Lada Vega Arıza Lambaları Anlamları – Vega Uyarı ve İkaz Işıkları

Rus otomobil üreticisi Lada’nın ülkemizde en çok satılan modellerinden bir tanesi olan Vega’nın gösterge tablosunda bulunan uyarı ışıkları ne anlama geliyor? Lada Vega’da uyarı ve ikaz ışıklarının ne anlama geldiğini açıklayacağız. 

lada vega ariza lambalari anlamlari

Rusya’nın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi olan Lada’nın modern otomobiller üretme çabası içindeki ilk modeli olan Vega, ülkemizde 1999 ile 2008 yılları arasında satılmıştır. Ayrıca ECU yani bir beyin sistemine sahip olduğu için karbüratörlü araçlara göre arıza ışıkları çok daha fazla anlam ifade etmektedir. Eğer sizinde bir Lada Vega aracınız varsa gösterge panelinde bazı uyarı lambaları yanıyorsa bunların ne anlama geldiğini merak edebilirsiniz. Lada Vega uyarı ışıkları anlamları ise şunlardır.

Lada Vega Gösterge Tablosu
Lada Vega Gösterge Tablosu

Lada Vega Arıza Lambaları Anlamları

Hararet Göstergesi

hararet gostergesiÇoğu otomobilde olduğu gibi hararet göstergesi aracın motor suyunun sıcaklığını sürücüye gösteren ibredir. Normalde 90 ile 100 derece arasında sabit kalması gerekir. Eğer çok yükselirse Vega aracınız hararet yapıyor demektir. Ayrıca Lada Vega hararete meyilli bir otomobil olduğu için sürüş sırasında bir göstergeyi çok fazla takip etmelisiniz.


Devir Göstergesi

devir gostergesiLada Vega model araçlarda motor devrini gösteren bir saat bulunmaktadır. Krank milinin dönüş hızına göre bu ibre yükselmektedir. İbre kaçı gösteriyorsa Vega’nın krank mili dakika o kadar hız ile dönüyordur. Devir saati genelde vites geçişlerinin hesaplanmasında kullanılmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir : ” Lada Vega Nasıl Bir Araba?


Hız Göstergesi

hiz gostergesiHız göstergesi bir otomobilin en önemli sayaçlarından bir tanesidir. Çünkü adından da anlaşılacağı üzere aracın ne kadar hızla gittiğini gösterir. Lada Vega hız göstergesi oldukça modern bir görünüme sahiptir. Fabrika çıkışı olarak göstergede en son 200 km/s hıza kadar gösterebilmektedir. Özellikle radar ve şehir içi yerlerde hız göstergesine sürekli olarak bakmanız sizin faydanıza olacaktır.


Benzin Göstergesi ve Benzin Pompası İşareti Işığı

benzin gostergesi ve isigiVega aracınızın yakıtının yolda giderken bitmesini istemezsiniz değil mi? Bunun için Lada Vega’da bir benzin seviyesini gösteren ibre vardır. Benzin göstergesinin ibresi aşağıda bulunan kırmızı alana yaklaşmadan önce yakıt almanız sizin faydanıza olacaktır. Benzin göstergesinin hemen sağ altında ise sarı renkli benzin pompası ışığı yanar. Bu ise artık yakıtın bitmek üzere olduğunu ve acilen yakıt almanız gerektiğini haber veren işarettir. Benzin lambası yandıktan sonra aracınızın en fazla 70 kilometre gidebileceğini asla unutmayın.


Sola Yanıp Sönen Yeşil Ok İşareti

sol sinyalLada Vega’da sol yönünü göstererek yanıp sönen yeşil ok işareti varsa bu aracınızın sola dönüş için sinyal yaktığını göstermektedir. Lada Vega’nın direksiyonunun sol tarafında buluna kolu aşağıya doğru çektiğinizde bu ok işareti yanıp sönmeye başlayacaktır.

