Motor Radyatör Suyu Nasıl Değiştirilir? Antifriz Değişimi

Artık yavaş yavaş havalar soğumaya başladı. Araçlarımızda yaz ayı boyunca soğutma suyu olarak çeşme ve şebeke suları kullandık. Ancak kış geldiği için artık antifrizli su değişim zamanı geldi. Bu yazımızda size radyatör suyu nasıl değiştirilir hakkında bilgi vereceğiz.

motor radyator suyu degisimi

Aracınızın motoru çalışmaya başladığı andan itibaren yanma odasında sürekli bir patlama olduğundan yüksek sıcaklık meydana gelir. Bu sıcaklık eğer soğutulmazsa motor kısa sürede önce conta yakar ardından motor yatak sarar. Hatta daha fazla tespit edilemezse aracınız bile yanabilir. Motorun sürekli olarak 90 derecelik bir sıcaklıkta tutulması gerekir. Bu sıcaklığın düşürülmesini ise motor soğutma suyu yerine getirir. Radyatör suyu olarak adlandırılan bu suyun yaz kış fark etmeksizin antifrizli saf su karışımı olması gerekir. Ancak sürücüler yaz aylarında donma ihtimali olmadığı için bildiğimiz çeşme suyu kullanırlar. Kış ayları yaklaşınca çeşme suyu kesinlikle olmaz bu durumda aracınızın radyatör suyunu değiştirmeniz gerekecektir.

Bildiğimiz çeşme suyunun donma noktası 0 derecedir. Eğer hava sıcaklığı 0’ın altına inerse aracınızın radyatör suyu donacaktır. Bu durum motorda su sirkülasyonu olmadığı için aracınızın arıza yapmasına neden olacaktır. Bu sebeple en geç ekim ayı içerisinde antifriz ile değiştirmelisiniz. Zaten ülkemizin büyük bir kısmında kış ayları sıfırın altında olduğu için kışın çeşme suyuyla kullanmanız imkansızdır. Aracınızın motor radyatör suyunu kendiniz değiştirebilir. Ancak bunun  için bilmeniz gereken bir kaç önemli nokta vardır.

Not: Radyatör suyu değiştirmeden önce motorun soğuk olduğundan emin olmalısınız. Ya değilse ciddi yanık yaralanmalarına sebep olabilir.

Radyatör Suyu Nasıl Değiştirilir?

1- Eski Suyun Boşaltılması

Radyatör içerisinde bulunan eski suyun boşaltılması gerekir. Bunun için öncelikle radyatöre gelen alt hortumu sökmelisiniz. Büyük ihtimal bir kelepçe yardımıyla sıkılaştırılmıştır. Bunun için kelepçeyi gevşetin ve hortumu çıkartın. Suyun boşaldığını göreceksiniz.

2- Hortumları Kontrol Edin

Daha sonra motor ve radyatör içinde su kalmadığından emin oldun. Alt hortumu kelepçe yardımıyla sıkıca radyatöre bağlayın. Bu çok önemli bir nokta. Çünkü radyatör suyu kaçağı sizin yolda kalmanıza neden olabilir.

3- Doğru Antifriz Seçimi

Aracınızın modeli antifriz rengi açısından çok önemlidir. Genel olarak pembe ve kırmızı ile Mavi ve yeşil olmak üzere iki farklı özellikte antifriz satılmaktadır. Pembe ve kırmızı antifriz yeni araçlarda kullanılır. Eğer aracınızın yaşı 10 ve üstüyse kesinlikle pembe ve kırmızı kullanmayın. Çünkü soğutma sisteminde hasarlara neden olabilir. Mavi ve yeşil antifriz ise daha eski model araçlarda tercih edilir. Donma noktası diğerine göre daha düşük olmasına rağmen sisteme verdiği zarar çok daha azdır.

4- Antifriz Su Oranı ve Doldurma

Ben aracımda kış aylarında %100 oranında antifriz kullanıyorum. Ama bazı ustalar kışın %70 antifriz %30 su karışımı olabilir diyorlar. Eğer su koyacaksanız mutlaka saf su temin etmelisiniz. Antifrizi eğer varsa radyatör kapağından doldurun. Yoksa yedek su deposundan (genleşme kabı) doldurabilirsiniz.

5- Radyatör Havasını Almak

Son olarak aracınızın motoru çalıştırın. Motor ısınana kadar yani fan açana kadar çalışsın. Daha sonra radyatör üst hortumunun kelepçesini hafif gevşetin. Hortum aralarından su gelene kadar biraz açıklık bırakın. Su geldiği zaman hortumu tekrar sıkın. Eksilen suyunu yeniden tamamlayın. Böylece aracınızın radyatör suyunu değiştirmiş olacaksınız.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top