LPG Düğmesine Elektrik Gelmiyor Sebebi Nedir? LPG Gösterge Işığı Yanmıyor?

LPG’li araçlarda bulunan bir kontrol mekanizması olan LPG düğmesinin ışıkları yanmıyorsa sebebi nedir? LPG anahtarına neden elektrik gelmez sebepleri nelerdir. LPG göstergesi ışıkları hiç yanmıyor neden olabilir diye sorularına hep birlikte yanıt arayacağız.

Benzinli motora sahip araç sahipleri yakıt fiyatlarının pahalılığı nedeniyle LPG taktırma yolunu seçmektedir. LPG sisteminin sürücü tarafından kontrol edilebilen kısmı ise LPG düğmesidir. Aracınızda ister sıralı sistem isterse eski sistem olsun mutlaka bir LPG anahtarı vardır. Bu anahtar LPG yakıt seviyesinin gösterirken diğer yandan yakıt türü geçişlerini yapabilmenizi sağlar. Örneğin aracınızın bu düğme yardımıyla istediğiniz zaman benzine alabilir veya benzindeyse LPG’ye alabilirsiniz. Aracınızın kontağını akü açılacak kadar çevirdiğiniz andan itibaren LPG düğmesine elektrik gelir ve ışıkları yanmaya başlar. Eğer LPG anahtarı ışıkları yanmıyor diyorsanız aracınız LPG’de çalışmayacak demektir. Çünkü bu düğme kısmen bir kontrol etme görevi gördüğünden elektrik gelmediğinde LPG sistemi çalışmayacaktır. LPG düğmesine elektrik gelmemesinin bir kaç sebebi vardır.

LPG Anahtarına Neden Elektrik Gelmez

1- LPG Rölesi ve Sigortasının Atması

LPG sisteminde elektrik olduğu için akım değişimlerine karşı bir sigorta ve röle tarafından korunur. Eğer sigortası atarsa veya LPG rölesi yanarsa düğmeye elektrik gelmeyeceği için ışıkları yanmayacaktır.

2- LPG Düğmesi Kablosunun Çıkması

LPG anahtarının hemen arkasında bulunan bir soket yardımıyla düğmeye elektrik gelir. Bildiğimiz bir fiş olan bu kablolar kopabilir, kısa devre yapabilir veya soket yerinden çıkabilir. Tüm bunların hepsi LPG düğmesinin ışıklarının yanmamasına neden olacağından aracınızda çalışmayacaktır.

3- LPG Anahtarı Arızası

Evlerimizde kullandığımız elektrik anahtarının aynısı gibi bir sistem olan LPG düğmesinin içinde bir elektrik devresi vardır. Uygulanan darbe veya eskime sebebiyle zamanla bozulabilir. Eğer LPG anahtarı arıza yaparsa ışıkları yanmayacaktır. Kablolarda bir sorun yok, sigortada sağlamsa diğer bakmanız gereken yer ise LPG anahtarının kendisidir.

4- LPG ECU Arızası

Sıralı sistem LPG’ye sahip araçlarda ECU adı verilen bir LPG bilgisayarı kullanılır. ECU doğrudan anahtara sürekli olarak bir voltaj sinyali beslemesi yapar. Eğer ECU arıza yaparsa lpg düğmesine elektrik gelmesini kesebilir. Sonuç olarak ışıkları yanmayacaktır. Bunu anlamanın en iyi yolu ise aracınızı lpg kitine uygun bir arıza tarayıcı bilgisayara bağlayıp kontrol etmek olmalıdır.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top