Nissan Sunny Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Nissan’ın 90’lı yıllarda ülkemizde en çok satılan modellerinden bir tanesi olan Sunny nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Nissan Sunny inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Japon otomobil üreticisi Nissan, 1990’lı yıllardan itibaren Türkiye pazarına ağırlık vermeye başladı. Bu konuda ülkemizdeki en iyi otomobili ise Sunny modeliydi. Aslında geçmişi çok eskiye dayanmasına rağmen ülkemizde resmi olarak 1990 yılında satılmaya başlamıştır. 1994 yılında ise makyajlı kasaları gelmiştir. 1996 yılında ise Türkiye’de satıştan kaldırılmıştır.

Nissan Sunny Nasıl Bir Araba?

D segmenti bir model olan Sunny gerçekten zamanına göre en iyi arabalardan bir tanesidir. Nissan zaten o zamanlar şimdikine göre çok daha kaliteliydi. Sunny’de DLX, GTI, EX ve SLX donanım paketleri bulunmaktadır. “ABS, hidrolik direksiyon, klima, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar, arka kol dayama ve dijital saat” gibi zamanına göre üstün donanım paketleri bulunduruyordu. Sunny’nin en çok tutulan kasası sedan olanlarıdır. Ancak 3 ve 5 kapılı hatchback kasa olanları da mevcuttur. Şanzıman olarak 4 ileri tam otomatik ve 5 ileri manuel vitese yer verilmiştir. Ülkemizde 3 farklı motor seçeneği ile yer almıştır. Motor teknik özellikleri ise şu şekildedir;

İlginizi Çekebilir: Citroen Xantia Nasıl Bir Araba? Alınır Mı?

1.4 Benzinli : Sunny’nin kasasının ağır olduğunu düşünürsen bu motor güçsüz kaldığından çok fazla tercih edilmemiştir. 75 beygir ve 116 Nm tork güç üretmektedir. Ancak bende bu motoru almanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü hem çekmiyor hem de gitsin diye bastığınızdan yakıt tüketimi fazla oluyor. Şehir içinde ne yaparsanız yapın 12 litrenin altına düşmüyor.

1.6 Benzinli : En çok tutulan motor seçeneğidir. Zaten bir Sunny alacasaksanız mutlaka bu motora sahip bir tanesini almanızı öneririm. 90 beygir ve 136 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile çok uyumlu olup şehir içinde 9.8, şehir dışında 6 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması ise 11 saniye olarak ölçülmüştür.

2.0 Benzinli : Ülkemizde 2.0 motorlar hiçbir zaman çok fazla satılmamıştır. Sunny’nin bu motoru çok güçlü ve performanslı olmasına rağmen az sayıda yer almıştır. 143 beygir ve 178 Nm tork güç üretmektedir. Yakıt tüketimi ise şehir içinde 11.5, şehir dışında 6.7 litre olarak ölçülmüştür.

nissan sunny arkadan

Nissan Sunny Kullanıcı Yorumu

Nissan’ın zamanında Japonya’nın en iyi otomobil markalarından bir tanesi olduğunu biliyordum. Bu yüzden bir Nissan sunny aldım ve 5 yıl boyunca gönül rahatlığıyla kullandım. Öncelikle içini anlatmaya başlayalım. Ön göğüs, torpido üstü gibi yerlerde gayet kaliteli bir malzeme kullanılmıştır. Torpido üstünde kullanılan kaplama yumuşak deri benzeridir. İçi oldukça geniştir mesela arka koltuklarına 3 yetişkin rahatlıkla sığabilir. Ön tarafı ise dar değil ve insanı boğmaz. Sunny’de kullanılan klima sistemi artık nasılsa ben daha çok soğutanını görmedim. Kavurucu yaz sıcaklarında insanın ağzından buhar çıkartacak kadar soğuk olurdu içerisi. Motor performansı 1.6 motor için öyle pek ahım şahım değildir. Özellikle yokuş çıkarken biraz zorluk çıkartabiliyor. Kasası ağır olduğu için öyle çok bir şey beklemeyin. Ancak tam bir ucuz aile otomobilidir. Bagajı devasa bir hacme sahiptir. Konfor bakımından üst düzeydir. Yolda giderken aracın içine motor, yol ve rüzgar sesi asla almıyor. Yol tutuşu çok iyidir, nice sert virajlara bile yüksek hızlarda girebilirsiniz. Tüm bunlara baktığınız zaman Nissan Sunny fiyatına göre oldukça güzel ve donanımlı bir arabadır.

nissan sunny ici

Nissan Sunny Alınır Mı?

Ülkemizde o yıllarda hiçbir Nissan modeli tutulmuyordu. Bunda satıcının reklamını iyi yapamaması yatıyordu. Bugün bir Tofaş parasına bu arabadan rahatlıkla alabiliyorsunuz. Ancak Tofaş’ı bırakın Sunny’nin üretildiği yıllarda pek çok modelden daha iyi bir otomobil olduğunu bilmelisiniz. Yedek parça konusuna gelince büyükşehirlerde öyle çok sorun olmuyor. Örneğin ben Ankara’da rahatlıkla bulabiliyordum. Ama küçük şehirlerde parçası yok malesef. Ayrıca yedek parça fiyatları biraz pahalı. İkinci el piyasası ise çok zayıftır. Ancak bulunduğunuz şehir çok önemli. Mesela Konya ve çevresinde daha çabuk satabilirsiniz. Sonuç olarak Nissan Sunny fiyatına göre alınabilecek en iyi 90’lı yıllar otomobillerinden bir tanesidir.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top