park halindeyken hareket etmesini engellemektir. Eğer el freni kolunu aşağı indirirseniz bu ikaz lambasının söndüğünü görürsünüz. Ancak indirmenize rağmen yanmaya devam ediyorsa, mutlaka fren hidrolik yağı seviyesini kontrol etmelisiniz. Çünkü bu uyarı lambası, fren yağı azaldığı zamanda yanmaktadır.


10- Fiat Tipo Ön Fren Balataları Aşınmış Uyarı Lambası

on fren balatalari asinmisBu araçlar zamanına göre gayet teknolojik otomobillerdir. Bu sebeple aracın fren balatalarının miktarını ölçen bir sensör bile bulunmaktadır. Bugün bu sistemi çalışan bir Tipo veya Tempra bulmanız zorda olsa fabrika tarafından bu ikaz ışığı gösterge paneline konulmuştur. Eğer kırmızı yuvarlak etrafında kesik çizgiler görüyorsanız bu aracınızın ön fren balatalarının aşındığını ve bitmek üzere olduğunu göstermektedir.


11- Fiat Tipo ve Tempra Sinyal ve Aydınlatma Uyarı Işıkları

fiat tipo tempra sinyal ve aydinlatma isaretleri

fiat tipo ve tempra gosterge paneli

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir