Motor Yatak Vurma Sesi Nasıl Anlaşılır? Motor Neden Yatak Vurur?

Otomobil motorunda pek çok parça hareket eder. Ancak motor aşındığı zaman bir takım belirtiler ortaya çıkar. Bu yazımızda yatak vuran motor belirtileri nedir, motor yatak vurma sesi nasıl anlaşılır sorularına açıklık getireceğiz. Ayrıca Motor neden yatak vurur sorusunu yanıtlayacağız.

Aracımızın motoru çalışırken çok hassa bir şekilde hareket eden parçalar bulunmaktadır. Bu parçalar çalışırken o kadar yakın geçerler ki en ufak bir gevşemede bile birbirlerine değerler. Bu aşınma sonucunda bizlere vuruntu sesi şeklinde belirtiler verir. Yatak vurma ise motora aşınmanın artık çok fazla olduğunun belirtisidir. Otomobil sahipleri için motordan vuruntu sesi gelmesi çok can sıkıcıdır.

Motor Neden Yatak Vurur?

Yanma odasında patlama meydana geldikten sonra basınçla birlikte pistonlar aşağı itilir. Bu sırada piston kollarına bağlı olan “U” şeklindeki krank mili dönmeye başlar ve aracınızın motoruna hareket verilmiş olur. Krank milinin düz bir şekilde hareket etmeden dönmesi gerekmektedir. Bunun için bir hiza içinde dönmesi lazımdır. İşte krank milinin içinde hareket etmeden durduğu yere motor yağı adı verilir. Bu yataklar yine kısa kenarlı bir u harfine benzerler. Motor yağı sürekli olarak yatakları yağlandığından aşınma ve ısınma en az düzeyde olur. Ancak her motorun bir ömrü vardır. Zamanla bu yataklar, piston kolları aşınır ve esner. Sonuç olarak motor çalışırken birbirine temas eder. İşte değdiği zaman yatak vurma sesi meydana gelir.

Motor Yatak Vurma Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın motor istediğini anlamanın yolu sadece yağ yakması değildir. Çoğu zaman motordan gelen sesler, motorun ömrü hakkında bilgi verirler. Motor çalışırken demirin demire vurması gibi bir ses duyuyorsanız bu yatak vurma sesidir. Çünkü aşınma nedeniyle krank mili yataklara temas ediyordur. Hatta aşınma çok fazla arttıysa piston kolları da alt yatağa değiyor ve ses çıkmasına neden oluyordur.

Motor Yatak Vurma Sesi Nasıl Kesilir?

Bu arıza çok ciddi ve maliyetli sonuçları olan bir sorundur. Yatak vurma sesi olduğu zaman aracınızın motorunun rektifiye (yenileme) işlemine tabi tutulması gerekmektedir. Pistonlar, yataklar ve krank milinin taşlanması gerekirse değiştirilmesi gerekecektir. Kısaca aracınıza motor yaptırmak zorunda kalacaksınız. Motor yatak sesini kesmenin tek yolu motoru yeniden yaptırmaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top