Mitsubishi Colt Arıza Lambaları Anlamları | Colt Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

Japon otomobil üreticisi Mitsubishi’nin b segmenti aracı olan Colt gösterge panelinde bulunan arıza lambaları ne anlama geliyor. Ayrıca gösterge tablosundaki uyarı ve ikaz ışıkları anlamları hakkında bilgi vereceğiz.

Mitsubishi ülkemizde hiçbir zaman öyle çok fazla satılan bir otomobil olmamıştır. Ancak Colt modeli diğer modellerine göre biraz daha fazla rağbet görmüştür. Mitsubishi tüm dünyada sorunsuz ve sağlam otomobiller üretmesiyle bilinen bir otomobil üreticisidir. En çok 1.3 motorlu versiyonu tutulan Colt’un Elegance, Inform, Instyle, Invite ve Invite CZ3 AMT donanım paketleri vardır. Bu donanım seviyeleri hepsi farklı özellikler barındırdığı için gösterge panelindeki arıza lambaları da farklı olacaktır. Şimdi gelin tek tek Mitsubishi Colt arıza lambaları ile uyarı ve ikaz ışıklarının anlamlarına bakalım

Mitsubishi Colt Arıza, Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

1- Mitsubishi Colt EPS (Elektronik Direksiyon) Arıza Lambası

eps uyari lambasi mitsubishi coltMitsubishi Colt aracınızın gösterge panelinde EPS ışığı motor çalışırken yanıyorsa bunun anlamı elektrik destekli hidrolik direksiyonda bir sorun olduğu anlamına gelir. Genelde direksiyon yağının azalması sonucunda bu uyarı lambası yanabilir. Eğer bu ikaz ışığının yandığını görüyorsanız ilk olarak yağ seviyesini kontrol edin.


2- Mitsubishi Colt ABS Arıza Lambası

abs ariza lambasi mitsubishi coltABS fren sisteminin amacı aracın tekerlerini kilitlenmesini engelleyerek sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesini önlemektir. Motor çalışmadan önce kontağı bir tur çevirdiğinizde yanması normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra mutlaka sönmesi gerekir. Eğer aracınız çalışırken ABS ışığı yanıyorsa sistem devre dışı demektir.


3- Mitsubishi Colt Yağ Lambası

yag lambasi isareti mitsubishi coltEğer aracınızın gösterge tablosunda yağ lambasının yandığını görüyorsanız yağ basıncında bir sıkıntı var demektir. Yağ lambasının yanmasının sebebi “aracınızın motor yağının azalması, yağ müşürü arızası, yağ pompasının zayıflayıp basınç kaybetmesi ve son olarak aracınızın motor istemesi” olarak gösterilebilir. Her ne olursa olsun aracınızın motoru çalışırken yağ lambasının yandığını görürseniz kesinlikle o arabayı kullanmaktan uzak durmalısınız.


4- Mitsubishi Colt AS&G Işığı Anlamı Nedir

mitsubishi colt asg uyari lambasiMitsubishi araçlarda start-stop sistemi bulunmaktadır. Açılımı ise “Auto Star Go” olarak bilinmektedir. Eğer gösterge panelinde AS&G lambası yanıyorsa start stop aktif demektir. Eğer “AS&G off” yazısı görürseniz start-stop kapalı anlamına gelir.

 


5- Mitsubishi Colt Airbag (Hava Yastığı) Arıza Lambası

airbag ariza lambasi mitsubishi coltMitsubishi Colt araçlarda sürücü ve yolcu hava yastıkları vardır. Motor çalışmadan önce hava yastığı ışığının yanık olması sistemin kontrol ediliyor olduğu anlamına gelir. Ancak araba çalışırken veya seyir halindeyken hava yastığı lambası yanıyorsa aracınızda airbag devre dışı yani çalışmıyor demektir.


6- Mitsubishi Colt Emniyet Kemeri Uyarı Işığı

emniyet kemeri uyari isigi mitsubishi coltAracınızda seyir halindeyken can güvenliği açısından emniyet kemerini takmanız çok önemlidir. Hatta tüm dünyada emniyet kemeri takmak zorunludur. Mitsubishi Colt aracınızda emniyet kemerini takmazsanız gösterge panelinde bu uyarı ışığı çıkacaktır.

 


7- Mitsubishi Colt Akü Lambası Yanması

aku lambasi yanmasi mitsubishi coltTüm otomobillerde şarj sistemi olmak zorundadır. Çünkü en sağlam bir akü bile kısa süre içerisinde bitecektir. Bunun için şarj dinamosu (alternatör) adı verilen bir motor sürekli olarak aküyü ve aracın elektrikli donanımlarını besler. Eğer motor çalışırken akü lambasının yandığını görüyorsanız artık şarj etmiyor demektir. Akü lambasının yanmasının sebepleri şarj dinamosu arızası, akünü bitmiş olması, konjektör arızası veya sigorta gibi şeylerden dolayı olabilir.


8- Mitsubishi Colt El Freni Çekili Uyarı Işığı

el freni cekili uyari isigiTüm otomobillerde park freni diğer adıyla el freni olmak zorundadır. Eğer çekili ise aracınızın gösterge tablosunda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti olarak görülecektir.

 


9- Mitsubishi Colt Lastik Basınç Sensörü İkaz Lambası

lastik basinci dusuk ikaz lambasi mitsubishi coltBazı Colt model araçların lastiklerinde basınç sensörü bulunmaktadır. Aracınızın lastiğinde hava basıncı düşerse gösterge panelinde bunu size göstermek için basınç düşük ikaz işareti yanacaktır.

 


10- Mitsubishi Colt Motor Arıza Lambası

motor ariza lambasi mitsubishi coltYaklaşık 30 yıldan bu yana üretilen her araçta motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilen bir bilgisayar sistemi vardır. Bu sistemin amacı motor ve bileşenlerinde bulunan sensörler yardımıyla düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmektedir. Eğer sensörlerden gelen verilerde bir sapma olursa sürücüye bir arıza olduğunu göstermek için motor arıza lambası yanacaktır. Söndürmek için arızanın kaynağını bir bilgisayara bağlayarak bulmalısınız. Bu duruma diyagnostik tekniği adı verilmektedir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top