Motor Yağı Kaç Km’de Değişmeli? Yağ Kaç Km Gider?

İçten yanmalı motorlarda yağ çok önemli bir sıvıdır. Bu sebeple belirli periyodlar halinde değiştirilmesi gerekir. Peki ya motor yağı kaç kilometrede bir değişir? Dizel, benzinli ve LPG’li araçlarda motor yağı ne zaman değiştirilir? Kısaca motor yağı değişimi hakkında bilgi vereceğiz.

araba motor yagi degisimi

Otomobilin motoru çalıştığı andan itibaren silindirler yukarı aşağı doğru hareket ederler. Böylelikle krank mili döner. Ayrıca motor içerisinde pek çok patlama olur. Bu da motor içerisinde aşırı ısınma oluşmasını sağlar. Motor sıcaklığı genelde soğutma sistemi tarafından soğutulur. Ancak bu tek başına yeterli bir şey değildir. Pistonlar ve krank mili hareket ettiği süre boyunca sürekli bir ısınma ve aşınma durumdalardır. İşte burada motor yağı devreye girer?

Motor Yağı Ne İşe Yarar?

Pistonların etrafında segman adı verilen halkalar vardır. Bu segmanlar piston gömleğine sürekli olarak sürtünme halindedir. Zaten aşağıya basınç kaybetmemesi gerekir. Ayrıca bu segmanlar motorun altından yukarı yanma odasına yağ sızmasını da engeller. Yani kısaca sürekli bir sürtünme hali mevcuttur. Fizik kuralları gereği sürtünme varsa ısınma ve aşınma da var demektir. Eğer motor yağı olmasaydı aracınız bir kaç metre bile gidemezdi. Çünkü metalin bir yerde takılması ve motor kitleme olasılığı doğardı. İşte motor yağı sürtünme nedeniyle oluşabilecek aşınmayı en aza indirger. Ayrıca motorun aşırı ısınmasının önüne geçmektedir.

Motor Yağı Kaç Km’de Bir Değişir?

Motor yağı değişimi aracınızın yakıt türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca motorunuza uygun kalınlıkta (viskozite) yağ kullanmanız ömrü açısından çok önemlidir. Motor yağının eskimesi en çok motor sıcaklığına bağlıdır. Aracınızın yakıtı ne kadar sıcaklık üretiyorsa motor yağının değişimi de o kadar kısa sürecektir. Şimdi gelin yakıt türüne göre yağ değişim periyodları nedir bakalım.

Dizel Motor Yağı Kaç Km’de Değişir : Dizel motorlar benzinli motorlara göre daha soğuktur. Bu sebeple motor yağının ömrü daha uzundur. Pek çok üretici dizel motorlar için yağ değişim süresini 15.000 kilometre olarak söyler. Ancak pratikte asla 10.000 kilometrenin üstüne çıkmaması gerekir.

Benzinli Motor Yağı Kaç Km’de Değişir : Benzin yakıtı daha fazla sıcaklık üreten parlayıcılığı yüksek bir yakıttır. Otomobil üreticilerinin kullanım kılavuzunda motor yağının en fazla 10.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerektiğini yazar. Ancak bu süre bizce çok uzundur. Çünkü 10 bin kilometrede motor yağı hem yanar, hem de yağlama özelliğini kaybetmiş olacaktır.

LPG’li Motor Yağı Yağı Kaç Km’de Değişir : Hiç bir otomobil fabrikadan LPGli olarak üretilmez. Ancak sonradan veya satış bayileri araçlara LPG takarlar. LPG, benzin ve dizele göre çok daha yüksek ısı üreten bir yakıt türüdür. Bunun sonucunda yağın ömrü çok daha kısa kalacaktır. Eğer aracınızda LPG kiti varsa en fazla 5.000 kilometrede bir motor yağını değiştirmelisiniz.

Motor Yağının Eskidiği Nasıl Anlaşılır?

Motor yağı kalınlığını kaybetmeye başladığı zaman tıpkı bir su gibi hal alır. Bu durum motorunuzda yağlama özelliğini kaybolduğunun belirtisidir. Motor yağının eskidiğini anlamanın iki yolu vardır. Bunlardan birincisi fiziki olarak kontroldür. Aracınızın yağ çubuğunu çekin. Motor yağının rengine bakın. Eğer koyu kahverengi veya siyah ise o yağ yanmış demektir. Ayrıca parmağınızın ucuna çubuktan biraz yağ alın. İki parmağınız arasında ovun. Kayganlığını hissetmezseniz motor yağı ömrünü tamamlamış demektir.

Motor yağının değişmesi gerektiğini anlamanın diğer yolu ise motor sesini kontrol etmektedir. Yağı eskiyen motor eskisine göre çok daha sesli çalışmaya başlayacaktır. Motorda vuruntu sesi duyarsanız motor yağının eskidiğini anlayabilirsiniz. Ancak bu durum tamamen eskimiş yağın belirtisi değildir. Bu sebeple motor yağınızı en son ne zaman değiştirdiğinizi kontrol edip değişim aralıklarını mutlaka takip etmelisiniz.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır