Karter Tapası Diş Açma Fiyatı Ne Kadar 2023 | Yalama ve Diş Sıyıran Tapa

Otomobillerin motor yağı değiştirilirken boşaltma yeri olarak kullanılan karter deliğini kapatan karter tapası yalama olursa yeni diş ne kadara açılır? Diş sıyıran veya yalama olan karter tapası diş açma tornacı ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2023 yılı için karter tapası diş açma maliyeti hakkında bilgi vereceğiz. 

karter tapasi dis acma ucreti

Aracınızın motor yağı altta bulunan karter adı verilen bir depoda tutulur. Rutin yağ bakımları sırasında karterde bulunan yağ, karter tapası adı verilen ufak bir vidanın çıkartılmasıyla boşalır. Ardından tapa ve tapa contası yardımıyla sızdırmazlık sağlayana kadar sıkıca yerine takılır. Böylelikle aracınızın yağı bir sonraki değişime kadar karter içerisinde kalmış olur. Kater çelik veya alüminyum metalden yapılmış olabilir. İnce bir sac tabaka olduğu için tapa sökülürken veya sıkılırken yalama olabilir. Buna sanayi ağzıyla karter tapası diş sıyırması adı verilmektedir. Eğer karter tapa yeri diş sıyırdıysa yeni diş açtırmak ve tapayı değiştirmek zorundasınız.

Karter tapası diş açma işini sanayide tornacı adı verilen iş yerleri yapmaktadır. Ancak aracınız serviste yağsız olduğu için hareket edemeyeceğinden diş açmak için tornacı ustası aracın başına gelir. Bu sırada kendine lazım olan aletleri de yanında getirecektir.

Karter Tıpası Diş Açma Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Bu işlem için öncelikle aracınızın lifte kaldırılması gerekmektedir. Ardından tornacı yanında getirdiğini tapa açma aletini dik bir pozisyonda yavaş yavaş çevirir. Ucunda burgu olan bu alet yeni dişi açana kadar çevrilir. En sonunda ise karter yerinden sökülüp içerisinde biriken metal talaşlarının temizlenmesi gerekir. Karter tapası diş açma ücreti 2023 yılı 250 lira bir para tutmaktadır. Ayrıca 50 kira yeni karter tapası ve contasına vermek zorundasınız.

Aracınızın yağını değiştirdikten sonra tam karter altına gelen yere bir süre gözlemlemelisiniz. Çünkü tapa yerine takılmış gibi görülse bile yağ kaçaklarına neden olabilir. Bu durum aracınızın motorunun yağ kaybetmesine neden olabilir. İşin daha kötüsü yağsız kalan bir motor yatak saracağından çok ciddi sonuçlara sebep olabilir.

Kaynak: otogenel.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top