Geely Emgrand 1.5 Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Çinli otomobil üreticisi Geely’nin ülkemizde bir dönem satılan modeli olan Emgrand nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Geely Emgrand inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Türkiye’de 2005 ile 2014 yılları arasında çok farklı otomobil markaları satış yapmaya başlamıştı. Özellikle Çin markaları ucuz fiyatları ile dikkat çekiyordu. Çin markalarından bir tanesi olan Geely ise özellikle tasarım olarak Dünya’da kabul görmüş pek çok markanın benzerlerini üretmekteydi. Geely Emgrand ise Mercedes E serisinin tasarımına çok benzerlik taşımaktadır. EC7 kodlu kasası ile 2008 – 2013 yılları arasında satılmıştır. Ancak Geely, Çin ürünlerinin kötü şöhreti nedeniyle hiçbir zaman istenilen satış rakamlarını tutturamamıştır. Gerçi bunda markanın Türkiye’de tanıtım faaliyetlerine çok ağırlık vermemesi büyük rol oynamıştır.

Geely Emgrand Nasıl Bir Araba?

Satışa sunulduğu zaman pazardaki rakipleri Passat, Mondeo veya Avensis gibi modeller gösteriliyordu. Ancak kalite, performans ve donanım olarak bu modellerin çok gerisindedir. Her ne kadar teknik verilerinde D segmenti olarak anılıyor olsa da boyutları c segmenti otomobillerle aynıdır. GS, GSL Basic, GSL Premium ve GSL Premium SR donanım paketleri ile yer almıştır. “ABS, EBD, 10 hava yastığı, elektrikli koltuklar, sunroof, dijital klima, makam perdesi, soğutuculu torpido, yol bilgisayarı, elektrikli camlar ve aynalar” gibi özelliklere sahiptir. Ülkemizde tamamı 5 ileri manuel şanzıman seçeneği ile satılmıştır. Kaputunun altında ise 1.5 litrelik 106 beygir ve 133 Nm tork güç üreten bir motor vardır. Her ne kadar yine teknik veriler üzerinde iyi bir performans sunuyor gibi görünse de bence bu gücü asla tekerlere iletmiyor. Motorun yapımın Japon Toyota’dan teknik destek alınmıştır. Ancak kesinlikle Emgrand’ın motorunu Toyota üretmiş gibi bir şey aklınıza gelmesin. Sadece motor üretirken yaşanan acemilikleri atmak için Toyota’dan akıl alındı. Geely Emgrand EC7 Euroncap çarpışma testlerinden 4 yıldız almıştır. Bu açıdan bakıldığı zaman bir Çin malı otomobile göre gayet güvenlidir.

Geely Emgrand EC7 İçi
Geely Emgrand EC7 İçi

Geely Emgrand Kullanıcı Yorumu

Yüksek modelli bir otomobil almak için araştırma yaparken kendime 2012 model bir Geely Emgrand aldım ve 5 yıl boyunca kullandım. Öncelikle bu arabadan öyle çok fazla bir beklenti içine asla ve asla girmeyin. Çünkü parasının arabası olduğunu unutmayın. Anlatmaya içinden başlayacak olursak, iç mekan genişliği idare eder. Ama diğer D segmenti araçlara göre çok daha dar. Arka diz mesafesi ise 3 yetişkinin sığabileceği ve rahat oturabileceği kadar geniştir. Ön göğüs, torpido üstü ve kapı içleri gibi yerlerde suni deri benzeri bir kaplama kullanılmıştır. Ancak tabiki çok fazla kalite beklememelisiniz. Bu arabanın arkadan görünüşü Mercedes’i andırdığı için görenler bazen Mercedes mi bu diyor. Koltuklarında kullanılan sünger zamanla ezilme yapıyor. Ayrıca kapı tutacaklarında hafiften soyulma oluyor. Motor performansı ise saç baş yolduracak şekilde kötü. Arabada 4 kişi varken birde klima açarsanız yokuş çıkarken sağdan sağdan kamyonlarla birlikte gitmek zorunda kalıyorsunuz. Yol tutuşu çok üstün olmasa da idare eder. Ancak virajlara girerken mutlaka dikkatli davranmanızda fayda var. Bir kere ıslak yolda arkasını savurdu. Motoru yüksek hızlarda çok iyi değil. Çok bağırıyor ve motor sesini içine çok fazla alıyor. Arabanın içinde sürekli bir rahatsız edici uğultu mevcut. Frenleri bana başarılı geldi, ani frenleme yapma ihtiyacı duyduğunuzda kısa mesafe içerisinde düz bir şekilde arabayı durdurabiliyor. Ama bir Passat veya Mondeo ile asla kıyaslamayın.

geely emgrand ec7 arka

Geely Emgrand Alınır Mı?

Buraya kadar hep arabayı kötüledim farkındayım. Ancak parasına göre alabileceğiniz en yeni modelli ve donanımlı arabalardan bir tanesi. Zaten bu otomobilin üretim amacı az para çok şey alabilmekti. Ben kullandığım sürelerde sürekli yedek parçaları bulunuyor mu sorularına maruz kalıyordum. Ankara’da aradığım her parçasını rahatlıkla buldum. Zaten öyle çok sorunlu ve arıza çıkartan bir otomobil olmadığını belirtiyim. İkinci el piyasası çok hızlı değildir. Zaten piyasada Çin malı arabaya mı biniyorsun diye aşağılama sözlerine maruz kaldığım çok oldu. Yine de bu paraya bir otomobil almak istesem ilk tercih edeceğim modellerden bir tanesi Geely Emgrand olacaktır. Her arabada olduğu gibi bu arabayı da almadan önce temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen göstermenizi tavsiye ederim.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır