MAF Sensörü (Hava Akış Metre, Debimetre) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Hava akış metre (debimetre) olarak bilinen otomobilin en önemli sensörlerinden bir tanesi olan MAF sensörü ne kadara değişir? MAF sensörü fiyatı ne kadardır? MAF sensörü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2023 yılı için kütle hava akışmetre değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerimizin motorunun çalışması için yanma odasında hava/yakıt karışımı olması gerekir. Çünkü ne yakıt ne de hava tek başına yanabilme özelliğine sahip değildir. Ancak bu oran mutlaka belirli bir seviyede olmalıdır. Bunun için otomobillerin motor ve bileşenlerinde debimetre adı verilen sensörler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi hava akış metre yani bilinen adıyla MAF sensörüdür.

İlginizi Çekebilir : Eksantrik Mili Konum Sensörü Değişim Fiyatı Ne Kadar

MAF sensörünün görevi aracın motoruna çekilen havanın miktarını ölçerek motor kontrol ünitesi (ECU)’ya bilgi vermektir. ECU, MAF sensöründen aldığı verileri motora enjekte edilecek yakıt miktarı ve ateşleme zamanlamasının ayarlanmasında kullanır. Motorda her zaman 14.7:1 oranında hava/yakıt karışım oranı bulunmalıdır.  MAF sensörünün yeri hava filtresi ile motor arasında yer alan hava hortumunun üstünde bulunur. Borunun tam ortasında bulunan küçük ince bir tele sürtünen hava titreşim oluşturur. Buna göre motora ne kadar hava çekildiği anlaşılmış olacaktır. MAF sensörü arıza yaptığı zaman aracınızda bir çok sorun meydana gelir. Çünkü stokiyometrik oran bozulmuş olacaktır. Örneği ” Motorda tekleme, yakıt tüketiminin artması, zengin karışıma bağlı olarak egzozdan siyah duman çıkması, motorun stop etmesi, rölantide dalgalanma, motorda titreme ve sesli çalışma” gibi belirtiler görülecektir. Son olarak ise her sensör arızasında olduğu gibi motor arıza lambası (check engine) yanacaktır.

MAF Sensörü  (Debimetre) Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Aracınızı bilgisayara bağladıktan sonra MAF sensörü ile alakalı arıza kodları gördüğünüzde öncelikle kablolarında bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Çünkü ustalar genelde basit bir kabloyu takmak yerine sensörü değiştirip daha çok para almak isterler. MAF sensörü fiyatı 1.000 ile 3.000 lira arasında değişen bir paraya satılmaktadır. Ustanız değişimi için işçilik ücreti olarak 300 lira alacaktır. Sonuç olarak MAF sensörü değişim maliyeti 2023 yılı için 1.300 ile 3.300 lira arasında bir paraya mâl olacaktır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir