Marş Dinamosu Değişimi ve Tamiri Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Marş dinamosu veya marş motoru olarak adlandırılan bu parça araçların en çok arıza yapan parçalarından bir tanesidir. Peki ya marş dinamosu fiyatları ne kadardır? Marş motoru ne kadara değişir? Marş motoru tamir fiyatı ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için marş motoru değişimi ve maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

mars dinamosu tamir

Otomobillerin çalışması için pek çok parçaya ihtiyaç duyulur. Mark motoru da bunlardan bir tanesidir. Görevi ise aracın ilk marşını aldırmasını sağlamaktır. Bunu daha iyi anlatacak olursak. Çok eskiden otomobilleri çalıştırmak için motorun ön tarafına bir demir takılır ve çevrilirdi. Hatta filmlerde uçakların motorunu çalıştırmak için pilotların pervanesini döndürmeye çalıştıklarını görmüşsünüzdür. İşte bunların hepsi motora ilk hareketini vermek içindir. Ancak teknoloji geliştikçe motorların çalıştırılması için kas gücüne duyulan ihtiyaç azaldı.

Marş Dinamosu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Marş motoru veya dinamosu aracın motorunun ilk çalışması için gerekli gücü sağlayan parçadır. Çalışma prensibi oldukça basittir. Siz kontağı akü açılacak kadar çevirdiğinizde marş motorunun önündeki dişli volan dişlisi ile birleşir. Volant ise doğrudan aracın krank miline bağlıdır. Kontağı marş yapacak kadar çevirince marş motoru dönmeye başlar. Böylelikle volant döner ve motorun ilk hareketi için gerekli olan çevirme gücü sağlanmış olur. Bu sırada yakıt ve ateşleme meydana gelir sonuç olarak aracınızın motoru çalışmış olur.

Marş Motoru Arızası

Otomobil ne kadar çok marş yaparsa motorun ömrü o kadar çok azalır. Bildiğimiz bir elektrikli motor olan bu dinamonun içinde kömür adı verilen voltaj mıknatısları vardır. Zamanla bunlar azalır ve motorun çalışmaz hale gelmesine sebep olur. Sanayi ağzıyla marş dinamosu kömürü bitti diye tabir edilen husus budur. Aracınızın marş dinamosu tamamen arızalanırsa onu çalıştıramazsınız. Kontağı çevirdiğinizde tık diye bir ses geliyor ama araba çalışmıyorsa suçlu büyük ihtimal marş motorudur. Ancak tamamen bozulmadan önce; çalışmada zorluk, marş sırasında çok fazla ses gelmesi, marş yaparken kesiklik olması gibi şeyler gösterilebilir. Tamamen bozulduğu zaman üstüne bir demir ile vurmak bir kereliğine de olsa marş motorunun çalışmasını sağlayabilir.

Marş Dinamosu Kömür Değişimi İçin Tamir Ediliyor
Marş Dinamosu Kömür Değişimi İçin Tamir Ediliyor

Marş Motoru Değişimi, Tamiri veya Marş Kömürü Değişimi Fiyatı – 2023

Marş motoru arıza yaptıysa yolda kalmazsınız. Ancak herhangi bir yerde bir daha aracınızı çalıştıramaz hale gelirsiniz. Bu yüzden en ufak bile bir çalışmasında bozukluk fark ederseniz hemen tamir ettirmelisiniz. Marş dinamosu genelde kömürü bittiği için çalışmaz hale gelir.

Marş Dinamosu Kömürü Değişim Fiyatı :  Bunun için öncelikle oto elektrikçiye gitmeniz gerekmektedir. Ustanız öncelikle dinamoyu yerinden sökecek ve içini açacaktır. Daha sonra içindeki kömür değişimini yapacaktır. Bu işlem yaklaşık olarak 2-3 saatlik bir süre almaktadır. Marş dinamosu kömür değişimi 750 ile 1200 lira arasında bir fiyata yapılmaktadır. Buna işçilik ücreti dahildir.

Marş Motoru Değişim Fiyatı :  Eğer dinamonun kendisi arızalandıysa tamir edilmesi çok mümkün görünmüyorsa değiştirmeniz gerekecektir. Şimdi gelin bazı marka ve modellerin marş motoru fiyatları ne kadar bakalım.

Marka ve Model Marş Dinamosu Fiyatı
Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal (Denso Marka) 1.500 Lira
Fiat Uno, Tipo ve Tempra (Denso Marka) 1.500 Lira
Ford Focus 1.6 Benzinli (Visteon Yan Sanayi) 1.650 Lira
Renault Clio, Nissan (Valeo Marka) 1.450 Lira
Citroen, Peugeot (Valeo Marka) 1.600 Lira
Opel Astra, Corsa ve Combo (WAI Marka) 1.750 Lira
Hyundai Elantra, Kia Cerato (Valeo Marka) 1.750 Lira
Ford Mondeo, Transit (BSG Marka) 1.850 Lira
Toyota Corolla (Valeo Marka) 2.000 Lira

Evet gördüğünüz gibi bazı marka ve modellerin marş dinamosu fiyatlarına baktık. Ustanız ise marş dinamosu değişimi için işçilik ücreti 300 lira alacaktır. Yani 2023 yılı için marş dinamosu değişimi maliyeti 1.800 ile 2.500 lira arasında bir para tutacaktır. Marş dinamosunun yan sanayi ve Çin malı olanları vardır. Ancak bu parçalar çok uzun ömürlü olmuyorlar. Ayrıca bazı araç sahipleri hurdacılardan çıkma marş dinamosu fiyatı araştırıyorlar. Tamiri, sökmesi ve takması derken sıfır ile arasında çok fazla bir fiyat farkı kalmadığı için orjinal marş dinamosu almanızı tavsiye ederim.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top