Hava Filtresi Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Motora giren havayı süzen bir filtre olan hava filtresi fiyatları ne kadar? Hava filtresi değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için hava filtresi değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

hava filtresi degisimi

Motorun içinde yanma meydana gelebilmesi için hava ve yakıtın birlikte yer alması gerekmektedir. Hava bir yanma için olması gereken en önemli şeydir. Ancak motor içerisinde sadece hava ve yakıt olmalıdır. Bir toz tanesi bile motorun zarar görmesine neden olabilir. Ülkemizde havalar zaten kirli olduğundan hava filtresi olmasaydı dışardaki her şey direk olarak motor içine dolardı. Zamanla biriken bir tortular motorun ölmesine bile neden olabilirdi. Bu sebeple üreticiler motora gelen havayı doğrudan yanma odasına değil önce filtre etme yoluna gittiler. Bu sayede hava filtresi ortaya çıkmış oldu. Yaklaşık 100 yıldır üretilen her otomobilde hava filtresi vardır. Hava filtresinin değişim zamanı kullanılan coğrafyaya göre değişiklik göstermektedir. Örneğin toz toprağın çok fazla olduğu kırsal kesimlerde kullanılan araçların hava filtreleri çok daha çabuk dolmaktadır. Ancak bir hava filtresinin ömrü en fazla 1 yıl veya 10.000 kilometredir. Ama bu Avrupa standartları için geçerli olan şeydir. Ülkemizde en fazla 5 bin ya da 6 ayda bir hava filtresinin değiştirilmesi gerekir. Bu yapacağınız basit bakımlar aracının motor ömrünü çok fazla uzatacaktır.

Hava Filtresi Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve Değişim İşçilik Ücreti – 2023

Bazı araç sahipleri filtreyi değiştirmek yerine basınçlı hava ile temizlemeye yolunu seçerler. Bu kısa süreli bir çözüm oluyor olsa da filtreye zarar vereceği için asla tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine çok ucuz bir parça olan hava filtresini değiştirmenizi öneririz. Hava filtresi fiyatları ise marka ve modele göre şu kadardır.

Marka ve Model Hava Filtresi Fiyatı
Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal (Sardes Marka) 50 Lira
Audi A3 1.6 Tdi (Bosch Marka) 160 Lira
BMW 3 Serisi (Sardes Marka) 150 Lira
Opel Astra H (Filtron Marka) 130 Lira
Peugeot ve Citroen (Fil Marka) 100 Lira
Renault Clio 1.4 (Oem Marka) 75 Lira
Toyota Corola 1.4 4D (Bosch Marka) 100 Lira
Volkswagen Passat, Golf, Jetta (Bosch) 120 Lira
Honda Civic 1.6 100 Lira

Evet gördüğünüz gibi hava filtresi fiyatları oldukça ucuz bir fiyata satılıyor. Hava filtresinin kendinizde rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Hava filtre kutusunun kelepçelerini açıp eski filtreyi yerinden çıkartıp yenisini koyabilirsiniz. Ancak elimden gelmez diyorsanız zaten rutin bakımları aksatmıyorsanız ustanız hava filtresini değiştirecektir. Ama yine de sadece hava filtresini değiştirmek isterseniz 20-30 lira bir işçilik ücreti karşılığında rahatlıkla kısa süre içerisinde değiştirebilirsiniz. Sonuç olarak 2023 yılı için bir otomobilin hava filtresini değiştirmenin maliyeti 70 ile 200 lira arasında bir para tutacaktır.

Hava filtresinin özellikle yaz aylarında çok daha fazla değiştirilmesi gerekir. Zaten pahalı bir parça değildir. Bu yüzden motorun ve sensörlerinin sağlığı açısından hava filtresini değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top