Nissan Primera Arıza Lambaları | Primera Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

Ülkemizde çok fazla tutulmayan modellerden bir tanesi olan Nissan Primera’nın gösterge tablosundaki arıza lambalarının anlamı nedir? Primera uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor sorusuna yanıt arayacağız.

nissan primera gosterge tablosu

Nissan’ın Renault ile iş birliği olmadan önce kendi başına ürettiği son modellerden bir tanesi olan Primera oldukça donanımlı bir otomobildir. Primera’da motor kontrol ünitesi (ECU) sistemi bulunduğu için arıza kodları verebilir. Ayrıca pek çok özelliğe sahip olduğu için aktif olması durumunda gösterge tablosunda uyarı ışığı yakmaktadır. Diğer taraftan bazı olumsuz durumlarda ikaz ışığı yakarak size bildirir. Primera arıza lambaları anlamlarını öğrenirseniz nasıl davranacağınızı bilirsiniz. Bizde bu yazımızda Nissan Primera arıza lambalarının ne anlama geldiğini tek tek açıklayacağız.

Nissan Primera Arıza Lambaları

Nissan Primera D segmenti yer alan bir araçtır. Elektronik olarak oldukça donanımlı ve özellikli bir arabadır. Gösterge panelinde yanabilecek uyarı ışıklarının çok iyi takip edilmesi gerekiyor. Bazıları çok ciddi olabilirken bazıları sadece ikaz ışığı olarak çıkmaktadır. Şimdi gelin Primera gösterge tablosunda arıza lambalarının ne anlama geldiğine bakalım.

İlginizi Çekebilir : “Chevrolet Cruze Arıza Lambaları Anlamları

1- Nissan Primera Motor Arıza Lambası

motor ariza lambasi primeraMotor kontrol ünitesi (ECU) aracın hemen her yerinde yer alan sensörlerden bilgi toplayarak motorun doğru, verimli ve performanslı bir şekilde çalışmasını sağlayan bilgisayar sistemidir. Sensörlerin bir çalışma aralığı vardır. Bu üreticisi tarafından daha önce programlanmıştır. Sensörler ECU’ya bir elektrik voltajı değeri olarak dönüş yaparlar. Eğer voltaj değerleri anormal bir şekilde gelirse ECU bunu bir arıza olarak yorumlar. Durumu sürücüye bildirmek için gösterge panelinde motor arıza lambası (check engine) uyarı ışığı yanacaktır. Bunun sonucunda aracınızı bilgisayara bağlayarak hangi arıza kodlarını verdiğini kontrol etmeniz gerekmektedir.


2- Nissan Primera Yağ Lambası

yag lambasi primeraYağ lambası ışığı bir otomobilde en önemli uyarı ışığıdır. Çünkü yağ bir aracın en önemli sıvısıdır. Eğer aracınızın motoru yağsız kalırsa bir kaç yüz metre gidersiniz ve sonunda motor ölür. Yağsız kalan motor anında yatak saracaktır. Yağın motora gönderilmesi için yağ pompası adı verilen bir parça kullanılmaktadır. Yağ pompasının basıncını ise yağ müşürü veya yağ basınç sensörü adı verilen bir parça sürekli olarak ölçer. Eğer basınç düşerse sürücüyü uyarmak için kırmızı yağ lambası işareti yanacaktır. Eğer Primera’da yağ lambası yandığını görürseniz daha ciddi zarara yol vermeden aracınızı kenara çekip bir ustadan yardım almanız gerekmektedir. Sorun müşür kaynaklı da olabilir veya yağ pompası zayıflamış olabilir. Hatta motor isteyen bir araçta yağ lambası yanar.


3- Nissan Primera Hararet Işığının Yanması

hararet isiginin yanmasi primeraAracınızın markası ve modeli ne olursa olsun gözünüzün sürekli olarak hararet göstergesinde olması gerekir. Çünkü motorun aşırı ısınması önce üst kapak contasının yanmasına ardından da motorun ölmesine neden olur. Çünkü motor sıcaklığın en fazla 95-100 derece civarlarında olması gerekir. Motor soğutma suyu sıcaklığı hararet müşürü tarafından ölçülür ve gösterge tablosunda gösterilir. Eğer kritik düzeyin üstüne çıkarsa hararet ibresi yükselir. Primera’da ayrıca motorun aşırı ısındığını göstermek için motor aşırı ısınma uyarı işareti yanacaktır. Yandığı anda aracınızı hemen güvenli bir yere çekip motorun soğumasını bekleyin. Ardından kontrollerinizi yapın. Bu şekilde aracınızı kullanmaktan kaçınmalısınız.


4- ESP Aktif Uyarı İşareti

esp aktif uyari isigi primeraBu bir arıza lambası değildir ancak uyarı ışığıdır. Çünkü ESP’nin devrede olduğunu göstermektedir. ESP’nin görevi aracın savrulmasını engellemektir. Bir otomobilde olabilecek en önemli güvenlik donanımlarından bir tanesidir. Primera’da ESP sistemi bir düğme yardımıyla aktif ve pasif edilebilir. Eğer ESP çalışıyorsa aracınızın gösterge panelinde “sarı renkli yolda kayan araba” işareti yanacaktır. Bu dediğimiz gibi bir arıza ışığı değil, çalıştığını göstermek için yanan bir uyarı lambasıdır.


5- Nissan Primera “ESP OFF” Uyarı Işığı Anlamı (ESP Kapalı)

esp off yazisiBir üstteki uyarı lambasının tam tersi olarak bu sefer Primera’da ESP’nin kapalı olduğunu göstermek için yanan bir ikaz ışığıdır. ESP sistemi açıkken aracınızın yol tutuşu daha fazla artar. Ancak açık şekilde araba çok fazla hızlanamaz. Ayrıca şehir içi sıkışık trafikte kullanmak ESP sistemine zarar verebilir. Uzmanlar sürekli şehir içi sıkışık trafikte kullanılan araçlarda ESP sisteminin kapalı olması gerektiğini söylerler. Primera’da düğme ile devreden çıkartılan ESP, gösterge panelinde “ESP OFF” uyarı ışığı olarak belirmektedir.


6- Nissan Primera Airbag Lambası

airbag ariza lambasi nissan primeraNissan Primera D segmenti bir otomobil olduğu için oldukça fazla güvenlik özelliklerine sahiptir. Hava yastığı sistemi ise güvenlik deyince ilk sıralarda gelen bir şeydir. Eğer aracınızda airbag uyarı ışığı yanıyorsa sistem çalışmıyor demektir. Bunun sebebi hava yastıklarının devre dışı kaldığından kaynaklanır. Hava yastığı manuel olarak devre dışı bırakılabildiği gibi sistemde oluşan bir arızanın nedeni de olabilir. Hava yastıkları bir kaza anında can kurtaran donanımlar olduğu için mutlaka çalışıyor olması sizin faydanıza olacaktır. Bazen basit bir kablo sorunundan kaynaklanıyor olabilirken bazen hava yastığı beyni gibi pahalı şeylerden dolayı da kaynaklanabilir


7- Nissan Primera El Freni Uyarı Lambası

el freni cekili isigi primeraHer araçta olduğu gibi Nissan Primera’da da el freni bulunmaktadır. El freni sadece araç park helindeyken kullanılmalıdır. El freninin çekili olduğu hakkında sürücüye uyarı vermek için gösterge panelinde “kırmızı yuvarlak için ünlem işareti” vardır. El freni tek diş bile çekili olsa bu ışık yanacaktır. Belki siz fark etmeyebilirsiniz ama fren tutmaya devam ettikçe sistemin ısınmasına neden olur. Hatta bazı araçlarda el freni çekili ikaz ışığı yanarken arabayı yürütemezsiniz. Tüm bunlar hem sizin hem de aracın güvenliği içindir.


8- Nissan Primera ABS Arıza Lambası

abs uyari isigi nissan primeraPrimera’da ABS fren sistemi bulunmaktadır. ABS’nin görevi aracın ani frenlemeler sırasında tekerlerin kilitlenmesini engelleyerek sürücünü direksiyon hakimiyetini kaybetmesinin önüne geçmektir. ABS, sistemi “ABS beyni, tekerlek hız sensörü, ABS sensörleri” gibi pek çok parçadan meydana gelmektedir. Eğer aracınızda yolda ABS uyarı ışığı yanıyorsa sistem çalışmıyor demektir. Frenler tutmaya devam eder. Ancak eski bir otomobilin frenin hiçbir farkı yoktur. ABS sistemini mutlaka aktif etmelisiniz. Zaten bu ışık yanarken araç muayenesi yaptırmaya kalkarsa aracınız ağır kusulur olarak kalacaktır. Zaten can güvenliği açısından da ABS’nin doğru bir şekilde çalışması gerekmektedir.


9- Nissan Primera Akü Işığı Yanması

aku lambasinin yanmasi nissan primeraAkü ışığı sadece salt akü ile alakalı değildir. Akü lambasının yanmasının sebebi aracınızı aküsünün şarj olmadığını göstermek içindir. Aracınızın motorunu çalıştırdığınız andan itibaren krank milinden aldığı güçle dönmeye başlayan şarj dinamosu (alternatör) otomobilin ihtiyacı olan tüm elektrik enerjisini sağlar. Bir tür jeneratör görevi gören alternatör arıza yaptığı zaman akü lambasının yanmasına neden olabilir. Ayrıca bitmiş bir akü, konjektör arızası, şarj kayışı (V kayışı) kopması, şarj dinamosu kasnağı arızası gibi durumlar şarj etmeyi durdurduğu için akü uyarı ışığının yanmasına neden olacaktır. Akü ikaz ışığı yanarken aracınızı kullanmaktan uzak durun. Çünkü tüm elektrik ihtiyacı aküden sağlanmaktadır. Bir yerde bitecek olan akü yolda kalmanıza neden olacaktır.


10- Nissan Primera Benzin Işığı Yanması

nissan primera benzin isigi yanmasi primeraAracınızı yakıt miktarı azaldığı zaman gösterge tablosunda sarı renkli yakıt pompası işareti yanacaktır. Bu ikaz ışığı yandıktan sonra Primera’nın yakıt deposunda en fazla 75 kilometrelik benzin kaldığı anlamına gelir. Ayrıca benzin ışığı yanarken aracınızı kullanmanız yakıt pompası yanmasına neden olabilir. Hiç bir zaman aracınızda çeyrek deponun altında yakıt bulundurmayın.


11- Nissan Primera Kapılar Açık Uyarı Işığı

kapilar acik uyari isigi nissan primeraAracınızın kapılarının yolculuk sırasında tamamen kapalı olmalıdır. Eğer açık ise bunu sürücüye göstermek için kapılar açık kaldığı için ikaz lambası yanar. Nissan primera’da kapılar açık uyarı lambası yanıyorsa kapılardan birisi tam olarak kapatılmamış demektir. Ancak kapılar kapalı olmasına rağmen kapı ışığı yanıyorsa kapı içlerinde bulunan algılayıcı sensörlerden bir veya bir kaç tanesi arıza yapmış demektir.

Kaynak: otogenel.com

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top