1. Anasayfa
 2. Fiyat Bilgisi

Fren Balatası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti -2023

Fren Balatası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti -2023
0

Fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan fren balatası fiyatı ne kadar? Fren balatası değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için fren balatası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

fren balatasi degisimi

Otomobillerin sürekli rutin değişen bazı parçaları vardır. Çünkü bu parçalar zamanla kullanılmaz hale gelir ve tehlike yaratabilir. Fren balatası da bu parçalardan bir tanesidir. Arabanın fren sisteminin doğru çalışması için gerekli olan bu parça sürücü pedala bastığı zaman diski sıkar. Böylelikle arabanın yavaşlanması sağlanmış olur. Fren balataları sürekli olarak bir sürtünme halinde olduklarından zamanla aşınır ve değişmesi gerekmektedir.

Fren balatasının bittiği nasıl anlaşılır diye soracak olursanız. En güzeli göz ile kontrol etmektir. Fren kaliperlerinin hemen altında disk ile kaliper arasında bulunan balatalar zamanla incelir. Eğer balata kalınlığı zamanla göremiyorsanız bu balataların değişme vakti geldiğinin habercisi olabilir. Ayrıca fren balatası bittiği zaman aracınızda şu belirtiler olabilir.

 • Fren hidrolik yağı eksilmesi
 • Frene basınca sürtme sesi gelmesi
 • Fren pedalının çok alttan kavraması
 • Frenlerin eskiye göre daha uzun mesafede tutması
 • Frene basınca yanık kokusu gelmesi

gibi belirtileri verecektir. Bu durumda aracınızın balatalarını değiştirmeniz gerekir. Ayrıca fren balatalarında kullanılan maddenin çoğunluğu barit olarak bilinmektedir. Bu da yumuşak bir metal olmasına rağmen zamanla sertleşir. Sonuç olarak değiştirmeniz gerekecektir. Fren balatası bitmesine rağmen değiştirmezseniz öncelikle diskler çizilecek, daha sonra aracınızın freni tutmaz olacaktır. Bu sebeple kesinlikle değiştirilmesi ihmal edilmeyecek parçalardan bir tanesidir. Bir fren balatasının ömrü 30 bin kilometre veya 2 yıldır. Bu süreleri kesinlikle aşmamanız gerekmektedir.

Fren Balatası Ne Kadara Değişir?

Fren balatası değişimi çok basit bir işçilik gerektiren işlemdir. Bu sebeple değişimi sırasında çok fazla stres yapmanıza gerek yoktur. Fren balatası fiyatı 2023 yılı için Tofaş Şahin, Doğan, Renault 9 Broadway ve Lada Sama ve Vega gibi araçların 150-200 lira arasında değişmektedir. Ortalama bir otomobilin ise Toyota Corolla ve Auris, Volkswagen Golf, Polo, Jetta Passat, Honda Civic, Renault Megane ve Clio, Opel Astra için ise 350 ile 600 lira arasında değişmektedir. Fren balatası değişimi işçilik ücreti olarak sanayide özel servisler 200 lira işçilik ücreti talep etmektedir. Kısaca 2023 yılı için fren balatası değiştirme maliyeti 500 ile 1000 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otogenel

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir