Jaguar XF Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

İngiliz premium otomobil üreticisi Jaguar’ın ülkemizde en çok satılan modellerinden bir tanesi olan XF modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Jaguar XF inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Jaguar kendine has bir alıcı kitlesi olan markadır. Türkiye’de çok fazla satılmıyor olsa da uzun yıllardır ülkemizde satışta yer alan bir otomobil markasıdır. XF modeli ise Türkiye’de en fazla satılmış modelidir. E segmentinde lüks bir premium model olan Jaguar XF ilk olarak 1998 yılında satışa çıkmıştır. Ülkemizde ise en son 2020 yılında satılarak daha sonra Türkiye pazarından çekilmiştir.

Jaguar XF Nasıl Bir Araba?

Tabii, Jaguar XF, İngiliz lüks otomobil üreticisi Jaguar’ın orta boy sedan modelidir. İlk olarak 2007 yılında tanıtılmış ve o tarihten bu yana sürekli olarak güncellenerek üretilmektedir. Jaguar XF, markanın lüks otomobilleri arasında önemli bir yere sahip ve diğer İngiliz lüks otomobilleri gibi birçok özellikle doludur. Jaguar XF, kıvrak ve agresif bir tasarıma sahiptir. Markanın karakteristik stilini yansıtan büyük ızgarası, uzun kaputu ve kaslı omuzları, Jaguar XF’ye güçlü bir görünüm verir. Aynı zamanda, XF, nin aerodinamik şekli, daha iyi bir yakıt verimliliği sağlayarak sürüş keyfini arttırır. Portfolio Plus, Prestige, Prestige Plus ve R-Sport Plus donanım paketleri mevcuttur. Jaguar XF’nin içi, üstün kaliteli malzemelerle donatılmış ve modern bir tasarıma sahiptir. Otomobilin kokpitinde bulunan dokunmatik ekran ve dijital gösterge paneli, sürücüye güncel bilgileri anında sunar. Otomobilin içi, özellikle deri kaplı koltukları ve ahşap veya metal trimleri ile lüks bir ortam yaratır. Motor teknik özelliklerine bakacak olursak.

2.0 Benzinli : Çok fazla tutulmayan motor seçeneğidir. 8 silindirli olan bu motor 240 beygir ve 340 Nm tork gibi muazzam bir güç üretmektedir. Şehir içinde 13.5, şehir dışında 6.3 litre yakıt tüketmektedir.

2.0 D Dizel : Jaguar’ın dizel motoru BMW’den teknik destek alınarak üretilmiştir. 180 beygir ve 430 Nm tok gibi muhteşem bir çekiş gücü vardır. Şehir içinde 5.7, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketmektedir. Dizel olarak en çok tutulan motor seçeneğidir. Eğer bir Jaugar XF alacaksanız ve ekonomi arıyorsanız mutlaka bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm.

2.2 D Dizel : Yine çok performanslı bir Jaguar motoru olarak karşımıza çıkmaktadır. 4 silindirli olan bu motor 190 beygir ve 450 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 6.6, şehir dışında 4.8 litre yakıt tüketim verisi vardır. 0-100 hızlanması 8.5 saniyedir. Maksimum hızı ise 225 km/s olarak ölçülmüştür.

2.7 D Dizel : Ve geldik bence Dünyada üretilmiş olan en performanslı dizel motorlardan bir tanesine. 6 silindirli olan bu motor 207 beygir ve 435 Nm tork gibi süper bir güç üretmektedir. 0-100 hızlanması 8.2 saniyedir ve son hızı 229 km/s olarak ölçülmüştür.

3.0 Benzinli : Eğer Bir Jaguar XF modeli alacaksanız mutlaka bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm. Zaten bir XF sahibi yakıt ile fazla ilgilenmediği için bu motorun gücü insanı kendinden alıyor. 6 silindirli olan bu motor 238 beygir ve 293 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 15.8, şehir dışında 7.5 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması 8.3 saniye ve maksimum hızı 237 km/s olarak ölçülmüştür.

3.0 D Dizel : Bir dizel motor ne kadar güç üretebilir deseler bu motor ortaya çıkardı galiba. Çünkü muhteşem bir performans ve güce sahiptir. Bence Dünya üzerinde üretilmiş en güçlü dizel motordur. 6 silindirli olan bu motor 240 beygir ve 500 Nm tork gibi muhteşem bir performans sergilemektedir. 0’dan 100 km hıza sadece 7.1 saniye çıkabilmektedir. Son hızı ise 229 km/s olarak ölçülmüştür. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

jaguar xf arkadan

Jaguar XF arkadan itişli bir arabadır. Ayrıca 6 ve 8 ileri otomatik şanzıman seçenekleriyle gelmiştir. Jaguar XF’nin sürüşü, mükemmel denge ve hassas direksiyonu ile dikkat çeker. Otomobilin süspansiyon sistemi, yoldaki her türden yüzeye uyum sağlar ve yolculara rahat bir sürüş sunar. Otomobil ayrıca, etkileyici bir frenleme gücüne sahip olduğu için, sürücülerin güvenli bir şekilde durmalarına olanak tanır. Jaguar XF, çeşitli güvenlik özellikleri ile donatılmıştır. Bu özellikler arasında çarpışma önleme sistemi, şerit takip asistanı, arka çapraz trafik uyarısı, adaptif hız sabitleyici ve park yardımcısı gibi özellikler yer alır.

Jaguar XF Kullanıcı Yorumu

Mercedes, BMW ve Jaguar arasında kalmıştım. Ancak ben kararımı Jaguar XF’den yana kullandım. Öncelikle muhteşem bir otomobil olduğunu söylemeliyim. Daha içine oturduğunuz anda kalite kendini hissettiriyor. Koltuklarında hakiki deriden el yapımı döşemeler vardır. Hatta koltuk döşemelerinde el dikişi kullanılmıştır. Ön göğüste yine, koltuklar gibi üst düzey deri malzemeye yer verilmiştir. İçinin genişliği Mercedes’ten daha diyebilirim. Premium olmayı sonuna kadar hak eden bir araba. Tasarım olarak diğer rakiplerine göre daha agresif bir görüntüye sahip. Özellikle arka far tasarımında Jaguar bakışları gibi led ışıklar kullanılmıştır. Özellik olarak aklınıza gelebilecek her türlü şey vardır. Orta konsolda yer alan mavi led çizgi ışıklar çok şık bir görünüm sağlıyor. Ayrıca dokunmatik multimedya ekranı sayesinde her şeyi kumanda edebiliyorsunuz. Motor performansı ise muhteşem seviyededir. Gaza yüklendiğiniz zaman sanki bir yarış arabası kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz. O kadar güçlü bir motor ki, sizi koltuğa yapıştırıyor. Şehir için ara hızlanmalarda diğer tüm arabalar arkanızda kalıyor. Jaguar XF, çok konforlu bir arabadır. O kadar güçlü bir motoru olmasına rağmen içeriye hiç motor sesi duyulmuyor. Ayrıca Mercedes’ten bile daha sessiz bir yolculuk imkanı sağlıyor. Yol tutuşu çok üstündür. Artık nasıl bir mühendislik kullanıldı bilmiyorum ama virajlara bu kadar hızlı girebiliyor hayret ediyorsunuz. Uzun yolda 180 km/s ortalama ile bile giderken en ufak bir konforsuzluk hissi vermiyor. Ağır bir kasası olmasına rağmen oldukça güçlü fren sistemlerine sahiptir.

jaguar xf ici

Jaguar XF Alınır Mı?

Öncelikle bu arabayı alacak olanlar Mercedes, Audi ve BMW arasında kalmış kişiler oluyor. Ancak şunu unutmayın ki rakiplerinden hiçbir eksik yanı yoktur. Ben şahsen bir Jaguar XF aldığıma çok memnunum. Servis olarak zaten Range Rover servisleriyle ortak olduğundan hiçbir sıkıntı yok. Fiyat olarak rakiplerinden daha düşük paralara satılıyor. Bunda Jaguar’ın ülkemizde çok fazla tutulmuyor oluşu büyük rol oynuyor. Yine de premium bir otomobil almak isterseniz Jaguar XF güzel bir tercih olarak görünüyor.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir