Lada Vega Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Rus otomobil üreticisi Lada’nın çok tutulan modellerinden bir tanesi Vega nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Lada Vega test sürüşü, detaylı inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

lada vega

Rusya’nın en büyül otomobil üreticisi olan Lada, uzun yıllar samara modeli ile ülkemizde satılmakta markaydı. Hatta Lada Samara 1993 yılında Türkiye’nin çok tercih edilen ithal otomobili olma unvanını bile yakalamıştır. Ancak eskiyen tasarımın yerine daha modern bir model getirmek isteyen Lada, 1998 yılında Türkiye’de Vega modelini satmaya başlamıştır. Hiçbir kasa değişikliği yapmadan 2007 yılına kadar satışta kalmıştır. Zaten Lada bir kaç yıl sonra ülkemizde satışlarını durdurmuştur. Bugün sıfır olarak hiçbir Lada modelinin ülkemizde satışı yoktur.

İlginizi Çekebilir :  ” Mazda 626 GD Kasa Nasıl Bir Araba?

Lada Vega Nasıl Bir Araba?

Satıldığı dönemlerde sıfır en ucuz aile otomobili olarak dikkat çeken bir modeldir. Hatchback, sedan ve station wagon kasa tipleriyle pek çok kullanıcıya hitap etmiştir. Vega’da standart donanım olarak “dört cam otomatiği, kapılar açık uyarı sistemi” dışında bir şey yoktur. Ancak satışı sırasında opsiyonel olarak klima ve hidrolik direksiyon alınabiliyordu. Bir otomobil düşünün 2000 model üstü olmasına rağmen hidrolik direksiyonu standart olmasın. Zaten tüm Rus malı ürünleri özellik değil, daha çok iş görsün yeter mantığında üretilmektedir. Vega’da bu düşüncenin ürünü bir modeldir. Türkiye’de 5 ileri manuel vitesle satılmış olup otomatik şanzımanlı olanı yoktur. Vega’da iki farklı hacimde motor seçeneği mevcuttur. Motor teknik özellikleri ise şu şekildedir.

1.5 Benzinli : Bu motorun 8 ve 16 valf iki çeşidi vardır. 8 valf olanlarının subap aralıkları fazla olduğu için triger kopması durumunda motora zarar vermez. Ancak bu subap sayısına sahip motor daha güçsüzdür. 78 beygir ve 115 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur. Yakıt tüketimi şehir içinde 9, şehir dışında 6 litre civarlarındadır. 16 valf olanı ise 94 beygir ve 130 Nm tork güç üretmektedir. Ancak en çok 8 valf olanları tutulmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  “Lada Vega Arıza ve İkaz Lambaları Anlamları

1.6 Benzinli : Daha yüksek hacimli olmasına rağmen çok fazla tutulmayan motor seçeneğidir. 90 beygir ve 130 Nm tork güç üretmektedir. Bu motorda triger koparsa subaplara ve pistonlara zarar veriyor. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir.

Lada Vega Sedan
Lada Vega Sedan

Lada Vega Kullanıcı Yorumu

7 yıl boyunca bir Lada Vega sahibi oldum. Bu arabayla iyi kötü çok günüm geçti. Öncelikle Rus malı hiç bir şeyin iyi olmadığı gibi bu arabanında iyi olmadığını bilin. Tek artısı bir Tofaş parasına çok daha yeni model otomobil sahibi olabiliyorsunuz. İçin genişliği güzeldir. Ama malzeme kalitesi yerlerdedir. Örneğin koltuklarının süngeri çabuk deforme oluyor ve eziliyor. Ön göğüste bildiğiniz sert plastik ve kalitesiz bir malzeme kullanılmıştır. Motor, yol ve rüzgar sesini içine bir hayli alır. Yol tutuşu fena sayılmaz ama siz yine de öyle çok güvenip virajlara girerken dikkatli olun. Hızlanma konusunda çok başarılıdır. Uzun yolda 180-200 km/s hıza kadar çıktığımı biliyorum. Ama 120 km hızdan sonra aerodinamik yapısı bozuk olduğu için yolda gezinmelere başlıyor. Yan rüzgarlardan bir hayli etkileniyor. Yüksek hızlarda yanınızdan bir kamyon, tır veya otobüs gibi büyük araç geçtiği zaman sizi yoldan çıkaracak kadar arabayı sallıyor. Lada Vega’nın bence en kötü yanı frenlerinin çok zayıf olmasıdır. Frenleme mesafesi çok uzudur. Bu sebeple şehir içi kullanımlarda oldukça takip mesafesi bırakmanız gerekiyor. Fren bir noktaya kadar iyi tutmazken, daha sonra hemen kızaklıyor. Bir ortasını tutturamadığım için en sevmediğim yönüydü. Direksiyonu hidrolik olmadığı için kütük gibi ağırdır.

Lada Vega İçi
Lada Vega İçi

Lada Vega Alınır Mı?

Lada Vega kronik arızaları var mı diye merak ediliyor. Evet bu araba elektrik sorunları çok fazla var. Beyinli yani ECU sistemine sahip olduğu için sürekli olarak bir sensör arızası veriyor. Artık oto elektrikçiler Lada Vega’ya bakmak istemiyorlar. Yedek parça fiyatları çok pahalı değildir. Ayrıca kolayca bulunabiliyor. İkinci el piyasası çok hızlı olmasa da elde kalıp satılmayacak arabalardan değildir. Bence Tofaş yerine rahatlıkla tercih edilebilecek bir otomobildir. Ancak sahibi tarafından çok kurcalanmamış olanını almanızı öneririm.

Kaynak: otogenel.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top