Hararet Yapınca Kalorifer Açılır Mı? Kalorifer Açınca Hararet Düşer Mi?

Bir sürücünün başına gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesi de motorun hararet yapmasıdır. Pek çok kişi motor hararet yapınca kalorifer açılması gerektiğini söyler. Peki ya hararet yapınca kalorifer açılırsa hararet düşer mi. Hararet yapınca kalorifer açılır mı sorusuna yanıt arayacağız.

Yolda giderken ister istemez bir gözünüz sürekli olarak hararet göstergesinde olur. Çünkü motorun sıcaklığının ne durumda olduğunu bilmek sürücüler açısından çok önemlidir. Eğer hararet ibresi 90 derecenin üstüne çıkarsa aracınızın motoru ısınmaya başlamış demektir. Bu durumda pek çok sürücü ne yapacağını bilemez. Bazıları da şehir efsanelerine inanırlar. Bunlardan en büyüğü ise hararet yapınca kaloriferi açarsak hararet düşer mi sorusudur. Bazı kişiler hiç alakası yok derken bazıları harareti düşür diyorlar. Peki ya durum gerçekten bu şekilde mi?

Kalorifer Açınca Hararet Düşer Mi?

Aracınızın motorunun soğutma sistemi çok çeşitli parçaların bir araya gelmesiyle oluşur. Bunlar radyatör, hortumlar, soğutma suyu, devirdaim (su pompası) ve termostat gibi parçalardan meydana gelmektedir. Soğutma sistemi elemanlarından bir tanesi bile arıza yaparsa motor hemen ısınmaya başlar. Sonucunda ise aşırı sıcaklığa bağlı olarak motor zarar görür. Eğer hararet göstergesinin 100 derece üstüne çıktığını hatta kırmızı bölgeye geldiğini görüyorsanız mutlaka aracınızın motorunu durdurmalısınız. Çünkü arabanın motorunun soğuması için en önemli etken, içerisinde yanmanın meydana gelmemesidir. Burada şu asla unutulmamalıdır. Çalışan bir motorda sürekli yanma meydana geldiği için hararet yapmaya devam edecektir. Çünkü motor ve soğutma sistemi kapalı devre şeklinde çalışmaktadır. Kaloriferi istediğiniz kadar açın çalışan bir motor hararet yapacaktır. Ancak şöyle bir durum vardır. Eğer motoru durdurduktan sonra kaloriferi açarsanız motor olması gerekenden daha kısa zamanda soğuyacaktır. Çünkü kaput altında biriken sıcaklık kalorifer sayesinde arabanın içine verilecek ve motor bölmesine yeni ve soğuk hava dolmasına neden olacaktır. Ancak bu durum harareti gidermeni etkisi en az yollarından bir tanesidir.

Sonuç olarak aracınız hararet yaptığında kaloriferi açarsanız hararet düşer diye bir şey yoktur. Ayrıca hararet genelde sıcak havalarda ve yaz aylarında olduğu için boştan yere aşırı sıcağa maruz kalmış olacaksınız. Aşırı ısınma durumunda yapılması gereken en iyi şey aracınızı uygun bir yere çekip motoru durdurmak olmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top