Ford Taunus Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Türkiye’de bir dönemin gözde modellerinden olan Ford Taunus nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Ford Taunus test sürüşü, inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

ford taunus

Türkiye’de Koç Holding tarafından daha önce Anadol modelleri yerli araçlar üretilmişti. Ancak Anadol üretimi sonlandıktan sonra yeni model üretmek yerine Ford markası altında araç üretimlerine başlandı. Taunus, aslında 1939 yılında üretilmeye başlamış olsa da Türkiye’de satışına 1976 yılında başlamıştır. Avrupa’da 1982 yılında satışı durdurulmuş ama Türkiye’de 1993 yılına kadar devam etmiştir.

İlginizi Çekebilir : “Citroen Xantia Nasıl Araba

Ford Taunus Nasıl Bir Araba?

Ford Taunus üzerinde ufak değişilikler yapılarak uzun yıllar üretilmiş bir modeldir. Bugün yollarda hâlâ görülmesine rağmen çok azı iyi durumdadır. Hatta bu arabalar kestirilerek kamyonet haline bile getirilmiştir. GL, GT, GXL, L, S ve TC SW donanım paketleri vardır. Çoğunluğu sedan kasa olmasına rağmen az da olsa station wagon kasa tipleri vardır. 1986 yılına kadar olanları 4 ileri şanzımana sahipken bu yıldan sonra üretilenleri 5 viteslidir. Arkadan itişli bir aktarma sistemine sahiptir. 1990 yılından sonra olanlarında ” hidrolik direksiyon, klima, otomatik camlar ve aynalar” gibi özellikler vardır. D segmenti bir araç olduğu için oldukça geniş bir iç hacme sahiptir. Taunus piyasada en fazla yakan arabalar arasında yer almıştır. Motor teknik özelliklerine değinecek olursak.

1.6 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. Çok sağlam ve performanslı bir motor olduğu bilinmektedir. Ancak yağ eksilmesiyle meşhurdur. 73 beygir ve 108 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 12.5, şehir dışında 7.2 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 km hızlanması 11 saniye olarak ölçülmüştür. Eğer bir Taunus alacaksanız en çok tutulan motor seçeneğidir.

2.0 Benzinli : Kullanması çok keyifli ve zamanına göre güçlü bir motordur. 101 beygir ve 138 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 13.2, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketimi verisi vardır. 0-100 hızlanması 9.5 saniyedir. Yine diğer motor gibi yağ eksiltmektedir. 2 litrelik motorlu araçlar ülkemizde tutulmadığından bu motora sahip Taunus’ta çok fazla satılmamıştır.

Ford Taunus Arka Ve Yandan Görünümü
Ford Taunus Arka Ve Yandan Görünümü

Ford Taunus Kullanıcı Yorumu

Elimdeki para ile bir Tofaş alabilirdim. Ancak ben alacağım arabanın biraz daha oturaklı ve sağlam olmasını istediğim için tercihimi Taunus’tan yana kullandım. 1993 model bir tanesini 2 yıldır kullanıyorum. Öncelikle aracın içinden anlatmaya başlayım. Ön göğsü çok yüksek olduğu için kullanırken üstün bir görüş açısı sağlamıyor. Ayrıca ön kaputunun uzun ve geniş olması sıkış yerlerde zorluk çıkartabiliyor. Ön göğsü Tofaş gibi kolay kolay çatlamaz. Ön tarafının genişliği gayet güzeldir. Arka koltuklarına ise 3 kişi rahatlıkla sığabilir. Ben bu arabayı kullanmaktan büyük zevk alıyorum. Aslında 2021 model yeni bir aracım olmasına rağmen Taunus’u daha çok kullanıyorum. Uzun yolda şöyle 90-100 giderken kendine aşık ediyor. Yol tutuşu gayet güzeldir, ancak arkadan itişli olduğu için siz yine de virajlara dikkatli girerseniz iyi olur. Yüksek hızlara kolaylıkla çıkabiliyor. Çok defa 200 km/s hızı görmüşlüğüm var. Ancak şunu unutmayın bu arabaların en yenisi bile artık 30 yaşında. O yüzden temkinli kullanmanız gerekiyor. Frenleri yine rakibi olan Tofaş’a göre çok daha kalitelidir. Kısa mesafe içerisinde arabayı kolaylıkla durdurabiliyor. 1.6 motoru şehir içinde ara hızlanmalarda biraz hantal kalıyor.

Ford Taunus İçi
Ford Taunus İçi

Ford Taunus Alınır Mı? 

Ben her şeyden önce sizin aklınızdaki soru olan Taunus’un yedek parçaları bulunuyor mu sorusunu cevaplayım. Ben Ankara’da yaşadığım için aradığım her parçasını rahatlıkla bulabiliyorum. Yedek parça fiyatları çok pahalı olmasa da Tofaş veya Reno 9 serisine göre daha yüksek fiyatlara satılıyor. Bakımlarını aksatamadığınız zaman sorun çıkartacak bir otomobil değildir. Bu araba 90’lı yıllarda orta düzey yöneticiler tarafından oldukça fazla ilgi görmüştür. Bana göre en kötü yanı yakıt tüketiminin fazla olmasıdır. Onun dışında az para ile alınabilecek en iyi araçlardan bir tanesidir. Her arabada olduğu gibi bir Taunus alacaksanız mutlaka bakımlı ve geçmişini bildiğiniz bir tanesini almanızı öneririm.

Kaynak: otogenel.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top