Mazda 323 Arıza Lambaları Anlamı | 323 Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

Japon otomobil üreticisi Mazda’nın bir dönem ülkemizde sattığı başarılı modellerinden bir tanesi olan 323 gösterge panelinde arıza lambaları anlamları nelerdir? Mazda 323 uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor sorularına cevap arayacağız.

Mazda, sorunsuzluğu ve sağlamlığıyla bilinen bir markadır. Ülkemizde çok fazla satılmamasına rağmen özellikle Amerika otomobil pazarında ciddi bir pazar payına sahiptir. Mazda 323 ülkemizde 1990 ile 2004 yılları arasında satılmıştır. Bu süre zarfında pek çok donanım paketiyle yer almıştır. Böylelikle otomobilde donanım ve özellik farklıları olacaktır. Mazda 323’tün 1996 model ve üstü olanlarında motor kontrol ünitesi (ECU) bulunduğu için gösterge panelinde uyarı ve ikaz ışıkları da mevcuttur. Mazda 323’ün donanım paketleri ise “Familia, F Astina, GL,GT, GLX ve Practica” olarak karşımıza çıkmaktadır. Mazda 323 gösterge tablosunda çıkan işaretlerin bazıları arıza uyarısı iken bazıları sürücüyü ikaz etmek ve uyarmak için belirmektedir. İşte bunların ayrımını yapmanız aracınızı kullanırken size çok daha fazla yarar sağlayacaktır. Şimdi gelin Mazda 323 arıza lambaları ile uyarı ve ikaz ışıkları anlamlarına bakalım.

Mazda 323 Arıza, Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

Mazda 323 gösterge tablosunda olan işaretlerin anlamlarını bilmeniz aracınızı tanımanız açısından çok önemlidir. Aşağıda sayacağımız bu işaretlerden bazıları arıza, bazıları ise uyarı ışığı olduğu için hepsinde durmanıza gerek yoktur. Ancak bazı arıza lambaları ciddi sorunları işaret edebileceği için mutlaka anlamını öğrenmelisiniz.

1- Mazda 323 El Freni Uyarı Lambası

el freni isareti mazda 323Aracınızın el freni çekili olduğunda gösterge panelinde “kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti ve altında brake” yazdığını görürsünüz. Bunun anlamı el freninin çekili olduğunu göstermektedir.

 


2- Mazda 323 ABS Arıza Lambası

abs lambasi mazda 323Mazda 323’ün 1996 model ve üstü olanlarında ABS (kilitlenmeyi önleyici fren sistemi) bulunmaktadır. Motor çalışmadan önce kontağı bir tur çevirdiğinizde ABS ışığının yanması ve 3 saniye sonra sönmesi gerekir. Eğer motor çalıştıktan sonra yanmaya devam ediyorsa aracınızın ABS frenleri çalışmıyor demektir. ABS ışığı yanarken arabayı kullanmanız güvenlik açısından ciddi problemler doğurabilir.


3- Mazda 323 Akü Işığı

mazda 323 aku isigiTüm otomobillerin çalışması için en önemli bileşenlerden bir tanesi şarj sistemidir. Otomobil çalışmadan önce ihtiyacı olan elektrik enerjisi akü tarafından sağlanır. Ancak motor çalıştığı zaman şarj dinamosu bu görevi üstlenir. Ayrıca Akünün eksilen elektrik voltajı şarj edilerek tamamlanır. Eğer motor çalışırken yani seyir halindeyken akü lambasının yandığını görüyorsanız şarj etmiyor demektir. Bu durumda en yakın bir oto elektrikçiden yardım almanız gerekir. Çünkü kısa süre sonra akü bitecek ve yolda kalacaksınız.


4- Mazda 323 Yağ Lambası

mazda 323 yag lambasiAracınızın motoru çalışmadan önce aküyü açacak kadar kontağı çevirdiğinizde yağ lambasının yanması normaldir. Çünkü o sırada aracınızda yağ basıncı yoktur. Eğer motor çalışırken yağ lambasının yandığını veya yanıp söndüğünü görüyorsanız yağlama sisteminde bir arıza var demektir. Yağ lambası yanarken aracınızı kullanmak, motorun yağsız kalmasına neden olabileceği için motorun ölmesine neden olabilir. Yağ lambasının yanmasının sebepleri “yağ seviyesinin azalması, yağ pompası arızası, yağ müşürü arızası ve son olarak aracın motor istemesi” olarak gösterilebilir.


5- Mazda 323 Hararet Uyarı Lambası

mazda 323 hararet isigiOtomobilimizin motorunda sürekli olarak bir yanma meydana geldiği için aşırı derecede ısınır. Bunu önlemek için motor soğutma suyu kullanılmaktadır. Bir motorun normal çalışma sıcaklığı ortalama olarak 90 derece civarındadır. Eğer sıcaklık daha artarsa hararet müşürü tarafından tespit edilir. Bunu sürücüye göstermek için hararet göstergesi ibresi yükselir. Eğer ibre yoksa yanda gördüğünüz bir işaret yanar. Hararet işareti yandığını fark ettiğiniz anda aracınızı hemen güvenli bir yere çekip motoru durdurmalısınız.


6- Mazda 323 Direksiyon Arızası Uyarı Işığı

mazda 323 direksiyon arizasi uyari isigiMazda 323’ün tüm modellerinde hidrolik direksiyon bulunmaktadır. Eğer gösterge panelinde sarı renkli direksiyon yanında ünlem işareti görüyorsanız, direksiyon hidrolik sisteminde bir sorun var demektir. Bu ikaz lambasının yanmasının en büyük sebebi direksiyon yağının azalmış olmasıdır. Ancak pompa ve sensör arızaları da direksiyon arızası ikaz işaretinin yanmasına neden olabilir.


7- Mazda 323 Genel Uyarı Işığı

mazda 323 genel uyari isigiAracınızda çok önemli olmayan parçalarda bir sorun olduğu zaman gösterge tablosunda “sarı üçgen içinde ünlem işareti” ışığı yanacaktır. Örneğin cam suyu bitmiş olabilir veya basit bir sensör arızası olabilir. En iyisi bir ustadan yardım almanız olacaktır.


8- Mazda 323 Fren Balataları Aşınmış Uyarı Işığı

mazda 323 park freni ikaz lambasiBazı Mazda 323 modellerinde fren balatalarının seviyesini ölçen “fren balata sensörü” bulunmaktadır. Eğer balatalarınız çok fazla aşınmış ise sürücüye durumu göstermek için gösterge panelinde “sarı yuvarlak içinde P harfi ve yanında ünlem işareti” yanacaktır. En kısa sürede fren balatalarını kontrol etmelisiniz. Ancak bazen bu arıza işaretinin yanmasının sebebi fren hidrolik yağı seviyesinin azalmasından dolayı olabilir. Ayrıca elektrikli el freni sistemlerinde de bu uyarı lambası yanabilir.


9- Mazda 323 Motor Arıza Işığı Anlamı

motor ariza isigi mazda 323Mazda 323 araçlarında bir motor kontrol ünitesi (ECU) sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme aracın bilgisayarı adı verilebilir. Motor ve bileşenlerinde bulunan sensörler sayesinde tüm parçalar kontrol edilir. Eğer sensörlerden bir veya daha fazlasında bir arıza gelirse aracınızda “motor arıza lambası” yanacaktır. Eğer bilgisayara bağlarsanız size bir arıza kodu verecektir. Yani hangi parçada sorun varsa o parçanın arıza kodu çıkacaktır. Motor arıza lambasının yanmasının sebebi bazen çok basit bir sorun olabilirken bazen çok ciddi arızaları gösterebilir.


10- Mazda 323 Otomatik Şanzıman Arızası Uyarı Işığı (AT Işığı Anlamı)

mazda 323 otomatik sanziman arizasi uyari isigiMazda 323’te manuel vitesin yanında otomatik şanzıman seçeneği de sunulmuştur. Eğer gösterge tablosunda “AT Işığı” yanıyorsa bunun sebebi otomatik şanzıman sisteminde bir arıza olduğunu gösterebilir. Bazen çok basit bir şanzıman yağı eskidiği zaman yanabilirken bazen çok daha ciddi bir arıza olmuş olabilir. Acilen aracınızı bir ustaya göstermeniz daha fazla ve ağır maddi sorunlar açmadan göstermeniz sizin faydanıza olacaktır.


11- Mazda 323 Airbag Arıza Lambası (Hava Yastığı Uyarı Işığı)

mazda 323 airbag ariza lambasi1996 yılında Mazda 323’ün ikinci nesil kasaları piyasaya çıktı. Bu dönemden sonra 323’lerde hava yastığı eklendi. Hava yastığı sistemi çok karmaşık ve birçok parçanın bir araya gelmesiyle çalışır. Eğer gösterge panelinde airbag ışığı yanıyorsa hava yastıkları çalışmıyor demektir. Bazen çok basit bir kablo kopmasından dolayı yanmazken bazen airbag modülü gibi çok pahalı olan bileşenlerin arızasından dolayı yanabilir. Her ne olursa olsun sizin ve yolcuların güvenliği açısından hava yastıklarının sürekli çalışıyor olması gerekmektedir.


12- Mazda 323 Lastik Basınç Sensörü İkaz Lambası

mazda 323 lastik basinc sensoru isigi2004 yılında üretilen son model Mazda 323’lerin bazılarında lastik basınç sensörleri bulunmaktadır. Eğer lastiklerden bir veya daha fazlasının havası azalırsa, sürücüye haber vermek için gösterge tablosunda “lastik basınç uyarı ışığı” yanacaktır.

 


13- Mazda 323 İmmobilizer Uyarı Işığı

mazda 323 immobilizer uyari isigi1995 model ve üstü Mazda 323 araçlarda immobilizer sistemi bulunmaktadır. Eğer gösterge panelinde “kırmızı anahtar önünde ünlem işareti” görüyorsanız immobilizer sisteminde bir sorun olabilir. Sorunun kaynağı ise anahtar pili birmiş olabilir. Ancak çok daha ciddi arızalar da immobilizer arıza ışığı yanacaktır.


14- Mazda 323 Far Ampulü Patlak Uyarı Işığı

mazda 323 far ampuluAracınızın aydınlatma sisteminde bulunan kısa farlar, uzun farlar veya arka stop farlarından bir veya bir kaçının ampulü patladığı zaman gösterge tablosunda “sarı ampul işareti” yanacaktır.

 


15- Mazda 323 Benzin Işığı

mazda 323 benzin isigiMazda 323 araçların depolarında 6 litre ve altında yakıt kaldığı zaman benzin ışığı yanmaktadır. Aracınızda benzin ışığı yanarken kullanmanız sizin yolda kalmanıza bile neden olur.

 


16- Mazda 323 Yakıt Deposu Kapağı Açık İkaz Lambası

depo kapagi acik uyari isigiAracınızın depo kapağı tam olarak kapatılmazsa gösterge panelinde bu uyarı ışığı yanacaktır.

 


17- Mazda 323 Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Lambası

mazda 323 emniyet kemeri ikaz lambasiSürücü ve ön yolcunun emniyet kemeri takılı değilse Mazda 323 aracınızın gösterge tablosunda emniyet kemeri takılı değil ikaz lambası yanacaktır.

 


18- Mazda 323 Kapılar Açık İkaz Lambası

mazda 323 kapilar acik uyari isigiAracınızın kapılarından bir veya daha fazlası açık kalmışsa gösterge tablosunda kapıları açık araba işareti yanacaktır. Bu ikaz lambası yanarken asla arabanızı hareket ettirmemelisiniz.

 

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir