Hyundai İ20 Arıza Lambaları Anlamı | i20 Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

Hyundai’nin ülkemizde en çok satılan modellerinden bir tanesi olan İ20’nin gösterge panelinde arıza lambaları ne anlama geliyor. Gösterge tablosu ikaz ve uyarı ışıklarının anlamları nelerdir sorularına yanıt arayacağız.

B segmentinde en çok tutulan modellerden bir tanesi olan İ20 çok modern ve kaliteli bir otomobildir. Hyundai İ serisi araçlarında çok fazla özellik ve donanım barındırmaya başladı. Bu da aracın bilgisayar sistemi tarafından çok daha fazla kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Hyundai i20’nin gösterge panelinde aracın her tarafından meydana gelebilecek arızaları gösteren uyarı ışıkları bulunmaktadır. Ancak bazı ikaz lambaları arızaya değil bir sistemin çalıştığını göstermek içindir. Ayrıca bazı koşullarda sürücüyü uyarmak için ikaz lambaları barındırır. i20 aracınızda bulunan uyarı ve ikaz ışıkları ile arıza lambalarının ayrımını yaparsanız çok daha iyi olacaktır. Şimdi gelin hep birlikte Hyundai i20 gösterge tablosunda yer alan işaretler ve anlamları nelerdir onlara bakalım.

İlginizi çekebilir: Hyundai Accent Era Arıza Lambaları Anlamları

Hyundai İ20 Arıza Lambaları ve i20 Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

Hyundai İ20 aracınızın motorunu çalıştırdıktan sonra tüm gösterge ışıklarının sönmesi gerekir. Eğer sönmeyen bir lamba varsa bu dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunu göstermektedir.

1- Hava Yastığı Gösterge Lambası

hyundai i20 hava yastigi uyari isigiAracınızı çalıştırmadan önce airbag anahtarını ON konumuna getirdiğinizde, sistem kontrol edilmesi amacıyla 6 saniye süresince yanar ve söner. Eğer airbag uyarı ışığı yanmaya devam ederse sistemde bir sorun var demektir.

 


2- Emniyet Kemeri Takılı Değil Uyarı Işığı

emniyet kemeri takili degil uyari isigi hyundai i20Aracınızda emniyet kemerini takmadığını zaman bunu size gösterge tablosunda gösteren yandaki işaret çıkar. Ayrıca İ20’de şoför ve ön yolcu emniyet kemeri takılı değilse sesli uyarı verecektir.

 


3- El Freni Çekili İkaz Işığı ve Fren Sisteminde Arıza Lambası

el freni ve fren sisteminde ariza hyundai i20Park freni ancak halk arasında el freni olarak bilinen fren sistemi devrede iken aracınızın gösterge panelinde kırmızı yuvarlak için ünlem işareti yanacaktır. Bu el freninin çekili olduğunu göstermek için yanan bir işarettir. Ancak fren sisteminde bir arıza olması durumda da yanabilir. Örneğin aracınızın balataları aşınmış veya fren hidrolik yağı azalmış olabilir. Bu durumda el freni ışığı yanıp sönecektir.


4- ABS Arıza Lambası

abs uyari lambasi hyundai i20Aracınızın kontağını akü açılacak kadar çevirdiğiniz zaman 3 saniye boyunca ABS sisteminin kontrolü için yanar ve daha sonra söner. Eğer ABS sisteminde bir arıza varsa motor çalıştıktan sonra bile yanmaya devam edecektir. ABS ışığı yanarken aracınızın frenleri tutmaya devam eder. Ancak ABS sistemi çalışmayacaktır. ABS’nin göreni ani frenlemeler sırasında tekerlerin kilitlenmesini engelleyerek sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesinin önüne geçmektir.


5- ABS Lambası ile El Freni Işığının Birlikte Yanması

abs el freni uyari lambasi hyundai i20Hyundai i20 aracınızın gösterge panelinde ABS ikaz lambası ile el freni ışığının birlikte yandığını görüyorsanız bunun anlamı EBD sisteminde bir arıza var demektir. EBD’nin görevi frenleri dört tekere eşit olacak şekilde dağıtmasıdır.


6- Hidrolik Direksiyon Sistemi (EPS) Arıza Lambası

hidrolik direksiyon sisteminde eps arizasi uyari isigi hyundai i20Hyundai i20 modellerinde elektrik destekli hidrolik direksiyon sistemi bulunmaktadır. Kısaltılmış adı ise EPS olarak bilinmektedir. Sistemde arıza olduğu zaman gösterge panelinde turuncu renkli (sarı) direksiyon yanında ünlem işareti ikaz lambası yanacaktır.


7- Hyundai İ20 Motor Arıza Lambası Yanması Sebebi

motor ariza lambasi hyundai i20Günümüz otomobillerinde motor ve bileşenlerinin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilen bir bilgisayar sistemi vardır. Buna beyin adı verilmektedir. Motor üzerinde yer alan sensörlerden gelen veriler ECU’ya daha önce programlanan değerlerin dışına çıkarsa sürücüye bir sorun olduğunu göstermek için motor arıza lambası yanacaktır.


8- Hyundai İ20 Akü Işığı

hyundai i20 aku isigiAkünün görevi arabanın çalışmadığı durumlarda elektriksel ihtiyaçların sağlanmasıdır. Ayrıca motorun ilk çalışması için alternatöre gerekli olan enerji akü tarafından sağlanır. Ancak aracınızın şarj sisteminde bir arıza varsa motor çalışırken akü uyarı ışığı yanacaktır.


9-Hyundai i20 Yağ Lambası

hyundai i20 yag lambasiİçten yanmalı motora sahip araçlarda aşınmayı engellemek için motor yağı kullanılmaktadır. Yağ normalde karterde bulunur. Ancak bir pompa yardımıyla motor çalıştıktan sonra sürekli olarak yukarı gönderilir. Yağ lambasının motor çalıştıktan sonra sönmesi gerekir. Ancak motor çalışırken yanıyorsa bir sorun var demektir. Yağ ışığının yanmasının sebebleri “yağ müşürü arızası, yağ pompası arızası, motorun yağsız kalması veya aracın yataklarında genişleme olması nedeniyle aracın motor istemesi” gibi şeyler gösterilebilir.


10- Düşük Yakıt Seviyesi Uyarı Lambası

dusuk yakit seviyesi uyari isigi hyundai i20Aracınızın deposunda 5 litre ve daha altında yakıt kaldığı zaman yakıt almanızı size göstermek için bir uyarı ışığı yanar. Benzin ışığı yanarken araba kullanmanız motorda ateşleme düzensizliğine ve katalitik konvertör arızalarına neden olabilir.

 


11- Kırmızı Üçgen İçinde Ünlem İşareti Arıza Lambası (Genel Sorun Uyarı Işığı)

ucgen icinde unlem isaretiAracınızda genel bir arıza varsa gösterge panelinde üçgen içinde ünlem işareti şeklinde uyarı lambası yanacaktır. Bu arıza lambasının yanmasının sebepleri arasında;

 

  • Önden çarpışmayı önleyicisi sistem
  • Önceden çarpışmayı önleme yardım sistemi radarı engellenmişse
  • Kör nokta uyarı sistemi arızası
  • LED far arızası
  • Uzun far yardım sistemi arızası
  • Dur&kalk fonksiyonlu akıllı hız sabitleyici kontrol sistemi arızası
  • Dur&kalk fonksiyonlu akıllı hız sabitleyici radarı engellenmişse
  • Lastik basınç sensörü (TPMS) arızası

12- Egzoz Sistemi Takılı (GPF) Arıza Lambası

egzoz sistemi tikali uyari isigiBenzinli ve dizel motorlu i20 araçlarında DPF ve katalitik konvertör (katalizör) gibi egzoz filtre sistemleri bulunmaktadır. Ancak egzoz gazında bulunan karbonlar bu ince peteklerin tıkanmasına neden olabilir. Eğer aracınızın egzozunda bir arıza varsa gösterge panelinde yanda gördüğünüz uyarı ışığı yanacaktır.


13- Hyundai i20 ESC Uyarı Işığı

esc uyari isigi hyundai i20Genel olarak ESP olarak bilinen sisteminin Hyundai modellerindeki karşılığı ESC’dir. Elektronik Denge kontrolü (ESC) gösterge lambası kontak on konumuna kadar açıldığı zaman bir 3 saniye boyunca yanar. Motor çalıştıktan sonra söner.

 


14- Hyundai i20 ESP Kapalı Uyarı Lambası

esp kapali uyari isigi hyundai i20Elektronik denge kontrol sistemi (ESP) OFF lambasının yanmasının sebebi sistemin devre dışı olduğunu göstermektir. ESP virajlarda aracın savrulmasını engelleyen en önemli donanımlardan bir tanesidir. Kapalı olduğu zaman sarı kayan araba altında off yazısı göreceksiniz.


15- Hyundai İ20 Start & Stop Uyarı Devrede Uyarı İşareti

otomatik start stop devrede uyari isigiBazı i20 modellerinde otomatik start-stop sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin görevi aracınız rölantide çalışırken yakıt sarfiyatını durdurmak için motoru kapatmasıdır. Herhangi bir pedala bastığınızda tekrardan motor çalışır. Gösterge panelinde 6 saniye boyunca yanan yuvarlak içinde “A” harfinin anlamı sistemin çalıştığını göstermektir. Aracın içinde bulunan A düğmesine basarak devreden çıkartılabilir.


16- Hyundai İ20 İmmobilizer Uyarı Lambası

immobilizer uyari lambasi hyundai i20Otomobillerde hırsızlıklara karşı kullanılan en önemli güvenlik ekipmanlarından bir tanesini immobilizer sistemidir. Aracın anahtarı ile beynine kodlanan şifrelerin birbirine uyumlu halinde motorun çalışmasına izin verir. Eğer gösterge panelinde sarı araba üstünde anahtar işareti yanıp sönüyorsa immobilizer sisteminde bir arıza var demektir.


17- Hyundai i20 Şerit Takip Sistemi Uyarı Işığı

serit takip sistemi uyari isigiFull donanım hyundai i20 modellerinde şerit takip sistemi bulunmaktadır. Göstergenin tam ortasında yolda giden bir araba şeklinde işaret edilmiştir. Eğer yeşil renkli yanıyorsa bir sorun yoktur. Beyaz renkli yanıyorsa şerit dışına çıkılmış demektir. Eğer sarı renkli yanıyorsa şerit takip sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelmektedir.


18- Kapılar ve Bagaj Kapağı Açık Uyarı Işığı

kapilar acik uyari isigi hyundai i20Aracınızda kapıların, bagaj kapağının ve kaputun açık olup olmadığını gösteren uyarı lambası bulunmaktadır. Eğer gösterge tablosunda kapıları açık araba işareti görüyorsanız kapılardan bir tanesi veya bir kaçı açık kalmış demektir. Asla bu işaret yanarken hareket etmeyin. Çünkü tam kapanmamış kapı ciddi kazalara neden olabilir.


19- Hyundai i20 Sinyal ve Aydınlatma İşaretleri

hyundai i20 aydinlat ve sinyal isaretleri

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir