Hyundai Accent Blue Arıza Lambaları | Accent Blue Uyarı ve İkaz Işıkları

Hyundai’nin ülkemizde bir dönem sattığı modellerden bir tanesi olan Accent Blue gösterge tablosundaki arıza lambaları ne anlama geliyor. Accent Blule uyarı ve ikaz ışıkları anlamları nedir gibi sorulara yanıt arayacağız.

Hyundai, ülkemizde fabrikası bulunan ve en çok satılan otomobil markalarından bir tanesidir. Accent Blue modeli ise 2011 ile 2018 yılları arasında satılmış oldukça popüler bir arabadır. Blue’nin gösterge panelinde pek çok işaret vardır. Bunlardan bazıları arıza işaretleri iken bazıları uyarı ve ikaz işaretleridir. Bu sebeple aracınızda meydana gelen arızalarda gösterge ekranında işaretler belirebilir. Ancak her çıkan işaret bir arızayı göstermez. Bir çoğu bazı sistemlerin çalıştığını gösteren uyarı ışığıdır. İşte bu durumda Hyundai Accent Blue aracınızın gösterge panelinde uyarı sembollerinin anlamını bilmeniz aracınızı tanımanız açısından sizin faydanıza olacaktır.

Hyundai Accent Blue’nin 1.4 CVVT, 1.4 D-CVVT ve 1.6 CRDI motor seçenekleri vardır. Mesela benzinli ve dizel motora sahip araçların gösterge tablolarındaki ikaz ışıkları farklılık gösterebilir.  Bir diğer husus ise Accent Blue’nin donanım paketine özel olabilir. Çünkü Accent Blue’da “Biz, Mode, Mode Plus ve Prime” donanım paketleri farklı özellikler içermektedir.

Hyundai Accent Blue Arıza Lambası (Uyarı ve İkaz Işıkları)

1- Emniyet Kemeri Uyarı Işığı

emniyet kemeri blueAracınızda yolculuk yaparken emniyet kemerini takmazsanız gösterge panelinde bu uyarı işareti yanar. Ayrıca sesli olarak ikaz verir.

 

2-Uzun Farlar Açık Uyarı Lambası

uzun farlar blueAracınızda uzun farlar açık ise mavi renkli bu far sembolünün gösterge tablosunda yandığını göreceksiniz.

 

3- Sinyal İşaretleri

sinyal isaretleri blueAracınızda sağa veya sola sinyal verdiğinizde yeşil ok işaretlerinin gösterge tablosunda yanıp söndüğünü göreceksiniz. Ayrıca tık tık şeklinde bir sesli ikaz verecektir.

 

4- ESP Uyarı Işığı

esp blueAracınızda ESP sistemi aktif şekilde çalışıyorsa gösterge panelinde ESP yazdığını göreceksiniz. ESP arabanın yol tutuşunun artırılması açısından çok önemlidir.

 

5- ESP OFF (Kapalı) Uyarı Işığı

esp off isigi blueAracınızda ESP sistemi bir düğme yardımıyla kapatılıp açılabilir. Eğer ESP kapalı ise gösterge panelinde “ESP OFF” uyarı ışığını göreceksiniz.

 

6- Hyundai Accent Blue ABS Işığı

abs isigi blueBlue model otomobilde standart olarak ABS fren sistemi vardır. Gösterge tablosunda motor çalışmadan önce ABS ışığının yanması normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra sönmesi gerekir. Eğer yanmaya devam ediyorsa ABS fren sistemi çalışmıyor demektir.

 

7- El Freni ve Fren Hidrolik Yağı Seviyesi Düşük Uyarı Işığı

el freni cekiliAracınızın el freni çekili halde ise bu ikaz lambası yanacaktır. Ayrıca fren hidrolik yağı az kaldığı zaman yine bu uyarı lambasının yandığını göreceksiniz.

 

8- Motor Yağ Basınç Uyarı Işığı

motor yag basinc uyari isigiAracınızın motorunda bulunan yağın belirli bir basınç altında olması gerekir. Eğer yağ basıncı düşerse gösterge tablosunda yağ lambası yanacaktır. Bu arıza lambasının yandığını gördüğünüz anda motoru durdurmalısınız.

 

9- Hyundai Accent Blue Akü Lambası

aku isigiAracınızda motor çalışmazken yanması normaldir. Ancak motoru çalıştırdıktan sonra akü ışığının sönmesi gerekir. Eğer yolda giderken veya motor çalışırken yandığını görüyorsanız artık şarj etmiyor demektir.

 

10- Motor Arıza lambası

motor ariza lambasi blueAccent Blue otomobillerde bir beyin yani motor kontrol ünitesi (ECU) sistemi vardır. Bu sistem motor ve bileşenlerinde bulunan sensörleri sürekli olarak izler. Eğer sensörlerden arıza sinyali gelirse sürücüye haber vermek için gösterge panelinde motor arıza ışığı yanacaktır.

