Hararet Müşürü Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Otomobillerin motor sıcaklığını ölçen sensör olan hararet müşürü fiyatı ne kadar? Hararet müşürü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca hararet müşürü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

hararet musuru

Otomobillerin motorunda yanma meydana geldiği yüksek sıcaklık ortaya çıkar. Bu yüzden motor sıcaklığının düşürülmesi için soğutma sistemi vardır. Öncelikle soğutma sistemine kısa bir göz atacak olursak. Motorda ısınan su soğutulmak için radyatöre gönderilir ve soğutulduktan sonra yeniden motora gönderilir. Bir motorun ideal çalışma sıcaklığı 85-95 derece arasında olmalıdır. Bu sıcaklığı ölçen pek çok sensör vardır. Ancak motorun aşırı ısınması durumunda sürücüye bilgi verilmesi gerekir. Bunun için üreticiler hararet müşürü adı verilen bir çeşit sıcaklık ölçer sensör kullanmaktadırlar. Genelde motor bloğu üstünde bulunan hararet sensörü, motorun sıcaklığını gösterge panelindeki hararet göstergesine yansıtır. Özellikle eski model araçlar hararet yapmaya daha meyilli oldukları için sürücünün gözünün sürekli hararet göstergesinde olması gerekir.

Hararet müşürü arızası belirtilerine bakacak olursak. Motorda aşırı ısınma olmamasına rağmen ibrenin hararet yapıyormuş gibi yükselmesi, hararet ibresinin hiç kıpırdamaması ve motor arıza lambasının yanması gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca arıza yaptığında asla ihmal edilmemelidir. Çünkü motor sıcaklığını doğru okumadığı için aracınız hararet yaparsa bu durumdan haberiniz olmayabilir.

Hararet Müşürü Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti – 2023

Hararet müşürü değişimi çok zor olmayan bir şeydir. Aracınızı bilgisayara bağladığınız zaman hararet müşürü ile ilgili arıza kodları verdiğini fark ederseniz değiştirmeniz gerekecektir. Bazı marka ve model araçların hararet müşürü fiyatlarına bakacak olursak;

MARKA VE MODEL HARARET MÜŞÜRÜ FİYATLARI
Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal 100 lira
Renault 9 Broadway, Spiring 80 Lira
Lada Samara 120 Lira
Ford Focus MK1 200 Lira
Toyota Corolla (AE101) 180 Lira
Volkswagen Golf, Polo, Jetta 110 Lira
Honda Civic 220 Lira
Renault Clio, Megane 150 Lira
Volvo S40 250 Lira

Hararet müşürü değişimi çok zor bir şey değildir. Değişim süresi yarım saat 45 dakika sürmektedir. İşçilik ücreti olarak 100 lira para alınmaktadır. Kısaca 2023 yılı için hararet müşürü değişim maliyeti 180 ile 350 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir