Kia Sephia Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia’nın Sephia modeli nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Kia Sephia inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

1990’lı yıllara geldiğimi zaman ülkemizde pek çok dünya markası satışlara başlamıştı. Güney Koreli otomobil devi Kia’da Sephia modeliyle 1993 yılında satışlarına başladı. 1993-1998 yılları arasında birinci nesil Sephia satılırken 1998 yılının ikinci yarısından 2004 yılına kadar 2. nesil makyajlı kasaların satışına devam edildi. Sephia, 2004 yılında yerini Cerato modeline bıraktı.

İlginizi çekebilir: Lada Vega Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Kia Sephia Nasıl Bir araba?

C segmentinde sedan kasa olarak üretilen ve satılan Sephia, o zamanlar ülkemizde büyük reklam ve tanıtım çabalarına sahne olmuştu. Ancak Türkiye’ye getiren distribütörün yaşadığı farklı sorunlar nedeniyle çok fazla sıkıntı yaşandı. Sephia ise dönemine göre çok fazla tutulmamış modellerden bir tanesidir. GTX, LS, LX ve SLX donanım paketleri bulunmaktadır. “ABS, klima, hava yastığı, elektrikli camlar ve aynalar ile hidrolik direksiyon” gibi özellikleri bulunmaktadır.  Genelde 5 ileri manuel vites ile satılmasına rağmen az sayıda 4 ileri otomatik şanzımana sahip olanları da vardır. Kia Sephia motor teknik özelliklerine bakacak olursak;

1.5 Benzinli : 88 beygir ve 135 Nm tork güç üreten 4 silindirli motordur. LPG ile tam uyumlu olup şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.5 litre yakıt tüketmektedir. Oldukça seri bir motordur. Kia Sephia’da en çok tutulan motor bu seçenektir.

1.6 Benzinli : Daha yüksek hacimli olmasına rağmen daha güçsüz bir motordur. 80 beygir ve 112 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu olup, şehir içinde 11, şehir dışında 6.7 litre yakıt tüketimi vardır. Çok fazla tutulmayan motor seçeneğidir.

Kia Sephia Makyajlı Kasa
Kia Sephia Makyajlı Kasa (2. Nesil)

Kia Sephia Kullanıcı Yorumu

Elimde çok fazla param yokken ben alabildiğim en iyi arabayı almak istiyordum. Bu sebeple Kia’nın sorunsuz olduğunu bildiğimden dolayı 1998 model bir Sephia aldım. Kullandığım süre boyunca aracımdan oldukça memnundum. Öncelikle anlatmaya içinden başlayacak olursak ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde sert plastik malzeme kullanılmıştır. Kronik sorun olarak ön göğüs zamanla çatlıyor. Ön tarafının genişliği güzeldir, arka diz mesafesi oldukça uzundur. Arka koltuklarına 4 yetişkin rahatlıkla sığabilir. Motor performansı idare eder ama öyle çok bir şey beklemeyin. Mesela arabanın içinde 4 kişi varken birde yokuş çıkmaya çalışırsanız hafiften bayılıyor. Kliması gayet başarılı ve kavurucu yaz sıcaklarında bile arabanın içini buz gibi yapıyor. Motor sesini alıyor ama yol sesi çok daha az geliyor. Yol tutuşu gayet başarılırdır. Hatta ben ilk bindiğim zaman hayran kalmıştım. Ne sert virajlara yüksek hızlarda girebiliyordum. Frenleri çok güçlü olduğundan kısa mesafe içerisinde arabayı durduruyor.

Kia Sephia İçi
Kia Sephia İçi

Kia Sephia Alınır Mı?

Bu arabayı fiyatına göre diğer araçlarla kıyaslamanızı öneririm. Sephia parasına bugün Tofaş veriyorlar ama Sephia ondan çok daha üstün bir arabadır. Yedek parçaları bulunuyor mu diye soran çok oluyordu. Evet ben aradığım hiçbir parçasını bulmakta zorlanmadım. Diğer taraftan arabanın en güzel yanı sorunsuz olmasıdır. Öyle sağlam bir motor ve mekanik aksamı var ki bana kullandığım süre boyunca bir kere bile arıza çıkartmadı. Her arabada olduğu gibi Kia Sephia alırken de mutlaka temiz kullanılmış bir tanesini almaya özen göstermelisiniz.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır