Fren Diski Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

Otomobillerin fren sisteminin uzun yıllardır değişmeyen parçalarından bir tanesi olan fren diski değişimi ne kadar? Fren diski fiyatı ne kadardır? Fren diski değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için fren diski değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

fren diski degisimi

Fren diski, sisteminin en önemli bileşenlerinden bir tanesidir. Sürücüler bir arıza yapana kadar fren diskinin varlığından haberdar bile olmazlar. Ancak fren sistemi açısından çok önemli bir görevi vardır. Öncelikle fren diski ne işe yarar kısaca buna bir bakalım. Diskler tekerlerle birlikte dönenen ayna benzeri yuvarlık bir halkadır. Dış yüzeyinde fren balataları bulunur. Sürücü frene bastığı zaman servo tarafından basınçla birlikte iletilen hidrolik fren balatalarını iter. Bu sırada fren diskine sürtünen balatalar sayesinde arabanın yavaşlaması sağlanmış olur. Buradan anlayabileceğiniz üzere fren disklerine sürekli olarak balatalar sürtünme halindedir. Bu durum disklerin zamanla kalınlığının azalmasına neden olur. Ayrıca fren diskleri sürekli sürtünmeye maruz kaldıkları için aşırı miktarda ısınırlar. Bir su ile temas ettiği zaman diskler eğilir. Bu da aracınızda başta fren pedalı titremesi olmak üzere pek çok soruna neden olur. Sürücüler diski değiştirmek yerine genelde torna işlemi yaptırırlar. Ancak bu önerilmeyen bir durumdur. Çünkü fren disklerinin kalınlığı azalır. Sonuç olarak güvenlik riski doğmasına neden olabilir. Her şartla olursa olsun fren diski arıza yapması durumunda değiştirilmesi gerekmektedir.

Fren Diski Ne Kadara Değişir?

Eski ve ucuz otomobillerde genelde sadece ön tekerler disk fren sistemi bulunur. Arka tekerlerin frenleri ise kampana olarak adlandırılmaktadır. Ancak bazı araçların dört tekeri disk olabilir. Her ne şartla olursa olsun iki tarafı da değiştirmeniz gerekebilir. Biz bu yazımızda sadece ön fren disklerini değiştireceğinizi varsayarak fiyat verelim.  Ustanız öncelikle aracınızı lifte kaldırarak eskiyen diskleri çıkartacaktır. Diskler değişirken içerisinde bulunan porya bilyaları da değişir. Disk fiyatları çift olarak 1.000 ile 2.000 lira arasında değişmektedir. Porya bilyası tane başına 200-300 liradır. Porya bilyası tornacıda sökülüp takılabildiği için disk başına 50 lira torna ücreti alınır. Ustanız ise diskleri sökme ve takma işlemi için işçilik ücreti olarak 500 lira alacaktır. Kısaca 2023 yılı aracınızın fren disklerini değiştirmek 2.000 lira 3.500 arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top