10- Accent Blue Airbag (Hava Yastığı) Arıza Lambası

hava yastigi blueAracınızın gösterge panelinde airbag ışığı sürekli olarak yanıyorsa hava yastıkları devre dışı demektir.  Güvenlik açısından mutlaka airbag sistemindeki arızanın kaynağını bulmalısınız. Hava yastığı arızası vermesi bazen çok basit bir soket çıkması iken bazen airbag beyni arızası gibi ciddi sorunlar nedeniyle olabilir.

11- İmmobilizer Uyarı Lambası

immobilizer ariza lambasiAracınızın gösterge panelinde “araba üstünde anahtar” işareti görüyorsanız sürekli olarak yanıyor immobilizer sisteminde bir arıza var demektir. İmmobilizer çalınmalara karşı bir otomobilin en önemli güvenlik donanımıdır.

 

12- Benzin veya Mazot Seviyesi Düşük Uyarı Işığı

benzin isigi blueAracınızın yakıt deposunda buluna ister benzin isterse mazot seviyesi 6 litrenin altına düştüğü zaman gösterge tablosunda yakıt seviyesi düşük ikaz lambası yanacaktır. Bir tavsiye olarak aracınızda hiçbir zaman çeyrek deponun altında yakıtla sürüşe devam etmemelisiniz.

13- Accent Blue Aşırı Hız Uyarı Işığı

asiri hiz uyari isigiAracınızla 150 kms/s hızın üstüne çıktığınız zaman size bir uyarı verir. Hem sesli olarak hem de gösterge panelinde 120 km/s yazan bir ikaz işareti çıktığını göreceksiniz.

 

14- Ön Sis Lambası Yanık İşareti

on sis lambasi yaniyorAracınızda ön tarafta bulunan sis lambaları yanıyorsa bu ikaz ışığının yandığını göreceksiniz. Ayrımı yapmak için işaretin önündeki çizgilerin anlamını kavramalısınız.

 

15- Arka Sis Lambası Uyarı Işığı

arka sis lambasiAracınızın gösterge tablosunda bu işaretin yandığını görüyorsanız arka sis lambaları yanıyor demektir.

 

16- Accent Blue Bagaj Kapağı Açık Uyarı Işığı

bagaj kapagi acik uyari isigiAracınızın bagaj kapağı tam kapanmamış veya açık kalmışsa, gösterge tablosunda bagaj kapağı açık araba şeklinde ikaz ışığının yandığını göreceksiniz.

 

17- ECO Uyarı Işığı

eco uyari isigiECO işaretinin anlamı aracınızın ekonomi modunda çalıştığını göstermektedir. Vites değişim aralıkları daha uzundur. Ayrıca araba dururken motorun start-stop özelliği devrede demektir.

 

18- Vites Konum Göstergesi

vites konum gostergesiGösterge panelinin ortasında bulunan dijital ekranda aracınız kaçıncı viteste olduğunu gösteren bir işarettir. Bu göstergeye bakarak sürücü kaçıncı viteste olduğunu öğrenebilir. Otomatik şanzımana sahip Blue araçlarında bulunmaktadır.

 

19- Manuel Şanzıman Vites Değişim göstergesi

manuel duz sansziman vites gostergesiAracınız manuel şanzımana sahipse gösterge panelinde vites değişimi için ikaz veren bir göstergedir. Yukarı ok yandığında vites artırmalı, aşağı ok yandığında ise vites küçültmelisiniz.

 

20- Kapılar Açık Uyarı Işığı

kapilar acil uyari isigiAracınızın kapılarından bir veya daha fazlası açıksa veya tam kapanmamışsa gösterge panelinde kapısı açık ikaz lambası yanacaktır. Kesinlikle bu uyarı işareti yanarken aracınızı hareket ettirmemelisiniz.

 

21- Accent Blue Hararet Işığı

hararet isigiAracınızın motor soğutma suyu sıcaklığı 100 derece ve üstüne çıktığı zaman aracınızın gösterge panelinde kırmızı renkli hararet uyarı lambası yanacaktır. Hemen motoru durdurmalı ve servisten yardım istemelisiniz.

 

22- Accent Blue EPS Işığı Anlamı

accent blue epsHyundai Accent Blue’da hidrolik direksiyon sistemi elektrik desteklidir. Eğer gösterge panelinde “EPS” uyarı lambası yandığını görüyorsanız aracınızın elektrik destekli direksiyon sisteminde bir arıza var demektir.

 

23- Kızdırma Bujisi Uyarı Işığı

kizdirma bujisi uyari isigiAracınızın gösterge tablosunda burgu şeklinde bu işaret yandığı zaman kızdırma bujileri devrede demektir. Bu ikaz lambası sönmeden kesinlikle aracınızın marşına basmamalısınız. Çünkü yanma odası daha ısınmamış demektir. Ancak yolda giderken yanmaya başlarsa bu sefer ısıtma bujileri ya eskimiştir ya da arıza yapmıştır demektir.

24- Yakıt Filtresi Tıkalı veya Su Var Uyarı Işığı (Dizel 1.6 CRDi motor için)

yakit filtresi tikali ariza lambasiDizel motorlu yani 1.6 crdi motora sahip Accent Blue araçlarının yakıt filtresi çok tıkalı ise veya yakıt filtresinde su varsa gösterge panelinde bu uyarı lambasının yandığını göreceksiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top