Hız Sensörü Nedir ve Ne İşe Yarar? Arızası Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nedir

Otomobillerde bulunan hız sensörü arızası belirtileri nedir? Aracınızın hız sensörü arızalanırsa nasıl anlaşılır? Hız sensörü nedir ve ne işe yarar gibi sorulara yanıt arayacağız.

hiz sensoru arizasi nasil anlasilir

Bir otomobilin ne kadar hızla gittiğini bilmek her sürücü için çok önemlidir. Bunun için hız müşürü veya hız sensörü adı verilen parçalar vardır. Çok eskiden bu hız algılayıcı parçalar sadece hız göstergesiyle alakalı ilen günümüzde üretilen modern araçlarda pek çok donanımın doğru çalışması için veri üretir. Hız sensörü arıza yaptığı zaman pek çok belirti görürsünüz. Otomobillerde iki farklı hız sensörü bulunmaktadır. Şimdi bunlara göz atalım.

Motor Devir Sensörü (Şanzıman Hız Sensörü) : Daha çok eski model araçlarda bulunan sensör tipidir. Bir otomobilin hızı şanzıman çıkış mili ile doğru orantılıdır. Şanzıman milinin hemen üstünde yer alan bu sensör, mil döndüğü kadar döner. Bu sayede aracın ne kadar hızla gittiği anlaşılmış olur. Genelde sadece hız göstergesine veri sağlayan hız müşürü olarak bilinmektedir.

Tekerlek Hız Sensörü : Modern ve beyin sistemi bulunan araçlarda bulunan hız sensörü çeşididir. Bu sensör tekerlerin dönüş hızını tespit edip durumu motor kontrol ünitesine (ECU) bildirir. Bu sayede pek çok özellikte çalışmış olur. Çünkü otomobilde bulunan bazı özelliklerin çalışması için aracın ne kadar hızla gittiğini bilmek gerekir.

Hız Sensörü Arızası Belirtileri Nelerdir?

Aracınızın hız müşürü arızalandığı zaman hemen fark edeceğiniz belirtiler verir. Bunlardan bazıları sürüşü etkilemezken bazıları özelliklerin devre dışı kalmasına neden olur. Şimdi gelin hız sensörü arızası nasıl anlaşılır bir göz atalım.

1- Hız Göstergesinin Çalışmaması veya Yanlış Göstermesi

Adında da anlayacağınız üzere hız göstergesi çalışmak için ya şanzıman hız sensöründen ya da tekerlek hız sensöründen veri alır. Ancak hız müşürü arıza yaparsa aracınızın hız göstergesi çalışmayacaktır. Ancak bazen hız ibresi dalgalanması (bir düşüp bir kalkması), yanlış hız göstermesi gibi belirtilerde verebilir.

2- Hız Sabitleyicinin Devre Dışı Kalması

hız sabitleyici adından anlaşılacağı üzere aracın hızının sabit kalmasını sağlayan bir donanımdır. Sabitlendiği anda aracın hızının ne kadar olduğunu bilmek için hız sensöründen gelen verileri kullanır. Ancak hız sensörü arıza yaparsa, ECU, aracın hızını belirleyemeyeceği için hız sabitleyici devre dışı kalacaktır. (Ayrıca Bkz. “Hız sabitleyici neden çalışmaz?“)

3- ABS’nin Çalışmaması

Diğer bir hız sensörü arızası belirtisi ise ABS fren sisteminin çalışmamasıdır. Çünkü tekerlerin kilitlenmesi için aracın belirli bir hızda gidiyor olması gerekir. Eğer hız sensörü arıza yaparsa tekerlerin dönüş hızı bilinemeyeceğin ABS çalışmayacaktır. Ayrıca gösterge panelinde ABS ışığı sürekli yanacak veya yanıp sönecektir.

4- Motor Arıza Lambasının Yanması

Her sensörü arızasında olduğu gibi ECU, hız sensörünün arızalı olduğunu tespit ederse durumu sürücüye bildirmek için motor arıza lambası (Check Engine Lambası) yanacaktır. Ayrıca arabayı bilgisayara bağlattığınızda P0500 arıza kodunu verecektir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir