Mitsubishi Colt Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Dünya’nın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi olan Mitsubishi’nin bir dönem ülkemizde de sattığı Colt nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Mitsubishi Colt inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Mitsubishi bir dönemler Dünya’nın en çok otomobil üreten markasıydı. Ancak 2000’li yıllarda girdiği mâli kriz nedeniyle çok büyük küçülmeye gitmiştir. Ülkemizde ise hiçbir zaman öyle çok fazla satış rakamları yakalamamıştır. Bunda en büyük pay Türkiye’de reklamının çok fazla yapılmamasıdır. Colt modeli ise her ne kadar uzun yıllardır üretiliyor olsa da Türkiye’de satışına 2005 yılında başlanmıştır. 2008 yılında ise makyajlanarak yeni kasaları gelmiştir. 2012 yılında ise satıştan kaldırılmıştır. Her ne olursa olsun Mitsubishi colt rakiplerinden hiç aşağı kalır bir araba değildir.

İlginizi Çekebilir : Fiat Stilo Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Makyajlı Kasa İkinci Nesil Mitsubishi Colt
Makyajlı Kasa İkinci Nesil Mitsubishi Colt

Mitsubishi Colt Nasıl Bir Araba?

Hyundai Getz ve Honda Jazz modelleri mini şehir içi otomobiller sınıfında güzel satış rakamları yakılıyordu. Tüm dünya’da artık ekonomik ve pratik otomobiller tutuluyor oldu. Colt b segmentinde 5 kapılı hatchback bir arabadır. Özellikle çok az sorun çıkartması en belirgin yönü olarak karşımıza çıkmaktadır. 2005-2008 yılları arasında üretilenlerinin arka koltukları kayar şekilde dizayn edilmiştir. Elegance, Inform, Instyle, Invite ve Invite CZ3 AMT donanım paketleri ile satılmıştır. Ülkemizde 5 ileri manuel ve 4 ileri tam otomatik şanzıman seçenekleri vardır.  Mitsubishi Colt motor teknik özelliklerine bakacak olursak.

1.1 Benzinli : En az tutulan motor seçeneğidir. Çok hantal ve güçsüz bir motordur. Kesinlikle bu hacimde motora sahip bir Colt almanızı tavsiye etmiyorum. 3 silindirli olup 75 beygir ve 100 Nm tork güç üretmektedir.  Şehir içinde 7, şehir dışında 4.5 litre yakıt tüketimi vardır.

1.3 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. Colt üretildiği süre boyunca hep satışta kalmış bir tercihtir. 95 beygir ve 125 Nm tork güç üretmektedir. 4 silindirli olup LPG ile tam uyumlu bir motordur. Şehir içinde 7.5, şehir dışında 4.8 litre yakıt tüketim verisi vardır. 0-100 hızlanması ise 12 saniye olarak ölçülmüştür.

1.5 CZT : Tek kapılı diye tabir edilen 3 kapı Colt ile gelmiştir. Oldukça performanslı ve spor kullanımlar için çok ideal bir motordur. 150 beygir ve 210 Nm tork güç üretmektedir. Turbo beslemeli olmasına rağmen şehir içinde 8, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketim verisi vardır. 0-100 hızlanması 8 saniye olarak ölçülmüştür. Oldukça performanslı ve seri bir motordur.

1.5 DI-D Dizel : 2005 -2009 yılları arasında satılan Colt modellerinde yer almış motordur. 95 beygir ve 210 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içinde 5.9, şehir dışında 4.9 litre yakıt tüketmektedir. Dönemine göre en az yakan dizel motorlardan bir tanesidir. Ayrıca çok sessiz çalışmaktadır.

Mitsubishi Colt İçi
Mitsubishi Colt İçi

Mitsubishi Colt Kullanıcı Yorumu

Kendim için özellikle şehir içinde kullanma amaçlı pratik ve seri bir otomobil arıyordum. Mitsubishi kalitesini bildiğim için 2008 model 1.3 litre motorlusunu aldım. Öncelikle arabanın içinden anlatmaya başlayacak olursak. Dışardan bakıldığında küçük gibi görünse de içi oldukça geniştir. Ben ilk oturduğumda şaşırmıştım. Ön göğüs ve torpido üst gibi yerlerde kaliteli ancak sert bir malzemeye yer verilmiştir. Arka koltuk diz mesafesi ise yeterli seviyededir. Benim boyum 1.80 cm olmasına rağmen arka diz mesafesinin geniş olması nedeniyle rahat rahat sığıyordum. Ancak en olarak çok geniş değildir. Arka koltuklara 2 kişiden fazlası oturunca baya bir sıkışık oluyor.  Bagaj hacmi sınıfındaki diğer modeller gibi çok geniş değildir. Bir bebek arabası koyduktan sonra başka bir şey sığdıramıyorsunuz. Arka koltuklarının kayar olması çok büyük avantaj sağlıyor. Motor performansı idare eder ama öyle çok büyük bir performans beklemeyin. Özellikle yokuş çıkarken araba yüklüyse biraz bayılma olabiliyor. Yerden yüksek olması ve aerodinamik yapısı sebebiyle yan rüzgarlardan fazlaca etkileniyor. Ayrıca biraz hızlı dönmeye çalışırsanız yan tarafa çok fazla yatıyor. Frenleri gayet güçlüdür ve arabayı kısa mesafe içerisinde rahatlıkla durdurabilir. Ses yalıtımı ise zayıftır. Her Japon aracında olduğu gibi motor sesini içine alıyor. Ayrıca motoru yüksek devirlerde kullanmanız gerekiyor.

Mitsubishi Colt Alınır Mı?

B segmentinde hacthback küçük aile otomobili almak isterseniz fiyatına göre en sorunsuz otomobillerden bir tanesidir. Hatta en sorunsuzu diyebilirim. Ben 7 yıl boyunca kullandım ve bakımlar dışında bir kere bile arıza vermedi. Bir araba nasıl bu kadar sorunsuz ve arıza çıkartmaz hayret ediyordum. İkinci el piyasası çok hızlı değildir ama ucuz alınıp ucuz satılacak arabalardandır. Yedek parçalarını bulmak zor değil ki zaten kolay kolay yedek parça ihtiyacınız olmuyor. Her otomobilde olduğu gibi almadan önce temiz kullanılmış bir tanesini aramanız sizin faydanıza olacaktır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır