Karter Havalandırma Filtresi (CCV) Nedir ve Arıza Belirtileri Nelerdir?

Bazı otomobillerde bulunan karter havalandırma filtresi (CCV) nedir ve ne işe yarar sorusuna yanıt arayacağız. Ayrıca karter havalandırma filtresi arızası belirtileri nedir? Kısaca CCV ile ilgili tüm merak edilenlere bakacağız. 

karter havalandirma filtresi ccv

Kısa adıyla CCV olan karter havalandırma filtresi bazı otomobillerin motorundaki basıncı azaltmak için kullanılan bir sistemdir. CCV genelde eski model büyük hacimli motora sahip araçlar, yarış arabaları ve motosiklet gibi motor taşıtlarda bulunurlar. Hatta bazı dizel motorlu araçlarda bile bulunmaktadır. Bu yazımında karter havalandırma filtresi hakkında detaylı incelemede bulunacağız.

Karter Havalandırma Filtresi (CCV) Ne İşe Yarar?

İçten yanmalı motorların çalışma prensibi sıkıştırma mantığıdır. İçerde oluşan hava yakıt karışımı patlaması bir basınç oluşturur ve pistonların aşağıya itilmesine neden olur. Bu basıncın (kompresyon)  korunması gerekir. Bu yüzden piston çevrelerinde segman adı verilen sızdırmazlık halkaları vardır. Ancak eski motorlarda bu sızdırmazlık asla sıfıra inmez ve bir miktar basınç kartere doğru geçer. Bu basıncın karterde conta patlamasına engel olması için karter havalandırma sistemi bulunur. Ayrıca bu sızan basınçlı gazın içinde yabancı maddelerde bulunur. Çünkü yanma sonucunda ortaya karbon molekülleri çıkar ve tepkime sonucunda birleşirler.  İşte burada yağın içine karışığ motora zarar vermemesi için karter havalandırma (CCV) filtresi tarafından süzülürler.

Karter havalandırma filtresinin (CCV) yeri, motor bloğunda üst kapaın üstünde yer alır. Bu filtreye gelen bir hortum vardır ve karterden çıkan gaz filtreden geçirildikten sonra yanma odasına geri gönderilir. Çünkü bu gazın içinde yanmamış yakıt vardır ve tekrar kullanılabilir. Bu da aracınızın yakıt tüketiminin düşmesine neden olur. Kısaca çok faydalı bir sistemdir.

Tıkalı Karter Havalandırma Filtresi (CCV) Arızası Belirtileri

CCV bir filtre olduğu için tüm filtreler gibi zamanla dolacak ve tıkanacaktır. Bu yüzden ara sıra CCV’nin temizlenmesi gerekmektedir. Ancak unutursanız ve tıkanırsa şu belirtileri verecektir.

1- Rölanti Dalgalanması 

Tıkalı bir karter havalandırma filtresi aracınızın rölanti devrini doğrudan etkileyecektir. Filtrede tıkanma olduğu zaman genelde rölantinin yüksek olmasına neden olur. Bu durum motor yağının basınç nedeniyle motora ulaşmasının zorlanmasından ve karter havalandırmasına geçmesinden kaynaklanmaktadır.

2- Motor Üstünden Sızan Yağ 

Karter havalandırma valfi (CCV) gazı filtrelerken motor yağı moleküllerini de tutar. Bu birikinti tıkanma sonucunda artık tutulamaz hale gelirse motorun üstünden yağ sızdığını fark edersiniz.

3- Motor Performansının Düşmesi

Son zamanlarda motorda güç kaybı hissediyorsanız ve yukarıda saydığımız iki belirti varsa aracınızın karter havalandırma filtresi tıkalı olabilir. Çünkü motor içerisinde olması gereken hava/yakıt karışım oranı bozulmuş olacaktır.

4- Motorda Tekleme ve Zengin Karışım

Filtre tıkandığı için motorun hava oranı değişecektir. Yakıt normal seviyede gelmesine rağmen hava oranı bozulduğundan aracınızın motoru zengin karışımla çalışacaktır. Bunun sonucunda gaz verince tekleme ve egzozdan siyah duman çıktığını göreceksiniz.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top