Motor Yağı Katkısı İşe Yarıyor Mu? Yağ Yakmayı Keser Mi?

Motor yağı katkısı adı altında satılan şeyler ne işe yarıyor. Gerçekten motorun yağ yakmasını engelliyor mu? Katkı maddesi hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

motor yagi katkisi ne ise yariyor

Son yıllarda reklamlarda motor yağı katkısı tanıtımları yapılıyor. Hepsinde motorun daha az yaktığını, arızası varsa kesildiğini, motoru  ömrünü uzattığını ve son olarak yağ yakan motorun düzeldiğini ve yağ eksiltmesinin kesildiğini söylüyorlar. Ancak gerçekte durum böyle mi? Şimdi gelin motor yağı katkısı ne işe yarıyor ona bakalım.

Motor Yağı Katkısı Ne İşe Yarıyor?

Otomobillerde kullanılan motor yağılarının bir numaraları vardır. Bu 0W-20, 5W-30, 10W-40 ve daha kalın olan 10W-60 gibi numaralarla adlandırılır. Yağ ne kadar kalın olursa akışkanlığı o kadar azalır. Akışkanlığı azalan yağın yanma derecesi daha yüksek olurken yağlama özelliği daha düşük olur. Benzin motorlu otomobillerde genelde 40 numara yağ kullanılır. Bu ortada derece akışkanlığa sahip olduğu anlamına gelir.

Motor Yağı Katkısı İşe Yarıyor Mu?

Şimdi yağın özelliklerine baktıktan sonra motor yağı katkısı ne işe yarıyor ona göz atalım. Motor çalıştığı süre boyunca sürekli bir sürtünme halindedir. Pistonların uçlarında altta kalan yağın üste çıkmasını engellemek için segman adı verilen metal contalar vardır. Bu segmanlar yağın yanma odasına girerek yanmasını engellerler. Pistonlar aşağı hareket ederken yağa batar sonra yukarı çıkar. Ancak segmanlar aşırı hararet, kalitesiz yağ kullanma ve zamanın verdiği yorgunlukla aşınırlar ve yağı yukarı sızdırmaya başlarlar. Buna halk arasında ve sanayi dilinde aracın motorunun yağ yakması adı verilir. İşte burada motor yağı katkıları devreye girer. Katkı maddesi mevcut yağı daha kalın hale getirir. Yağın aslında yukarı sızması gerekirken kalınlaşması sonucunda yanma odasına girmesine engel olur. Hatta katkı maddesinin dozunu aşarsanız yağ tıpkı bir bal gibi çok kalın hal alabilir. Bu durum aracınızın motorunun çok daha  ağır şartlar altında çalışmasına neden olur? Sonuç olarak yağ yakması kesilirken başta yağ pompası pompası olmak üzere pek çok parça zarar görmeye başlar.

Motor Yağı Katkısı Yağ Yakmayı Keser Mi? 

Tüm bunları göz önüne aldığımızda kalınlaşan yağ yanma odasına giremez. Aslında katkı maddesi satış amacı olan yağ yakmayı engellemiş olur. Ama şunu asla unutmayın. Eğer motorunuzda bir sorun yoksa katkı maddesi koymak yarardan fazla zarar verecektir. Ancak motorda segman aşınması nedeniyle yağ yakma varsa katkı maddesi bunu kısa süreliğine kesecektir. Bu durum sonsuza kadar motorun sağlığını koruyamaz. Segmanlar daha fazla kaçırmaya başladığı zaman kalın yağ bile geçmeye başlayacak yağ eksiltme devam edecektir. Ne yaparsanız yapın o motorun mutlaka rektifiye olması gerekecektir. Yağ pompası arızalarının bir çoğu motor katkı maddelerinden dolayı meydana gelmektedir. Sonuç olarak motor yağı katkısının geçici bir faydasını görürsünüz ama asla tamir edici bir şey olmadığını bilmeniz gerekir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir