Krank Devir Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Krank mili devir sensörü ne kadara değişir? Krank mili devir sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Yani krank mili devir sensörü değişimi hakkında bilgi vereceğiz.

krank devir sensoru

Aracınızda viteste giderken hız göstergesinin yanında bir de devir göstergesi vardır. RPM cinsinden olan bu saat aracın motorunun dakikada kaç devir döndüğünü göstermektedir. Eski araçlarda sadece bir gösterge iken yeni nesil araçlarda vites değişim aralıkları için bu sensörden veri alınır. Örneğin otomatik şanzımana sahip bir otomobilin varsa, sistem bu sensörden gelen veriye göre aracınızın vites değişikliğini yapar. Bu açıdan bakıldığı zaman ne kadar önemli bir parça olduğunu anlıyoruz.

İlginizi Çekebilir : “Yağ Basınç Sensörü (Müşürü) Ne Kadara Değişir

Krank milinin dakikada döndüğü tur sayısı, o motorun devir sayısıdır. Çalışma presibi ise şu şekilde. Krank mili dişlisinin üstünde bir ölü nokta vardır. Sensörün bir ucu krank mili dişlisine bakar. Üst ölü nokta sensör hizasından her geçtiğinde bu hesaplanır. Dakikada ne kadar geçiyorsa aracınızın devir yaptığı tur sayısı o kadardır. Bu size devir saatinde RPM olarak gösterilir. Bir otomobilin krank devrinin yüksek olması aracın o kadar hızlı gideceği anlamına gelmez. Çünkü krank mili doğrudan tekerlere bağlı değildir. Krank mili önce şanzımana oradan da tekerlere iletilir. Ancak vites değişim zamanını devir saatine bakarak anlayabilirsiniz.

Krank Kasnağı ve Krank Devir Sensörü
Krank Kasnağı ve Krank Devir Sensörü

Krank Devir Sensörü Ne Kadara Değişir? Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Devir müşürü veya diğer adıyla krank devir sensörü yeni nesil beyinli yani motor kontrol ünitesine (ECU) sahip otomobillerde bulunmaktadır. Devir sensörünün yeri krank mili dişlisinin hemen üstünde yer alır. Değiştirilmesi ortalama  1-1.5 saatlik bir süre almaktadır. Krank devir sensörü fiyatı ise 200 ile 750 lira arasında değişmektedir. Bu fiyat değişkenliğinde aracın marka ve modeli önemli rol almaktadır. Krank devir sensörü değişimi işçilik ücreti olarak 300 lira para alınmaktadır. Sonuç olarak aracınızın krank devir sensörünü değiştirmenin maliyeti 2023 yılı 500 ile 1.000 lira arasında bir paraya mâl olacaktır.

Eski araçlarda krank sensörü yerine bir döner dişli vardır. Krank mili ne kadar hızlı dönerse dişliyi çevirir ve sonuç olarak aracın devir turu ölçülmüş olurdu. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte sensör sistemine geçilmiş her şey elektronik olarak hesaplanır hale geldi. Arıza yapması durumunda özellikle otomatik vitesli aracınız varsa çok büyük sorunlar yaşayacaksınız.

Kaynak: otogenel.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top