Ford Focus 1 Arıza Lambaları Anlamı | Focus Mk1 Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

Focus ülkemizde satışa çıktığından bu yana ülkemizin en çok satılan modellerinden bir tanesidir. Pek çok teknolojiyi de beraberinde getiren Focus 1 kasa gösterge panelinde bulunan arıza ışıkları ne anlama geliyor. Focus mk1 arıza lambaları anlamı nedir? Focus 1 kasa uyarı ve ikaz ışıklarının anlamları nedir?

focus 1 ariza lambalari

Ford Focus satışa çıktığı 1998 yılından bu yana üretilmeye devam eden bir modeldir. Focus 1 kasa olarak tabir edilen mk1 1998 ile 2005 yılları arasında üretilmiş ve satılmıştır. Üretildiği ilk dönemlerde oldukça yüksek donanımları sayesinde dikkat çekmiştir. Tam bir Türkiye yollarının arabası olan Focus MK1’in gösterge tablosunda pek çok uyarı ve ikaz ışıkları vardır. Ayrıca Focus 1’in gösterge tablosunda motor ve parçalarında meydana gelen arızaları göstermek için arıza lambaları da vardır. Şimdi Ford Focus MK1 arıza lambaları ne anlama geliyor tek tek bakalım. Ama öncelikle şunu bilin ki Focus 1’in “Ambiente, Comfort, Darkline, Ghia ve Trend” donanım paketlerinin gösterge panellerindeki arıza lambaları sayısı değişiklik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir : “Renault Megane 2 Arıza Lambaları Anlamları

Ford Focus 1 Arıza Lambaları Anlamları

Ford Focus arıza lambaları ile uyarı ve ikaz ışıklarının anlamlarını bilmeniz sizin açınızdan çok önemlidir. Bu yüzden aracınızda yanan bir işaret varsa anlamını aşağıda bulabilirsiniz.

1- Ford Focus 1 Sol Sinyal Uyarı Işığı

ford focus sol sinyalFord Focus MK1′ her otomobilde olduğu gibi direksiyonun sol tarafından bulunan kolu aşağıya doğru çektiğinizde sola sinyal verir. Gösterge tablosunun sol üst köşesinde sol sinyal verdiğinizde sol tarafı gösteren yeşil ok işareti yanıp söner. Bunun anlamı aracınızın sola sinyal verdiğiniz konusunda sizi uyarmasıdır.


2- Ford Focus MK1 Kapılar Açık İkaz Işığı

kapilar acik uyari isareti focus mk1Yaklaşık 30 yıldan bu yana üretilen arabaların kapılarında küçük sensörler bulunmaktadır. Bunların amacı kapının tam kapanıp kapanmadığını kontrol etmektir. Çünkü olası bir seyir halindeki kapı açılması çok acı sonuçlar doğurabilir. Bunun için Focus 1 kasanın gösterge panelinde kapıların tam kapandığını göstermek için uyarı ışığı vardır. Bu ikaz lambası sönmeden asla aracınızı hareket ettirmemelisiniz.


3- Ford Focus M1 Hava Yastığı (Airbag) Arızası Uyarı Lambası

hava yastigi aktif degil uyari isigi focus mk1Eğer aracınızda hava yastıkları aktif değilse aracınızın gösterge panelinin sol tarafından bu uyarı ışığı yanacaktır. Hava yastığı son 20 yıldır bir otomobilin en önemli güvenlik donanımlarından bir tanesi olarak görülmektedir. Bu sebeple aracınızın gösterge tablosunda hava yastığı ışığı yanıyorsa mutlaka arızanın çözümünü en kısa sürede yaptırmalısınız. Ayrıca Airbag uyarı ışığı yandığı sürece kullanmanız sistemin daha fazla arıza yapmasına neden olabilir. Hava yastığı sisteminin tüm parçaları oldukça pahalıdır.


4- Ford Focus 1 Yolcu Hava Yastığı Aktif Değil Uyarı Işığı

yolcu hava yastigi akif degil focus mk1Ford Focus aracınızı genelde kendiniz kullanıyorsanız ön yolcu hava yastığını kontak anahtarı yardımıyla torpidonun sağ tarafından pasif hale getirebilirsiniz. Bunun amacı kaza sırasında yolcu olmamasına rağmen yan taraftaki airbag patlamasını önlemektir. Çünkü otomobillerin hava yastığı sistemleri oldukça pahalı bir şekilde tamir edilmektedir. Ancak unutma ihtimalinize karşı gösterge tablosunda yolcu hava yastığı çalışmıyor uyarı ışığı yanacaktır. Unutmayın bu bir arıza lambası değildir. Sadece sizi ikaz etmek için yanan bir işarettir.


5- Ford Focus MK1 Şanzıman Arıza Lambası (Uyarı Işığı)

sanziman ariza lambasi ford focus mk1Bu arıza lambası sadece otomatik şanzımanlı Focus 1 modellerinde bulunmaktadır. Çünkü otomatik şanzıman çok pahalı bir tamire neden olacağı için aracınızın şanzımanın bir sorun olması durumunda gösterge tablosunda “sarı dişli içinde ünlem işareti” uyarı ışığı yanacaktır. Bunu gördüğünüz anda en yakın servise gitmeniz sizin faydanıza olabilecektir. Bu arıza lambasının yanmasının sebebi basit bir şanzıman yağı eskimesi olabilir. Ancak çok ciddi sorunları habercisi de olabileceği için mutlaka ciddiye almalısınız.


6- Ford Focus 1 Motor Arıza Lambası Anlamı

motor ariza lambasi ford focus mk1Ford Focus MK1 motor kontrol ünitesi (ECU) sistemine sahip bir araçtır. Bunun  anlamı şudur. Aracın motor ve bileşenlerini kontrol etmek, aracın en verimli ve performanslı bir şekilde çalışmasını sağlamak için her yerinde sensörler bulunmaktadır. Bu sensörler bir elektrik voltajı değeri ile aracın beyni olan motor kontrol ünitesine (ECU) sürekli olarak bilgi verir. Eğer sensörlerden bir tanesinde bile olması gerekenden daha farklı bir voltaj değeri gelirse bilgisayar bunu bir arıza olarak algılar. Motorda bir arıza olduğunu sürücüye göstermek için gösterge panelinde motor arızsa lambası (check engine) ışığı yanacaktır. Bu ışığı gördüğünüz zaman aracınızı bir diyagnostik cihazına bağlatıp hangi sensörle alakalı arıza kodlarını veriyor ona bakmaktır.


7- Ford Focus Kızdırma Bujisi (Ön Isıtma Bujisi) Uyarı Işığı

kizdirma bujisi isareti ford focus mk1Ford Focus 1’in dizel motor seçenekleri bulunmaktadır. Dizel motorun çalışma prensibi silindirler içerisinde sıkıştırılan hava ve yakıt karışımının ısıtılması prensibine göre çalışmasıdır. Bu ısıtma ise kızdırma bujisi adı verilen silindir başına bir tane olan parçalar tarafından sağlanmaktadır. Aracınızın motorunu çalıştırmadan önce kontağı akü açılacak kadar çevirdiğinizde 3-4 saniye kadar yanmasıdır. Söndüğü zaman ise silindir içerisinde ısınma tamamlanmış demektir. Artık marşa basabilir ve aracınızı çalıştırabilirsiniz demektir. Ama aracınızın motoru çalışırken yanması, veya çalışmadan önce hiç sönememesi veya hiç yanmaması kızdırma bujilerinde bir arıza olduğunu gösterir.


8- Ford Focus MK1 Hız Sabitleyici Devrede Uyarı Işığı

hiz sabitleyici uyari isigi focus mk1Pek çok olmasa da özellikle Ford Focus 1 Ghia donanım paketlerinin bazılarında o zamanlar opsiyonel olarak hız sabitleyici özelliği vardı. Hız sabitleyicinin ne işe yaradığını bilmeyen yoktur. Ancak aracınızda devreye alındığı zaman bunun sürücüye gösterilmesi gerekir. Çünkü unutup kazalara sebebiyet vermenize neden olabilir. Bunun için gösterge panelinde hız sabitleyici devrede uyarı ışığı yanmaktadır.


9- Ford Focus MK1 O/D OFF (Overdrive) Kapalı Uyarı Işığı (Otomatik Şanzıman)

o d off kapali focus mk 1O/D yani overdrive sürüş modu aracınızın normal seyir halinde şanzımanın motora bindirdiği yükü en aza indirmesini sağlayan bir otomatik şanzıman sürüş modudur. O/D off uyarı ışığının anlamı bu modun kapalı konuma getirildiğini göstermektir. Böylelikle vites değişim aralıkları daha yüksek devirlerde olacaktır. Yani aracınızı daha agresif bir şekilde kullanıldığınızda O/D off konuma getirebilirsiniz. Ancak unutmayın overdrive kapalı ise aracınızın yakıt tüketimi artacaktır. Hatta en yüksek vitese geçmesi çok zor hal alacaktır. Çünkü aracınızı performansı ve ani hızlanmalı bir şekilde kullanıyorsunuz demektir.


10- Focus MK1 Uzun Farlar Açık Uyarı Işığı

uzun farlar acik uyari isigi focus mk1Aracınızın uzun farlar açık olduğunda gösterge panelinde mavi far işareti yanacaktır. Bunun amacı aracınızı sürekli olarak bu far ayarıyla kullandığınızı göstermektir. Özellikle gece yolculuklarında uzun farlar açık bir şekilde gitmeniz karşıdan gelen sürücülerin gözünü alabilir.


11- Ford Focus MK1 Kilometre Sayacı

kilometre sayaci focus mk1Focus 1 kasaların gösterge panelinin ortasında dijital TFT ekran olarak kilometre sayacı bulunmaktadır. İki satırlık bu ekranın üst satırında aracın toplam yaptığı kilometre bilgisi yer alırken, alt satırda ise anlık km bilgisi bulunuyor.


12- Ford Focus MK1 Sağ Sinyal Işığı

sag sinyal isigi focus mk1Focus 1 kasa aracınız ile sağ tarafa sinyal verdiğinizde gösterge panelinde sağ tarafı gösteren yeşil ok işareti yanıp sönecektir. Hem ışıklı hem de tık tık şeklinde uyarı verecektir. Çünkü sinyal açık kalması durumunda diğer sürücüleri şaşırtabilir ve kazalara sebep olabilirsiniz.


13- Ford Focus MK1 Emniyet Kemeri Takılı Değil Uyarı Işığı

emniyet kemeri takili degil uyari isigi focus mk1Aracınızda seyahat ederken sürücü emniyet kemeri takılı değilse gösterge panelinde kırmızı renkli emniyet kemeri takılı değil ikaz lambası yanacaktır. Kaza sırasında araç içindekileri koruyan en önemli güvenlik önleminin emniyet kemeri takmak olduğunu unutmayın.


14- Ford Focus MK1 Akü Lambası

aku lambasi ford focus mk1Aracınızın kontağını motor çalışmadan önce bir tur çevirdiğinizde gösterge ışıklarının hepsinin yandığını göreceksiniz. Buna akü uyarı ışığı da dahildir. Çünkü o sırada her şeyin elektrik ihtiyacının aküden karşılandığı gösterilmektedir. Ancak motor çalıştıktan sonra akü ışığının sönmesi gerekir. Çünkü o saatten sonra artık şarj dinamosu (alternatör) devreye girmiştir. Ayrıca akünün eksilen enerjisi de şarj ediliyor demektir. Motor çalışırken ve yolda giderken Focus 1 aracınızda akü lambası yanarsa artık şarj etmiyor demektir. Bunun için hiç vakit kaybetmeden en yakın oto tamirciye gitmeniz gerekmektedir.


15- Ford Focus MK1 Yağ Lambası

yag lambasi focus 1Focus 1 kasa aracınızda motor çalışırken yağ lambası yanıyorsa asla aracınızı kullanmayın. Çünkü bir motorun çalışması için sürekli olarak yağlanması gerekir. Eğer yağlama bir anlığına bile olsa kesilirse aracınızın motoru yatak sarabilir. Yağ lambasının yanmasının sebebi, yağ basıncının düşük okunmasından dolayı kaynaklanıyordur. Focus 1’de yağ lambası uyarı ışığı yanmasının sebebi basit bir yağ basınç sensörü (müşürü) arızası da olabilir. Ancak yağ pompasının zayıflaması, motor yağı seviyesinin düşmesi ve son olarak aracın motor istiyor olması yağ lambasının sebepleri arasındadır.


16- Ford Focus 1 Benzin Işığı İkaz Lambası

benzin isigi ford focus 1Aslında yakıt seviyesi azaldığı uyarı ışığı diyebiliriz. Ford Focus MK1 aracınızda benzin pompası işareti uyarı ışığı yanıyorsa aracınızda yakıt seviyesi kritik şekilde düşmüş demektir. Bu ışık yanarken aracınız ister dizel isterse benzinli olsun ortalama 75 kilometre kadar yol yapacaksınız Bu saatten sonra yolda kalacağınızı asla unutmayın. Bu sebeple benzin ışığı yanarken asla kullanmayın. Zaten arabanızı çeyrek deponun altında kullanmanız yakıt pompasına zarar verebilir. Hatta deponun dibinde bulunan tortuların çekilip motora gönderilmesine ve enjektörlerin tıkanmasına bile neden olabilir.


17- Ford Focus 1 El Freni Çekili Uyarı Işığı

el freni cekili uyari isigi focus mk1El freni sadece aracınız park halindeyken ileri geri gitmesin, yokuşlarda kaymasın diye çekilmelidir. Seyir halindeyken aracı yavaşlatmak için asla el freni kullanılmamalıdır. Ayrıca el freni çekili halde gitmeye çalışmak fren sistemine zarar verebilir. Focus 1 kasalarda el freni işareti ” kırmızı yuvarlak için ünlem işareti” olarak sembol edilmiştir. Eğer gösterge tablosunda bu ikaz lambası yanıyorsa el freni çekili demektir.


18- Ford Focus 1 ABS Arıza Lambası

abs isigi focus mk1Focus 1 kasada ABS fren sistemi vardır. Motor çalıştıktan sonra ABS uyarı ışığının sönmesi gerekir. Ancak yanmaya devam ediyorsa ABS çalışmıyor demektir. Bu arıza lambası yanarken asla aracınızı kullanmayın.

Kaynak: otogenel.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top