Hyundai Accent Era Arıza Lambaları Anlamı | Accent Era Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

Bundan 10 yıl öncesine Türkiye’nin en çok satılan otomobil modellerinden bir tanesi olan Hyundai Accent Era’nın gösterge panelinde arıza lambaları anlamı nedir? Accent Era uyarı ve ikaz ışıklarının anlamları nedir sorularına yanıt arayacağız.

hyundai accent era uyari ve ariza lambalari

Hyundai Accent Era ülkemizde başta ticari taksiler ve şirketler olmak üzere çok fazla satılmış bir modeldir. Hatta yıllarca Türkiye’nin en çok satılan markası olmuştur. Öyle çok fazla donanımlı bir otomobil olmamasına rağmen özellikle sorunsuzluk manasında ön plana çıkmıştır. Günümüzde hâlâ daha çok fazla yollarda görmek mümkündür. Dediğimiz gibi öyle çok fazla özellik bulunan bir araba değildir. Şimdi gelin Hyundai Accent Era arıza lambaları anlamlarına bakalım.

İlginizi Çekebilir: “Renault Megane 2 Arıza Lambaları ve Uyarı Işıkları Anlamları

Hyundai Accent Era Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

1- Hyundai Accent Era Airbag Arıza Lambası | SRS (Hava Yastığı) Uyarı Işığı Anlamı

airbag lambasi hyundai eraHyundai Accent Era modelinde en azından bir tane sürücü yolcu hava yastığı bulunmaktadır. SRS adı verilen bu sistem bir bilgisayar tarafından kontrol edilmektedir. Çalışması için çok hassas donanımlara ihtiyaç duymaktadır. Hyundai Accent Era’da hava yastığı ışığı motor çalışırken yanıyorsa airbag sistemi devre dışı kalmış demektir. Bu sebeple gösterge panelinde airbag veya SRS uyarı ışığı yanıyorsa mutlaka en kısa sürede tamir ettirmeniz gerekmektedir.

 


2- Hyundai Accent Era Bagaj Kapağı / Arka Kapak Açık Uyarı Işığı

bagaj kapagi acik uyari isigi accent eraHyundai Accent Era’da pek çok uyarı ve ikaz ışıkları vardır. Bunlardan bir tanesi de bagaj kapağının açık olduğunu gösteren uyarı işaretidir. Çünkü Hyundai Accent Era’nın bagaj kapağı içeriden bir kol yardımıyla açılabilir. Bunu yanlışlıkla da yapabilirsiniz. Eğer bagaj kapağı açık kalırsa ciddi sorunlara neden olabilir. Hatta bagajda bulunan malzemeler seyir halindeyken yola düşebilir. Bu sebeple Era’da bagaj kapağı açık olunca gösterge tablosunda uyarı işareti yanar.

 


3- Hyundai Accent Era Ön Yolcu Hava Yastığı Kapalı (OFF) Arıza Lambası

yolcu hava yastigi kapali hyunda accent eraHyundai Accent Era’nın donanımlı paketlerinde ön yolcu ve arka hava yastıkları bulunmaktadır. Bu sistem anahtar yardımıyla aktif ve pasif edilebilir. Eğer aracınızın önüne bir yolcu oturacaksa can güvenliği açısından aktif etmelisiniz. Ancak tek kullanırken kapalı konumda tutmanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü bir kaza durumunda patlayacak ve kimse olmadığı için boştan yere airbag masrafı çıkartacaktır. Ön yolcu hava yastığının aktif olmadı göstermek için gösterge tablosunda “Airbag OFF” yazısı yazacaktır.

 


4- Hyundai Accent Era Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı Işığı

dusuk yakit seviyesi hyundai eraAracınızda yakıt seviyesini ölçmek çok önemlidir. Accent Era’da bu sistem elektronik olarak ölçülmektedir. Yakıt göstergesinde bulunan ibre yardımıyla sürücü ne kadar benzin veya mazot olduğunu sürekli olarak takip edebilir. Eğer belirli bir seviyenin altına inerse sürücüyü uyarmak için düşük yakıt seviyesi ikaz ışığı yanacaktır. Hyundai Accent Era’nın benzin ışığı yandığı zaman en fazla 75 kilometre yol gidebilirsiniz. Yolda kalmamak için en kısa sürede yakıt almalısınız.

 


5- Hyundai Accent Era ABS Fren Sistemi Uyarı Işığı (Arıza Lambası)

abs ariza lambasi hyundai accent eraABS fren sisteminin amacı aracın ani frenlemeler sırasında tekerlerin kilitlenmesini engelleyerek sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesini sağlamaktır. Hyundai Accent Era’da standart olarak bulunan bir güvenlik donanımıdır. ABS ışığının yanmasının amacı fren ve ABS sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelmektedir. Eğer motor çalışırken yandığını görüyorsanız mutlaka en kısa süre içinde tamir ettirme yolunu seçmelisiniz.

 


6- Hyundai Accent Era Motor Arıza Lambası

motor ariza lambasi hyundai accent eraHyundai Era’da motor kontrol ünitesi (ECU) sistemi bulunmaktadır. Buna aracın beyni adı verilir. Bir tür bilgisayar sistemi olan ECU, motor ve bileşenlerinde bulunan sensörleri sürekli olarak izleyerek parçaların doğru çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi edinir. ECU bu sensörlerden alınan verileri hem diğer bileşenlerin verileri için kullanırken hem de arıza yönünden kontrol eder. Eğer bu sensörlerden gelen verilerde daha önceden programlanmış değerin dışında bir sinyal gelirse sürücüyü bir arıza olduğu yönünde uyarır. Eğer aracınızı bilgisayara bağlarsanız size hangi parçada arıza olduğu yönünde arıza kodları verecektir.


7- Hyundai Accent Era O/D OFF (Overdrive Modu) Otomatik Şanzımanları Uyarı Işığı 

o d offSadece otomatik vites Hyundai Accent Era modellerinde bulunan bir tuştur. O/D açılımı Overdrive demektir. Aracınızın yüksek hızlarda giderken daha düşük devirle daha hızlı gitmesini sağlar. Böylelikle aracınız yakıt ekonomisi sağlarken, motorun ve şanzımanın sıkıştırmadan daha sessiz ve verimli çalışmasına olanak verir. O/D OFF uyarı ışığının anlamı sistemin kapalı olduğunu göstermektir.

 


8- Hyundai Accent Era Motor Aşırı Isındı Uyarı Işığı | Hararet İkaz Lambası

yuksek hararet isareti hyundai eraBir otomobilin motorunda sürekli olarak bir yanma meydana gelir. Bu yanma sonucunda ortaya çıkan sıcaklık motor soğutma sistemi tarafından soğutulur. Normalde bir aracın motorunun çalışma sıcaklığı ortalama 90 derece civarındadır. Eğer sıcaklık 95 derecenin üstüne çıkarsa ısınmış 100 derecenin üstüne çıkarsa aşırı ısınmış demektir. Buna motor soğutma suyu sıcaklığı adı verilir. Motor suyu sıcaklığını ölçen sensör veya müşür tarafından çok yüksek su sıcaklığı fark edilirse durumu sürücüye göstermek için gösterge panelinde hararet ışığı yanacaktır. Aracınızı bu şekilde kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.


9- Hyundai Accent Era Sinyal İşaretleri

sinyal isiklari hyundai accent eraHyundai Era’nın direksiyonun sol tarafından bulunan kolu aşağı indirdiğinizde sola, yukarı kaldırdığınızda ise sağa sinyal verir. Sinyal verildiğini göstermek için gösterge panelinde sağ ve sol yeşil ok işaretleri yanacaktır. Dörtlü flaşörlerde yandığı zaman sinyal ışıkları yanacaktır.

 

 


10- Hyundai Accent Era Emniyet Kemeri Uyarı Lambası

emniyet kemeri uyari isigi hyundai accent eraEmniyet kemeri can güvenliği açısından çok önemlidir. Hyundai Accent Era’da emniyet kemeri takılı değilse gösterge panelinde emniyet kemeri takılı değil uyarı ışığı yanacaktır.

 

 


11- Hyundai Accent Era İmmobilizer Uyarı Gösterge Işığı 

immobilizer uyari isigi hyunda accent eraYaklaşık 20 yıldır otomobillerin çalıştırılması için immobilizer sistemi kullanılmaktadır. İmmobilizer sistemi aracın beyni ile anahtarında bulunan kodun eşlemesi usulüne göre çalışmaktadır. Anahtar pili bittiği zaman veya immobilizer sisteminde bir arıza olduğunda sürücüyü uyarmak için bu ikaz ışığı yanacaktır. İmmobilizer sistemi arıza yaptığı zaman aracınızı çalıştıramayabilir, kapıları kilitleyemeyebilirsiniz. İşin daha kötüsü kapılar kilitli halde kalabilir.

 


12- Hyundai Accent Era Düşük Yağ Basıncı Uyarı Işığı

yag lambasi hyundai accent eraArabayı bir insan olarak düşünürsek motor kalbi, motor yağı ise kan diyebiliriz. Nasıl ki bir insan kansız yaşayamazsa motorda aynı şekilde yağsız kalamaz. Motorun yağlaması için altında bulunan yağ pompası tarafından çalıştığı süre boyunca motorun içine yağ pompalanır. Bu yağın sürekli olarak bir basınç değerinde pompalanması gerekir. Yağın basınç değerini ise yağ müşürü veya yağ basınç sensörü adı verilen bir bileşen ölçer. Eğer yağ basıncı olması gerekenin altına düşer aracınızın gösterge tablosunda yağ lambası yanacaktır. Yağ lambasının yanmasının sebebi” yağ pompasının zayıflaması, motor yağının eskimesi, yağ basınç müşürü arızası” gibi nedenlerden olabilir. Hatta bazen aracınızın motor yatakları aşınmışsa yağ lambasının yanmasına neden olabilir.


13- Elektronik Hidrolik Direksiyon (EPS) Sistemi Uyarı Işığı (EPS Arıza Lambası)

eps isigi hyundai accent eraYaklaşık 15 yıldır üretilen tüm otomobillerde elektrik destekli hidrolik direksiyon bulunmaktadır. Hyundai Era’da da aynı sistem bulunmaktadır. Eğer direksiyon sisteminde bir arıza meydana gelirse motor çalışırken EPS ikaz ışığı yanacaktır. Ancak motor çalışmazken kontağı akü açılacak kadar çevirdiğinizde bir kaç saniye EPS ışığının yanıp sönmesi normal bir durumdur. Motor çalıştığı süre boyunca EPS ışığı asla yanmamalıdır.

 


14- Hyundai Accent Era El Freni/Düşük Fren Hidroliği Seviyesi Uyarı Işığı

el freni uyari isigi hyundai accent eraHer otomobilde bulunduğu gibi Hyundai Accent Era’da da park freni bulunmaktadır. Çekili olduğu zaman aracın hareket etmesini engelleyen bir frenleme sistemidir. Eğer gösterge tablosunda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti ve “BRAKE” yazısı görüyorsanız el freni çekili demektir. Ancak yolda giderken yanıyorsa ve aracın ilerlemesinde bir sorun yoksa el freni sisteminde bir arıza olduğu anlamına da gelebilir. Bu sebeple kontrol ettirmeniz gerecektir.

 


15- Hyundai Accent Era ESP/ESP OFF Uyarı Işığı

esp esp off hyundai accent eraHer Accent Era modelinde ESP sistemi bulunmaz. Ancak bazılarında mevcuttur. Eğer aracınızın gösterge panelinde sadece ESP ışığı yanıyorsa sistem aktif demektir. Bir düğme yardımıyla kapattığınız zaman ise ESP OFF (ESP Kapalı) uyarı ışığı yanacaktır. ESP aracın yol tutuş sistemi açısından çok önemli bir güvenlik sistemidir. Özellikle uzun yolcuklarda mutlaka sürekli aktif olması gerekmektedir.

 


16- Hyundai Accent Era Akü Işığı / Şarj Sistemi Arıza Lambası

aku sarj sistemi uyari isigi hyundai accent eraAracınızın motoru çalışmadan  önce kontağı ışıklar yanacak kadar çevirdiğinizde gösterge panelinde tüm ışıkların yandığını göreceksiniz. Bir kaç saniye sonra tümü sönecek ama akü lambası yanmaya devam edecektir. Bunun anlamı akünün şarj olmadığı ve aracın ihtiyacı olan elektriği aküden karşılandığıdır. Ancak motor çalıştıktan sonra akü ışığı sönmelidir. Bu sırada akü şarj oluyor ve alternatör aküyü şarj ediyor demektir. Ancak motor çalışırken veya yolda giderken akü lambası yanarsa artık şarj olmuyor demektir. Bunun sebebi şarj sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir. Akü ışığı yanarken asla aracınızı kullanmayın. Çünkü akü bitip yolda kalabilirsiniz.


17- Hyundai Accent Era Kızdırma (Isıtma) Bujisi Uyarı Işığı (Dizel 1.5 Crdi)

isitma bujisi hyundai accent eraKızdırma bujisi diğer adıyla ısıtma bujisi sadece dizel motorlu araçlarda bulunmaktadır. Hyundai Accent Era’nın 1.5 crdi motoru dizel olanıdır. Kızdırma buji motorun çalışmadan önce kısa bir süre içerde bulunan hava/yakıt karışımının ısıtılmasına yarar. Kontağı akü açılacak kadar çevirdiğinizde 3-4 saniye kadar yanması gerekir. Marşa kızdırma bujisi işareti söndükten sonra basılmalıdır. Eğer aracınızda ısıtma bujisi ışığı hiç yanmıyor ve sönmüyorsa bujilerde veya devresinde bir arıza var demektir. Kızdırma bujisinin ne işe yaradığını öğrenmek için dizel motorun nasıl çalıştığını iyi kavramanız gerekmektedir.


18- Hyundai Accent Era Kapılar Açık Uyarı Işığı

kapilar acik uyari isigi hyundai accent eraAracınızın kapılarının araba hareket etmeden önce sıkıca kapalı olması gerekir. Özellikle araçta bir çocuk varsa çok ciddi bir güvenlik açığıdır. Eğer gösterge panelinde bu ikaz ışığı varsa aracınızın kapıları açık demektir. Bu hepsi olduğu anlamına gelmez. Bir tanesi bile açık olsa kapılar açık ikaz lambası yanacaktır.

 

 


19- Yakıt Filtresi Arıza Lambası (1.5 Crdi Dizel Yakıt Filtresi Işığı)

yakit filtresi uyari isigi hyundai accent era1.5 Crdi dizel motorlu bir Hyundai Accent Era aracınız varsa yakıt filtresi tıkandığı zaman gösterge panelinde yakıt filtresi uyarı ışığı yanacaktır.

 

 

Kaynak: otogenel.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top