Motor Yağına Neden Su Karışır? Radyatör Suyu ile Yağ Karışıyor

Bir otomobilin açabileceği en ciddi arızalardan birisi olan motor yağı ile suyun birbirine karışması araç sahiplerinin korkulu rüyasıdır. Peki ya motor yağına neden su karışır. Radyatör suyunun yağlanması neden olur. Radyatör suyuna yağ karışmasının sebebi nedir sorularına yanıt arayacağız. 

İçten yanmalı otomobillerin motorunda pek çok hareketli parça vardır. Ayrıca sürekli olarak yakıt yanmasına bağlı olarak sıcaklık oluşur. Öncelikle bu sıvıların ne işe yaradıklarına bakalım.

Motor Yağı : Bir motorun içerisinde pistonlar yukarı aşağı hareket ederler. Bunun sonucunda pistonlar krank milinin çevirir ve motor çalışmış olur. Ayrıca üst kapakta bulunan eksantrik mili valflerin dönüşü ayarlamak için döner. Bunların hepsinin bir şekilde yağlanması gerekir. Çünkü birbirine temas halinde olan bu parçalar yağlanmazsa aşınırlar ve motorun zarar görmesine neden olurlar. İşte burada devreye motor yağı girer ve hareketli tüm parçaların yağlanmasını sağlar. Motor yağının bir diğer görevi ise aşırı ısınmayı engellemektir.

Motor Soğutma Suyu : Motor içerisinde bulunan 3 sıvıdan birisi olan radyatör suyu veya diğer adıyla motor soğutma suyu aracın motorunun aşırı ısınmasını engellemektir. Ayrıca motorun normal çalışma sıcaklığında çalışmasını sağlar. Motor bloğu ve üst kapak arasında bulunan küçük su kanallarından geçerek metalin soğutulmasını sağlar.

Motor Yağı İle Su Birbirine Neden Karışır

Motor içerisinde bulunan 3 sıvının birbirine karışmaması gerekir. Eğer tersi bir durum olursa motor açısından ciddi arızalar var demektir. eğer motor yağına su karışıyorsa tamiri hiç ucuz olmayan arıza var demektir.

1- Üst Kapak Contasının Yanması

Motor bloğu ile üst kapak arasında bulunan metalden bir conta olan üst kapak contasının görevi motor yağı ile suyun birbirine karışmasını engellemektir. Motorun hararet yapması veya zamanın verdiği aşınma nedeniyle conta kaçırabilir. Bunun sonucunda aracınızın motor yağı ile suyu birbirine karışır.

2- Yağ Soğutucu Arızası

Tüm otomobillerde bulunmaz. Özellikle dizel motorlu araçlarda yer alan yağ soğutucu aracın çok fazla aşırı devirde kullanılması ve kullanım ömrünü tamamlaması sonucunda arıza yapabilir. Yağ soğutucunun içinde bulunan contalar kaçırdığı zaman motor yağı ile suyu birbirine karışır.

3- Motor Bloğu Çatlağı

Pistonlar ve krank milinin bulunduğu demirden kapalı kutuya motor bloğu adı verilir. İçinde küçük su kanalları bulunmaktadır. Eğer bu kanal duvarları çatlarsa motor yağına su karışmasına neden olur.

4- Silindir Kapak Çatlağı

Eksantrik mili ve subaplar üst kapak diğer adıyla silindir kapağı adı verilen bloğun üstündeki bölmede yer alır. Bu kapak altında yanma meydana geldiği için aşırı ısınmaya en meyilli bölümdür. Eğer üst kapak çatlarsa aracınızın motor yağı ile suyunun birbirine karışmasına neden olacaktır.

Motor Yağına Su Karıştığı Nasıl Anlaşılır?

Aracınızda motor yağına su karıştığı zaman görsel motor açısından belirtiler verecektir. Öncelikle yağ çubuğunu çekin ve parmağınızla kontrol edin. Çubuk ucunda krem rengi bir kalıntı görüyorsanız su ile yağ birbirine karışmış demektir. Bunu genleşme kabı ve radyatör kapağını açarak ta kontrol edebilirsiniz. Eğer radyatör suyunun üstünde köpürme, kremsi tabaka ve yağlanma görüyorsanız birbirine karışıyordur. Sonuç olarak aracınızın motor yağı ile suyunun karışmasını engellemezseniz yeni bir motora ihtiyacınız olacaktır. Çünkü bu iki sıvı hiç olmaması gereken yerlere ulaşıyor demektir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top