Gizli Hararet Neden Olur ve Gizli Hararet Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın hararet göstergesi normal olmasına motorun aşırı ısındığını görüyorsanız neden olur? Gizli hararet sebebi nedir? Gizli hararet neden olur ve nasıl anlaşılır? Tüm bu sorulara yanıt arayacağız.

Otomobillerin motoru çalışırken hava/yakıt karışımının yanması nedeniyle yüksek bir sıcaklık ortaya çıkar. Bu sıcaklık motor soğutma sistemi tarafından düşürülür. Aracın motorunun normal çalışma sıcaklığı ortalama 90 derece civarındadır. Motor sıcaklığının çok yüksek veya düşük olması motorun çalışması açısından sakıncalar doğurabilir.

Sürücünün motor suyu sıcaklığını sürekli olarak kontrol etmesi için gösterge panelinde hararet ibresi bulunmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu ibre yanıltıcı olabilir. Çünkü ibre normal seviyede olmasına rağmen motor hararet yapmış ve aşırı ısınmış olabilir. Bu duruma gizli hararet adı verilir.

Gizli Hararet Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın hararet yaptığını genelde gösterge sayesinde anlarsınız. Ancak hararet ibresi normal yani 90 derecede olmasına karşılık motor aşırı ısınabilir. Bunu motor kontrolü yaparak öğrenebilirsiniz.

1- Radyatör Hortumu Şişmesi

Aracınızın su radyatörüne iki adet hortum girer. Bunlar suyun motor ile radyatör arasında dolaşmasını sağlayan hatlardır. eğer motor çalışıp fan açtıktan sonra hortumu sıkarsanız ve taş gibi sertse sistemde basınç var demektir. Bu gizli hararet olduğunun belirtisidir.

2- Sürekli Hortum Patlaması

Motor ile radyatör arasında bulunan hortumlar yüksek basınç nedeniyle sürekli bir sızıntı yapabilir. Buna hortum patlatma adı verilir. Ancak hortum eskidiği içinde patlayabilir bu yüzden iyi ayırt edilmesi gerekir.

3- Yedek Su Deposunda Kaynama ve Fokurdama

Eğer aracınızın motor suyu kaynama noktasını geçerse fokurdama yapacaktır. Bunu yedek su deposundan çok rahat görebilirsiniz. Eğer genleşme kabında kaynama ve forkurdama farsa bu hararet olduğunun işaretidir.

Gizli Hararet Neden Olur?

Aslında gizli hararet diye bir şey yoktur. Motorda olan harareti size yansıtmayan göstergeler vardır. Hararet ibresin hararet müşürü ve motor soğutma suyu sıcaklık sensöründen aldığı verileri size yansıtır. İşte bu iki sensörde arıza olması durumunda siz aşırı ısınan motoru fark etmeyebilirsiniz. Bir motorun en büyük düşmanı aşırı sıcaklıktır. Çünkü motorda bulunan bileşenlere büyük zarar verir. Bir diğer yandan ise sıcak bir motor yağı özelliğini kaybeder. Ayrıca yaz aylarında aşırı sıcak motor ciddi sorunlara neden olabilir. Alev alıp yanan pek çok otomobile gizli hararet neden olmaktadır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top