 


Sağ Tarafa Yanıp Sönen Yeşil Ok İşareti

sag sinyalDiğer bir sinyal ışığı ise sağa dönüşlerde kullanılan sağ sinyaldir. Sinyal kolunu yukarı kaldırdığınızda sağ tarafa doğru yanıp sönen yeşil ok lambası sağa sinyal verildiğini göstermektedir.

 

 


Dörtü Flaşör Işığı

dortlu yanmasi isigiLada Vega aracınızda iç içe geçen ve ortasında ünlem işareti bulunan düğmeye bastığınız zaman sinyal lambalarının her ikisi birden yanıp sönmeye başlar. Her iki tarafa da sinyal veriyormuş gibi olur. Bunun anlamı acil bir durum olduğu gibi, bir şeylerin ters gittiğini diğer sürücülere göstermek amacıyla olabilir. Eğer Lada Vega gösterge panelinde sinyal işaretlerinin ikisi birden yanıp sönüyorsa dörtlüler açık demektir.


El Gazı Aktif İşareti

el gazi aktif isigiLada Vega cigle bulunmaktadır. Bu sabahları aracınızı çalıştırdığınızda el gazını yardımıyla ısınana kadar motora gaz verilmesini sağlar. Günümüz otomobillerin otomatik cigle varken Vega’da bu manuel olarak yapılmaktadır. Gösterge panelinin en alt sol kısmında bulunan el gazı ışığı yanıyorsa cigle çekili demektir.

 


Yağ Lambası İkaz Işığı

yag lambasi isigiVega aracınızın motoru çalışmazken kontağı akü açılacak kadar çevirdiğinizde yanması normaldir. Ancak motor çalışırken kırmızı yağ lambası ışığı yanıyorsa aracınızın yağlama sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu yağ müşürü gibi basit bir arıza olabilecekken, aracınızın motor istemesi kadar ciddi bir sorunun da habercisi olabilir. Her ne olursa olsun yağ lambası ışığı yanıyorsa aracınızı kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Bu işaret kırmızı çaydanlığın ucundan damlayan yağ şeklinde görülmektedir.


El Freni Çekili Uyarı Işığı

el freni cekili isigiLada Vega’da manuel el freni vardır. Diğer bir adı ise park freni olarak geçmektedir. Eğer Lada Vega aracınızın gösterge panelinde kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti veya “P” harfi görüyorsanız bu el freninin çekili olduğu anlamına gelmektedir. Eğer el freni inik olmasına rağmen yanmaya devam ediyorsa fren sisteminde bir sorun var demektir. Belki balatalar sıkarken gitmeniz aracınızın fren sisteminin aşırı ısınmasına neden olabilir.


Akü Işığı Anlamı

aku isigiLada Vega’da akü kırmızı kare içinde – ve + işareti olarak gösterilmektedir. Motor çalışmazken yanması çok normaldir. Çünkü bı uyarı ışığı yandığı süre boyunca aracınızın elektrik ihtiyacı aküden karşılanıyor demektir. Motor çalıştığı andan itibaren bu akü lambasının sönmesi gerekir. Çünkü şarj dinamosu bu işlevi yerine getirir. Ancak motor çalışırken akü lambası yanıyorsa şarj sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir.


Motor Arıza Lambası (Check Engine)

motor ariza lambasi check engineLada Vega’da basitte olsa bir motor kontrol ünitesi (ECU) ve sensörler bulunmaktadır. Ayrıca bazı Vega araçlarda sarı motor arıza ışığı yanarken bazılarında check engine yazısı çıkmaktadır. Her ikisi de aynı anlamı ifade etmektedir. Eğer aracınızda bu lamba yanıyorsa sensörlerden bir veya daha fazlas bir arıza tespit etmiştir. Bunu sürücüye göstermek için gösterge panelinde motor arıza lambası veya check engine yazısı yanacaktır.


Toplam Kilometre Göstergesi

toplam kilometre gostergesiHer otomobilin toplamda kaç kilometre yol yaptığını gösteren bir sayaç vardır. Lada vega’da ise dijital sayaç vardır. Hız göstergesinin hemen altında yer alır. Vega’nın üretildikten sonra toplamda kaç kilometre gittiğini gösteren bir sayaçtır.

 


Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır