Hyundai Excel Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? İnceleme, Test Sürüşü ve Kullanıcı Yorumu

Hyundai’nin 1990’lı yıllarda ürettiği ucuz otomobillerden bir tanesi olan Excel nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Hyundai Excel test sürüşü, inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

hyundai

Hyundai otomobil sektöründe Türkiye’de en çok yatırımı yapan markalardan bir tanesidir. 1997 yılında Türkiye fabrikasını açarak sanayi açısında büyük katkıları olmuştur. Ancak 1990’lı yılların hemen başında Türkiye pazarında daha fazla yer almak istiyordu. Bu sebeple uzun yıllardır ürettiği Excel modelini 1991 yılında Türkiye’de satışa sundu. 1994 yılına kadar satıldıktan sonra yerini Accent modeline bırakmıştır.

Hyundai Excel Nasıl Bir Araba?

B segmenti yani küçük aile otomobili olarak karşımıza çıkan Excel ithal bir model olmasına rağmen oldukça rağbet görmüştür. Bunda ucuz fiyatına rağmen rakiplerine göre daha güzel bir tasarım ve fazla özelliğe sahip olması yatıyordu. Hatta o yıllarda alt gelir grubuna hitap eden modellerde çok az görülen otomatik şanzımana bile sahipti. Hyundai Excel, Mitsubishi Mirage modelinin üstüne yapılmış bir arabadır. 5 ileri manuel viteslisi en çok tutulanıdır. GLS ve LS donanım paketlerine sahiptir. En çok tutulanı GLS olanıdır. Bu pakette “klima, hidrolik direksiyon, dört cam otomatiği ve dijital saat” gibi özellikler bulunmaktaydı. Excel’in 3 ve 5 kapılı hatchback ile sedan kasa tipleri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir : “Fiat Stilo Nasıl Bir Araba

Önden çekişli bir aktarma sistemine sahip olan Excel’de 1.5 litrelik 71 beygir ve 96 Nm tork güç üreten bir motor bulunmaktadır. Çok performansı ve seri olduğu söylenemez. Ancak oldukça sorunsuz ve sağlam bir motordur. Şehir içinde 9, şehir dışında 6.2 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile tam uyumlu bir motordur.

Hyundai Excel Arka ve Yandan Görünüşü
Hyundai Excel Arka ve Yandan Görünüşü

Hyundai Excel Kullanıcı Yorumu

Elimde çok fazla para yoktu ve ben Tofaş veya Reno 9 almak istemiyordum. Bu yüzden araştırmalarım sonucunda azıcık param ile alabileceğim en iyi arabanın Hyundai Excel olduğuna karar verdim. Öncelikle anlatmaya içinden başlayacak olursak ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Ön torpido üstü çatlak olmayan Excel neredeyse yok gibidir. Kapıları ve kaportası çok ince sacdan yapıldığı için hiç güven veren bir yapısı yok. Arka tarafından 3 kişi rahat oturamaz. Ancak ön koltuklarla olan diz mesafesi yeterli seviyededir. Motor performansı hiç iyi değil. Özellikle yokuş çıkarken bir hayli bayılıyor. Arabada 4 kişi varken sollamaya çıktığınızda size tedirgin anlar yaşatabiliyor. Yüksek hızlarda ise dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle 120 km/s ve üstü hızlarda giderken yanınızdan büyük bir araç geçtiğinde sizi savuruyor. Çok hafif bir kasası olduğu için arkasını savurmaya çok meyilli. Özellikle ıslak yollarda virajlara girerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Motor, yol ve rüzgar sesini içine alıyor.

Hyundai Excel Alınır Mı?

Evet buraya kadar neredeyse hep kötüledim. Ama bu arabayı alırken çok fazla kalite aramamız gerektiğini yazımın başlarında söylemiştim. Hyundai excel en az maliyetle en çok yol giden bir arabadır. Kullandığım süre boyunca bana bir kere bile sorun çıkartmadı. Ayrıca yakıt olarak o yılların en az yakan arabalarından bir tanesidir. Yedek parçaları pahalı değil ve kolayca bulunuyor. Sedan kasa olanlarının ikinci eli hızlı iken hatchback ve tek kapı olanları kolay kolay satılmıyor. Her otomobilde olduğu gibi alırken temiz bir tanesini bulmaya özen göstermelisiniz.

Kaynak: otogenel.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır