Opel Astra F (1991-1998) Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Alman otomobil üreticisi Opel’in ülkemizde ve Dünya’da en çok satılan modeli olan Astra’nın ilk kasası yani Opel Astra F nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Opel Astra F inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Opel, 90’lı yıllarda ülkemizdeki satışlarına daha önem vermeye başlamıştı. Daha önce c segmentinde Kadett modeli ile yer alırken 1991 yılında tüm dünya ile birlikte Astra serisini satmaya başladı. Astra satışa çıktığı ilk günden bu yana ülkemizde oldukça fazla bir şekilde sevilmiştir. Bugün bile sıfır olarak satılmaya devam etmiştir. Hatta öyle bir otomobildir ki Astra sahiplerinin bir çoğu bir sonraki aracının da astra olmasını istiyorlar. Astra F kasa 1991 ile 1998 yılları arasında satılmış daha sonra yerini büyük ses getirecek Astra G modeline bırakmıştır.

İlginizi çekebilir: Opel Zafira Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Opel Astra F Nasıl Bir Araba?

Opel Astra F, Alman otomobil üreticisi Opel tarafından 1991-1998 yılları arasında üretilen kompakt bir araçtır. O zamanlar popüler bir modeldir ve eleştirmenler ve tüketicilerden genel olarak olumlu eleştiriler almıştır. Opel Astra F’nin ana güçlü yanlarından biri, tutuş ve sürüş dinamiğidir. İyi ayarlanmış bir süspansiyon sistemi vardır, rahat bir sürüş sağlar ve virajlarda iyi bir tutuş sergiler. Araba ayrıca duyarlı direksiyon ve iyi fren performansıyla bilinir. Motor seçenekleri ise şunlardır:

1.4 Benzinli: 1991-1995 model yılları arasında satılanlarda 60 beygirlik iken 1995 yılında sonra 90 beygirlik olmuştur. Ancak iki motor birlikte satıldığı için model yılına aldanmamak gerekiyor. Şehir içinde 10.5, şehir dışında 6.2 litre yakıt tüketimi vardır.

1.6 Benzinli: 1991 ile 1995 model yılları arasında karbüratörlü olanları 75 beygir gücündedir. Ancak 1995 yılından sonra ecotec teknolojisi ile birlikte 100 beygire çıkmıştır. Şehir içinde 10, şehir dışında 5.8 litre yakıt tüketim verisi vardır.

Opel Astra F kasanın ayrıca 1.7 D, 1.7 DTI, 1.8 ve 2.0 motor seçenekleri de vardır. Ayrıca 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçeneklerine sahiptir. Astra F çok yönlü geniş kitleye hitap eden otomobil olduğundan 3 ve 5 kapılı hacthback, sedan ve stationwagon kasa tipleri de mevcuttur.

Opel Astra F’nin iç tasarımı da iyi tasarlanmış ve fonksiyoneldir. Koltuklar rahat ve destekleyicidir. Yolcu ve bagaj için yeterli alan vardır. Gösterge paneli iyi organize edilmiştir ve kontrolleri kullanımı kolaydır. Opel Astra F’nin eleştirildiği yani olumsuz yönleri ise, yapım kalitesiydi. Bazı sahipleri aracın elektrik sistemi, süspansiyonu ve frenleriyle ilgili sorunlar yaşadıklarını bildirmişlerdir. Bununla birlikte, bu sorunlar her araç için değildir ve birçok Astra F sahibi sorunsuz bir kullanım deneyimi bildirirler. Genel olarak, Opel Astra F, iyi bir tutuş, yeterli performans ve rahat bir iç mekan sunan iyi bir kompakt araçtır. Belki de piyasadaki en güvenilir araç olmayabilir, ancak uygun fiyatlı ve keyifli bir araç arayanlar için popüler bir seçenektir.

opel astra f kasa arka ve yandan

Opel Astra F Kullanıcı Yorumu

Kendime piyasası olan, konforlu ve donanımlı bir araba ararken ben 1997 model bir sedan Opel Astra F kasa aldım ve 5 yıl boyunca kullandım. Öncelikle içini anlatmaya başlayacak olursak ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde yumuşak plastikten bir malzeme kullanılmıştır. Koltuklarında ise kadife döşemelere sahiptir. Arka koltuk diz mesafesi o dönemlere göre rakiplerinden daha geniştir. Bagaj hacmi de çok iyi, çünkü ben iki bebek arabası bile sığdırabiliyordum. Bendeki 1.6 ecotec olanıydı ve motor olarak oldukça memnundum. 100 beygir gücü olmasına rağmen oldukça seri bir motordur. Şehir içi ara hızlanmalarda falan güzel iş çıkartır. Diğer taraftan oldukça sessiz olduğu için çoğu zaman motor çalışırken içeride hiç sesi duyulmuyordu. Frenleri gayet güçlü ve sağlamdır. Ani fren yapmak zorunda kaldığınızda bile kısa mesafede düz bir şekilde arabayı durdurabiliyor. Opel Astra F’nin bana göre en kötü yanı klima açılınca motor performansının aşırı derecede düşmesidir. Hele arabada bir kaç kişi varken klima açık yokuş çıkmaya çalışıyorsanız çok bayılıyor. Yol tutuşu o dönemlere göre orta sınıf arabalarda en iyisidir. Öyle virajlarda falan arkasını kolay kolay bırakmaz. Motoru sessiz olduğu için içine motor sesini az alıyor. Ses yalıtımı güçlü olduğundan arabada seyahat yaparken konforlu bir yolculuk imkanı sunuyor.

Opel Astra F Alınır Mı?

Bu arabaların en yenisinin bile üretiminin üstünde 25 yıldan fazla zaman geçti ve artık eskidiler. Alacağınız bir Astra F, yaşının verdiği yorgunluk nedeniyle mutlaka ufak tefek arızalar çıkartacaktır. Ancak alırken temiz kullanılmış ve geçmişini bildiğiniz bir tanesini bulmalısınız. Ya değilse sizin başınıza çok iş açar. O zaman teknolojik olan bu arabalardan anlamayan ustalar elektrik sorunlu olmasına yol açtılar. Aslında arabanın bir suçu yok ama ustalarımız sağ olsun arızalı hale getirdiler. İkinci el piyasası oldukça hızlıdır ve hemen satılır. Yedek parçaları peynir ekmek gibi Türkiye’nin her yerinde rahatlıkla bulunabilir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir