Kilometre Teli (Halatı) Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Ne Kadar 2023

Otomobillerimizin hız göstergesinin çalışmasını sağlayan kilometre teli fiyatı ne kadar? Kilometre teli değişim işçilik ücreti ne kadardır? Sonuç 2023 yılı için olarak kilometre teli değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

kilometre teli degisimi

Bir otomobilin kaç km hızla gittiğini bilmek her sürücü için çok önemlidir. Eğer aracınızda kilometre saati göstermiyorsa bunun sebebi km telinden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü kilometre teli saat ile arada bağlantı kuran bir hattır.

Önemli ! : Şunu unutmayın günümüz otomobillerinde kilometre teli bulunmaz. Bunun yerine tekerlek hız sensörü vardır ve aracın teker dönüş devrini ECU’ya elektrik sinyali olarak iletir. Aracınız 2000 model ve altı ise kilometre teli vardır.”

Çalışma prensibi ise şu şekildedir. Otomobiliniz yolda gitmeye başladığı anda şanzıman mili üzerinde bulunan hız sensörü de dönmeye başlar. Şanzımanın milinin dönüş hızı ile tekerlerin dönüş hızı doğru orantılıdır. Hız sensöründen alınan veriler ECU’ya gönderilir oradan da aracın pek çok parçasına iletilir. Eğer hız sensörü arızalı ise başta hız göstergesi olmak üzere pek çok donanım çalışmayacaktır. Hız sensöründen çıkan bir tek sayaca gider ve böylelikle aracın hızının ne kadar olduğu belirlenmiş olur. Bunu sürücü hız saatinde bir ibrenin yukarı ve aşağı hareket etmesi olarak görecektir. Bu telin ucunda tırnaklar bulunur. Özellikle ön göstege paneli söküldüğü zaman yerine sağlam takılmayan kilometre teli, hız göstergesinin çalışmamasına neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir : ” Hız Sensörü Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Kilometre teli kopabilir, paslanabilir veya takılı kalabilir. Bu durumda aracınız hız göstergesi çalışmaz hale gelecektir. Değiştirilmesi için biraz işçilik gerekir.

Kilometre Teli Nasıl Çalışır
Kilometre Teli Nasıl Çalışır

Kilometre Teli Değişimi Ne Kadar? 2023 Yılı

Aracınızın kilometre saati çalışmıyor ve sorunun kaynağının tel olduğunu anladınız. Bu durumda değiştirmeniz gerecektir. Öncelikle aracınıza uygun bir kilometre teli almanız gerekmektedir. Şimdi bir kaç markanın kilometre teli fiyatları ne kadar ona bir tablo halinde bakalım.

Marka ve Model Kilometre Teli Fiyatı
Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal (Cavo Marka) 175 Lira
Renault 9 (Broadway, Spiring, Fairway) 200 Lira
Lada Samara 100 Lira
Mazda 323 230 Lira
Suzuki Swift 220 Lira
Opel Corsa B 200 Lira
Fiat Palio ve Albea 175 Lira
Peugeot 106 ve 206 200 Lira
Toyota Corolla (Efsane Kasa) 200 Lira

Evet gördüğünüz gibi bazı marka ve modellerin kilometre teli fiyatlarını göstermeye çalıştık. Bu fiyatlar 2023 yılı için geçerlidir. Ancak kilometre halatı markasına göre fiyatları artıp azalabilir. Çünkü piyasada çok farklı kalitelerde halat bulunmaktadır. Kilometre halatı değişimi ise yaklaşık 1 – 1.5 saatlik bir süre alır. Öncelikle aracınız gösterge paneli sökülür. Ardından şanzıman üstünde bulunan hız sensörünün üstünde km teli bağlantısı kesilir. Daha sonra gösterge panelinin arkasında halat yerinden çıkartılır ve yeni halat yerine bağlanır ve parçalar geri toplanır. Ustanız ise bu işlem için yaklaşık olarak 300 lira bir işçilik ücreti alacaktır. Kısaca 2023 yılı için kilometre telini değiştirmenin maliyet 400 ile 600 lira arasında bir para tutacaktır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır