Honda İntegra Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Japon otomobil üreticisi Honda’nın 90’lı yılların başında Türkiye’de sattığı modellerden bir tanesi olan integra nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Honda integra inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Honda, Türkiye’de 1980’li yıllardan sonra satılmaya başlamıştır. Ancak asıl çıkışını 90’lı yılların hemen başında yapmıştır. O dönemler c segmentinde Civic, D segmentinde ise Accord modeli ile yer almıştır. İntegra ise daha çok spor kullanımlar için tasarlanmış bir otomobildir. Tarihi çok eskiye dayanıyor olsa da Türkiye’de 1991 ile 1993 yılları arasında satılmıştır.

Honda İntegra Nasıl Bir Araba?

C segmenti bir model olan integra çok sportif tasarım çizgilerine sahiptir. Civic’in gölgesinde kaldığı için hiçbir zaman öyle büyük rağbet görmemiştir. Ama bana göre modifeyinin en yakıştığı araçlardan bir tanesidir. Zaten yollarda orjinal olanını görmeniz çok zordur. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzımanlı vites seçenekleri vardır. Donanım olarak ” hidrolik direksiyon, klima, elektrikli camlar ve aynalar” gibi özelliklere sahiptir. Türkiye’de iki farklı motor seçeneği ile yer almıştır. Motor teknik özellikleri şu şekildedir.

İlginizi Çekebilir: Hyundai Excel Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

1.6 Benzinli : Honda civic ile aynı ortak kullanılan motordur. Zaten çok az sayıda satılmıştır. Bu motora sahip bir tanesini almanızı önermiyorum. 90 beygir güç üreten motor olup, şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.7 litre yakıt tüketmektedir.

1.8 Benzinli : Evet bir İntegra alacaksanız mutlaka bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm. Tam bir performans canavarıdır. 1.8 litre hacimli bu motor 142 beygir ve 185 Nm tork gibi dönemine göre çok üstün bir güç üretmektedir. Yüksek devirlerde çok zevkli bir kullanımı vardır. Şehir içinde 12, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketimi vardır. 0-100 hızlanması 8.8 saniye olarak ölçülmüştür.

honda integra arkadan

Honda İntegra Kullanıcı Yorumu

Bir Honda sahibi olmak neredeyse her gencin hayali olan bir şeydir. Bende bu hayalimin peşimden gitmek istiyordum ve elimde bir Tofaş’tan biraz fazla para vardır. Bu yüzden 1992 model bir Honda İntegra aldım ve 4 yıl boyunca kullandım. Öncelikle size aracın içinden anlatmaya başlayacak olursam. Koltuklarında kadife döşemeye yer verilmiştir. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde yumuşak bir kaplamaya yer verilmiştir. Ancak öyle kolay kolay çatlama ve solma gibi şeyler asla olmuyor. Oturumu ise asfaltta oturuyormuş gibi hissediyorsunuz. Çünkü altı yere çok yakın olduğundan diğer arabalardan çok alçak duruyorsunuz. Bu durum kasislerden geçişlerde çok zorluk yaşatabiliyor. Çok defa egzozunu yaptırmak zorunda kaldım. Hatta bir keresinde kasiste askıda bile kalmışlığı vardı. Yine de 1.8 litrelik motorunun performansına diyecek yok. Özellikle 4 bin devir ve üstünde çok güzel bir performans sergiliyor. Ara hızlanmalarda gayet güzeldir. Şehir içinde bir ışıklarda durdunuz ve kalkarken gaza yüklendiğinizde tüm arabaları arkada bırakıyorsunuz. Motor sesini içine çok fazla alıyor. Diğer bir yandan altının yere yakın olması yol tutuşunun üstün olmasını sağlıyor. Frenlerine ise hayran kalırsınız. O kadar güçlü bir fren sistemi vardır ki kısa mesafede güvenli bir şekilde arabayı durdurabilir. Kliması çalışıyorsa eğer arabanın için kavurucu yaz sıcaklarında bile buz gibi yapıyor. Hatta temmuz sıcağında ağzımdan buhar çıktığını bile hatırlıyorum.

Honda İntegra Alınır Mı?

Aklınızdaki ilk soru yedek parçaları kolay bulunuyor mu olacaktır. Bu konuda iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Bu arabalar çok satılmadığı için zaten günümüzde yollarda çok fazla integra görmeniz mümkün değil. Bu yüzden honda integra’nın parçaları biraz zor bulunuyor. Ayrıca kaporta ve plastik aksam parçalarının fiyatları çok uçuk rakamlara satılıyor. Öyle çok sorunlu bir araba değil. İkinci el piyasası ise çok hızlı değildir. Mutlaka bir kullanıcısına denk gelmeniz gerekir. Ben satana kadar neler çekmiştim çok iyi hatırlıyorum. Her otomobilde olduğu gibi Honda İntregra almadan önce de temiz kullanılmış bir tanesini bulmaya özen göstermelisiniz.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top