Fren Diski Torna Ücreti Ne Kadar? Torna Fiyatı ve İşçilik Ücreti – 2023

Günümüzdeki otomobillerde disk fren sistemi kullanılmaktadır. Peki ya fren diski tornası ne kadara yapılır? Disk tornalattırma fiyatı ne kadar? Torna ücreti ve disk sökme takma işçilik ücreti ne kadar? Bu yazımızda 2023 yılı için fren diski torna ücretleri hakkında konuşacağız.

disk torna ucreti

Günümüzdeki otomobillerde disk fren sistemi kullanılmaktadır. Sürücü fren pedalına bastığı andan itibaren balatalar diskleri sıkar ve aracın yavaşlaması sağlanmış olur. Ancak sürekli sürtünme halinde bulunan fren diskleri zamanla eğilebilir. Ayrıca çok fazla ısınan diskler su ile temas ederse bir anda sertleşir ve oval şekli bozulur. Eğer aracınızda frene basınca pedal ve direksiyon titremesi varsa sorunun kaynağı fren diski eğilmesi olabilir. Aslında yapılması gereken en iyi şey fren diskleri eğildiği zaman onları değiştirmektir. Ancak disk fiyatları pahalı olduğu için araç sahipleri eski disklerini tornacıda düzelttirme yolunu seçerler. Bir fren diski kullanım ömrü boyunca en fazla 1 kere torna yapılabilir. Çünkü her tornada kalınlığı biraz daha azalmış olacaktır. Torna işlemi aslında tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Bunun yerine diskleri değiştirmeniz sizin ve aracınızın güvenliği açısından çok önemlidir.

Fren Diski Torna Ücreti ve Fiyatı Ne Kadar? 2023

Fren pedalında ve direksiyonda titreme mevcut ise balatalar eğik disk sebebiyle titreşiyor olabilir. Bu durumda torna yaptırmak için önce bir ustaya gitmeniz gerekmektedir. Ustanız diskleri yerinden sökecek ve tornacıya götürecektir. Tornalanan diskler düzelecek ve ustanız yeniden yerine takacaktır. Tornacı disk başına 100 lira düzeltme ücreti almaktadır. Ustanız ise diskleri sökme ve takma işçilik ücreti olarak teker başına 200 lira isteyecektir. Disk torna fiyatı tane başına 300 lira para tutacaktır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte diskler artık sökülmeden arabanın üstünde düzeltilebilmektedir. Bu durum zaman ve maliyet açısından size daha fazla yarar sağlayacaktır.

Fren diski tornatlamak iyi bir şey değildir. Kalınlığı azalan disk yüksek basınç altında kırılabilir. Bu da fren sisteminin işlevsiz hale gelmesine neden olacaktır. Bu sebeple aracınızın diskleri eğildiyse torna yaptırmak yerine değiştirmelisiniz. Hiç bir şey sizin hayatınızdan daha önemli değildir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır