Mercedes 500 (SE, SEC ve SEL) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Mercedes’in 90’lı yıllardaki en lüks modeli olan 500 serisi nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Mercedes 500 SE, SEC ve SEL inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Mercedes deyince tüm Dünya’da insanların aklına lüks, konfor ve gösteriş gelir. 500 serisi ise 90’lı yıllardaki Mercedes-Benz’in en lüks otomobiliydi. Ülkemizde ve tüm Dünya’da liderler tarafından makam otomobili olarak kullanılmıştır. Artık eskiyen bu arabalar ele ayağa düşmüş olsa bile içerisinde barındırdığı donanımlar şuan bile sıfır olarak üretilen pek çok modelde bulunmamaktadır.

Mercedes 500 Nasıl Bir Araba?

Mercedes-Benz 500 serisi, o zamanın teknolojik özellikleri ve performansı açısından oldukça ileri bir otomobil olarak tanıtıldı. 500 serisi, Mercedes-Benz’in E-Sınıfı olarak adlandırılan otomobilleri arasında en üst düzey modeldi ve 2002 yılına kadar üretilmiştir. 500 serisi, Mercedes-Benz’in önde gelen teknolojik özelliklerinden bazılarına sahiptir. Örneğin, bu modelde standart olarak sunulan bir çift hava yastığı, ön ve arka koltuk ısıtması, elektrikli koltuklar ve direksiyon simidi, 6 diskli CD değiştirici, güneşlikler ve hatta bir klima sistemi bulunmaktadır Ayrıca, Mercedes-Benz’in patenti olan ve o zamanın en gelişmiş teknolojilerinden biri olan sürüş asistanı da bu modelde sunulan özelliklerden biridir. 500 serisi, oldukça güçlü bir motor seçeneği ile piyasaya sunulmuştur. İlk olarak 1991 yılında piyasaya sürülen 500E modeli, 5.0 litrelik bir V8 motorla donatılmıştır. Bu motor, 322 beygir güç ve 480 Nm tork üretmektedir. Daha sonra 500E’nin yerini alan E500 modeli ise daha güçlü bir motorla donatıldı. E500, 5.0 litrelik bir V8 motorla ortalama 342 beygir ve 530 Nm tork güç üretebilmektedir. 500 serisi, aynı zamanda oldukça yüksek performanslı bir araçtır. Oldukça ağır ve büyük bir kasası olmasına rağmen sadece 5.3 saniyede 0’dan 100 km/sa hıza çıkabilmektedir. Ayrıca 250 km/s maksimum hıza ulaşabilmektedir.. Bu hızlar, o zamanın lüks sedanları arasında oldukça yüksekti. 500 serisi, aynı zamanda oldukça lüks bir iç mekana sahiptir. Kaliteli malzemeler, özenli işçilik ve geniş iç mekan, bu aracı oldukça rahat bir sürüş deneyimi sunan bir otomobil haline getirmektedir.. Ayrıca, 500 serisi, oldukça sessiz bir sürüş sunan yüksek kaliteli bir süspansiyon sistemi ile de donatılmıştır .

Mercedes 500 Kullanıcı Yorumu

90’lı yıllar teknolojisi bilgisayar çağı ile mekanik arasında geçiş dönemine denk gelmektedir. Bende bu yıllarda üretilen lüks arabalara her zaman merak duymuşumdur. Bu sebeple 1991 model bir 500 SEL aldım ve 2 yıl boyunca kullandım. Öncelikle size bu arabanın içinden bahsetmek istiyorum. İçine oturduğunuzda kocaman bir alan sizi karşılıyor. Koltuklarında hakiki deri döşeme kullanılmıştır. Ayrıca koltuk ısıtma, masaj, şişebilen bel desteği gibi pek çok koltuk özelliği vardır. Arabada lüks ve konfor adına her şey düşünülmüş. Örneğin arka camları güneş vurduğu zaman kendi kendine kararıyor. Arka koltuk diz mesafesi ise muhteşem genişliktedir. Bacak bacak üstüne atmanıza rağmen ayaklarınız ön tarafa değmiyor. İçerisinde her şeyin en kalitesine yer verilmiş. Ön orta konsolda maun kaplama yapılmış. Motor performansı muhteşemdir. V8 motoru şehir içinde ara hızlanmalarda falan güzel iş çıkartıyor. Bu arabanın içinde otururken kendinizi sanki bir tank kullanıyormuş gibi güvende hissediyorsunuz. Uzun yolda ise uçak gibi konforludur. Yol ve motor sesini asla içine almaz, yani muhteşem bir ses yalıtım teknolojisi kullanılmıştır. Yol tutuşu ise bugün bile sıfır olarak üretilen arabalara taş çıkartır. Ne sert virajlara yüksek hızlarda girebiliyorsunuz.

Mercedes 500 Alınır Mı?

Evet bu araba donanım olarak size çok şey sunuyor. Ayrıca konforlu olduğunu kimse inkar edemez. Ancak bu arabanın bir kaç kötü yanı var. Artık 30 yaşını geçtikleri için pek çok özelliğini çalıştırmak imkansız hale geliyor. Örneğin benim aracımda webasto olmasına rağmen parçasının pahalılığı nedeniyle çalışmıyor. Sürekli bir donanımını sorun çıkartıyor. Yakıt tüketimi ise ayrı bir cabası. Uzun yolda bile 15 litrenin altına düşmüyor. Şehir içi kullanımlarda 25 litre civarında bir yakıt tüketiyor. İkinci el piyasası ise yok denecek kadar azdır. Bana soracak olursanız kendinize macera aramıza gerek yok. Bu arabalar çok kaliteli olmasına rağmen yürütme maliyetleri yüksek olduğu için tarihteki yerini alacaktır. Sadece koleksiyon ve aşırı meraklıları bu arabayı alıp binebilir diye düşünüyorum.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top