Kalorifer Fan Motoru Neden Ses Yapar? Fanın Sesli Çalışması Sebebi

Aracın içerisine hava basmaktan sorumlu olan kalorifer fanı çalışırken neden ses yapar. Fan motorunun sesli çalışmasının sebebi nedir. Fan motorunun ses yapmasının nedeni nedir? Fan motoru neden ötme sesi çıkartır gibi sorulara yanıt arayacağız. 

Otomobillerinin için cam açmadan havalandırılması gerekir. Bunun için klima ve kalorifer ile normal havalandırma sistemi vardır. Örneğin kışın soğuk havada kaloriferi açmak istediğinizde çevirdiğiniz düğme elektrikli fan motorunu devreye sokacaktır. Bu fan sıcak havayı aracın içine doğru gönderecektir. Ayrıca klima ile soğutulan hava da aynı şekilde bu elektrikli fan motoru tarafından aracın içine gönderilir.

Fan motorunun olabildiğince sessiz çalışması gerekir. Çünkü kışın kalorifer açıkken yazında klima açıkken ses yapması durumunda aracın içinde durmak çok zor olur. Fan motorunun sesli çalışması kulağınızda çınlar ve sizi çok rahatsız eder. Elektrik motorları zaten sessiz çalışmasıyla bilinirken ses çıkartmasının bir kaç sebebi olabilir.

Fan Motoru Neden Ses Çıkartır?

Fan motorunun sesli çalışmasının bir kaç sebebi vardır. Bunlardan birincisi fan pervanesi ile motor mili arasında biriken kirin sıkışmasıdır. Siz motoru çalıştırdığınızda kir nedeniyle sıkışan fan pervanesi ötme sesi gibi ses çıkartacaktır. Bunun için arada sırada aracınızın fan motoru ve çevresinde oluşan pislikleri temizlemelisiniz. Fan motorunun ses çıkartmasının diğer bir sebebi ise rulman arızasıdır. Motorun çıkış milinde minicik bir rulman bulunur. Bu rulman pervanenin sallanmadan düz bir şekilde dönmesini sağlar. Ancak bildiğimiz bir bilye olan bu rulman dağıldığı zaman fanın sesli çalışmasına neden olacaktır. Son olarak fan motorunun ses yapmasının sebebi pervanenin etrafında bulunan çerçevenin eğilmesidir. Pervane uçları bu çerçeveye sürter ve ses çıkartır. Sonuç olarak sürekli olarak hafif vurma şeklinde ses çıkartmasına neden olur. Ses çıkartan bir fan motorunu tamir ettirmezseniz kısa süre sonra tamamen çalışmaz hale geleceğidir. Çünkü düzeltilmeyen bir arıza beraberinde daha büyük arıları doğuracaktır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top