Hava Yastığı Işığı Neden Yanar? Airbag Lambası Nasıl Söndürülür?

Airbag bulunan araçlarda hava yastığı lambası neden yanar? Ayrıca yanmaya başladıysa nasıl söndürülür? Hava yastığı arızaları hakkında detay bir bilgilendirme yapacağız.

hava yastigi lambasi neden yanar

Otomobillerde hava yastığı (airbag) sisteminin kullanılmaya başlaması 30 yıldan uzun bir zaman oluyor. Hava yastığı bir aracın en önemli güvenlik ekipmanlarından birisidir. Görevi kaza sırasında aracın içinde oturanlar başını ön ve yan tarafta bir yerlere vurmasını engellemektir. Hava yastığı (airbag) sistemi araçta bulunan bir bilgisayar sistemi tarafından kontrol edilir. Motor çalışmadan önce aküyü açacak kadar kontağı çevirdiğinizde airbag yazısının yanması normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra sönmesi gerekir. Eğer airbag ışığı sürekli yanıyor veya yanıp sönüyorsa bu durumda sistemde bir arıza var demektir.

Hava Yastığı (Airbag) Işıkları
Hava Yastığı (Airbag) Işıkları

Hava Yastığı Işığının Sürekli Yanması ve Yanıp Sönmesinin Nedenleri

Burada airbag lambasının yanması veya yanıp sönmesi durumunda buna sebep olabilecek şeyler hakkında madde madde açıklamada bulunacağız. Aşağıda saydıklarımız en çok görülen sebepleri arasındadır. Daha başka nedenlerde oluşmuş olabilir.

1- Direksiyon Gergisi Arızası

Hava yastığı bulunan otomobillerde muhakkak sürücü airbag vardır. Direksiyonun tam orasında sinyal ve silecek kollarının birleşim yerinde hava yastığı geri yayı denilen bir sistem vardır. Metal bir tele bağlı olan bu gergi zamanla gevşeyebilir. Bu durumda aracınızda Airbag lambasının yanmasına neden olacaktır.

2- Hava Yastığı Pilinin Bitmiş Olması

Hava yastığı sisteminin içinde yedek bir pil bulunmaktadır. Akü tarafından sürekli olarak şarj edilen bu pil, zamanla elektrik tutamaz. Bu durumda sistemde arıza olmasına neden olur. Airbag ışığının yanmasının en büyük sebeplerinden bir tanesidir.

3- Hava Yastığı Sensörü Arızası

Otomobillerde bulunan hava yastıklarının darbeleri algılaması için sensörler bulunur. Bunlar kapı içlerinde, ön ve arka tampon içlerinde bulunurlar. Bazen yerinden çıkabilir bazen de ufak darbelerde kabloları çıkabilir. Eğer hava yastığı sensörlerinden bir tanesi bile çalışmazsa gösterge panelinde hava yastığı ışığı yanacaktır.

4- Hava Yastığı Beyni Arızası

Hava yastığı çok hassas bir sistemdir. Bir kaza sırasında saniyenin 100’de biri bir zamanda açılması gerekir. Bunu kontrol eden sistem ise airbag modülü yani hava yastığı beynidir. Arabanın kaputunun ön tarafından yer alan bu modül su ile temas edebilir. Veya zamanla eskidiği için arıza yapabilir. Bu durumda aracınızın hem hava yastıkları çalışmayacak hem de airbag ışığı yanacaktır.

5- Kaza Sonrası Düzgün Tamir Edilmemesi

Aracınız bir kazaya karışmış ve hava yastıkları açılmış olabilir. Bu sistemin tamiri çok zor olduğu için pek çok kişi artık hava yastıklarını aktif edemez. Hava yastığı sadece bir özellik yazısı olarak kalacaktır. Ancak sistemin çalışmıyor olması hava yastığı lambasının yanmasını sağlayacaktır.

6- Emniyet Kemerine Direnç Atılması

Hava yastıkları ile emniyet kemerleri doğrudan bağlantılıdır. Bir kaza sırasında emniyet kemerleri direnç ile kandırılmış olabilir. Bazı araçlarda emniyet kemeri takılı değil ise kaza sırasında hava yastıkları açılmaz. Ancak kemer takılı olmasına rağmen sistem patlak olduğundan hava yastıkları çalışmayacaktır. Sonuç olarak gösterge panelinde airbag ışığının yanmasına neden olacaktır.

7- Hava Yastığı Tüplerinin Boşalması

Hava yastıklarının nasıl bir şey olduğunu hepimiz biliriz. Basınçlı bir gaz balon gibi anında dolar sürücü veya yolculuk kafasını yumuşak bir yere vurmasını sağlar. Hava yastığı sisteminde basınçlı gaz vardır ve buz gaz tüp içinde bulunur. Ancak bu tüp sızıntı nedeniyle gazı dışarı kaçırırsa sistemin çalışmamasına neden olacaktır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top