Opel Astra G Kasa Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi olan Opel’in ülkemizde en çok satılan Astra modeli G kasa nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Opel Astra G inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Opel, General Motor bünyesinde otomobil üreten bir markadır. Oldukça geniş model çeşitliliğine sahiptir. Ancak ülkemizde Opel’in en çok tanınmasında rol oynayan modeli Astra’dır. Opel Astra F kasa ile 1990 yılında başladığı serüvenini 1998 yılında daha o zamanlara göre tasarımda çığır açan Astra G modeli ile devam ettirdi. Astra G 1998 yılında 2010 yılına kadar Astra Classic adı altında satılmaya devam etmiştir. O kadar çok sevilen bir model olmuştur ki, bugün bile aynı tasarım sıfır olarak üretilse satış rekorları kırar. Astra G kasa halen daha Türkiye’de en popüler olan modellerden bir tanesidir. Bunda tasarım güzelliğinin yanı sıra sunduğu yüksek donanım, konfor ve güvenlik seçenekleri etkili olmaktadır.

Astra G Kasa Nasıl Bir Araba?

Opel Astra G, tasarım açısından oldukça modern bir otomobildir. Keskin hatlara sahip, oval şekilli farlar ve stop lambaları ile donatılmıştır. Bu tasarım özellikleri, aracın aerodinamik yapısını da desteklemektedir. Ayrıca, aracın iç mekân tasarımı da oldukça ergonomik bir yapıya sahiptir. Kontrol paneli ve koltuklar, sürücünün konforunu ve kullanım kolaylığını artırmak için tasarlanmıştır. Opel Astra G, oldukça geniş bir motor yelpazesi sunmaktadır. Benzinli motorların teknik özelliklerine bakacak olursak.

opel astra g sedan arka ve yandan

1.2 GL Edition Ecotec : Çok çok az sayıda satılmış bir motor seçeneğidir. Zaten kasası ile uyumsuz bir motordur. 75 beygir ve 110 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu değildir. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.5 litre yakıt tüketmektedir.

1.4 Benzinli : 60 ve 90 beygirlik iki çeşidi bulunmaktadır. Ancak 1.4 atmosferik olması sebebiyle çok fazla tutulmamıştır. Yine de 1.4 motor bir Astra G almak istiyorsanız 90 beygirlik olanını almanızı tavsiye ederim. Bu motor 90 beygir gücün yanı sıra 125 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile uyumlu bir motor olup şehir içinde 9.7, şehir dışında 5.8 litre yakıt tüketmektedir. 0-100 hızlanması 13 saniyedir ve saatte 180 k/s hıza ulaşabilmektedir.

1.6 Benzinli : Opel’in en çok tutulan motor seçeneğidir. Eğer bir Opel Astra G kasa almak istiyorsanız bu motora sahip bir tanesini almanızı tavsiye ederim. ecotec motor teknolojisinin bulunduğu bu motor, 100 beygir ve 150 Nm tork güç üretmektedir. LPG ile tam uyumludur. Benim gördüğüm atmosferik olarak en az yakan 1.6 benzinli motorlardan bir tanesidir. Şehir içinde 9, şehir dışında 5.4 litre yakıt tüketimi vardır. 0’dan 100 km hıza 12.5 saniyede çıkabilmektedir. Maksimum hızı ise 180 km/s olarak ölçülmüştür.

Opel Astra G kasanın ayrıca “1.4 T, 1.6 CDTI, 1.7 CDTI, 1.7 DTI, 1.8, 2.0, 2.0 DTI Comfort, 2.0 T ve 2.2” motor seçenekleri de mevcuttur. Ancak bu motor hacmine sahip olanları çok fazla tutulmamıştır. 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri ile satılmıştır.

Opel Astra G’nin “100.Yıl, Cabrio, CD, CDX, Classic, Club, Comfort, Coupe, Edition, Elegance, Elegance Twinport, Enjoy, G, GL ve GLS” donanım seçenekleri vardır. Yani sadece motor seçenekleri ile değil, ayrıca sunduğu diğer özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Örneğin, arka koltuklarda emniyet kemeri takılı değilse, bir uyarı ışığı yanar. ABS, ESP, çekiş kontrolü ve çarpışma önleme sistemi gibi pek çok güvenlik özelliği de standart olarak sunulur. Ayrıca, aracın emniyet kemeri uyarısı gibi küçük ama etkili özellikleri de vardır. Opel Astra G, Euro NCAP tarafından yapılan çarpışma testlerinde beş yıldız almıştır. Opel Astra G, üretildiği dönemde oldukça popüler bir araba oldu. Avrupa’da, özellikle de Almanya’da çok popülerdi ve yüksek satış rakamlarına ulaştı. Bunun nedeni, Opel Astra G’nin performansı, güvenliği ve fiyatıydı. Ayrıca, aracın tasarımı da oldukça çekiciydi ve diğer benzer segmentteki araçlardan farklıydı. Opel Astra G’nin popülerliği, diğer ülkelerde de yüksek satış rakamlarına yansıdı. Özellikle İngiltere’de, Opel Astra G, Vauxhall Astra adı altında satıldı ve oldukça popüler oldu. Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika gibi diğer ülkelerde de satıldı. Opel Astra G, aynı zamanda motor sporlarında da başarılı oldu. Opel Motorsport takımı, aracın WRC versiyonu ile başarılı bir performans sergiledi. Ayrıca, Opel Astra G, Avrupa Touring Car Şampiyonası’nda da yarıştı ve birçok zafer elde etti. Sonuç olarak, Opel Astra G, özellikle üretildiği dönemde oldukça popüler bir araçtı ve halen birçok kişi tarafından tercih edilen bir modeldir. Performansı, güvenliği, tasarımı ve fiyatı ile öne çıkan Opel Astra G, otomobil endüstrisinde önemli bir yere sahiptir. Astra G o kadar çok yönlü bir otomobildir ki C segmentinde hemen her kesime hitap etmektedir. Bunu sedan, 3 ve 5 kapılı hatchback, cabrio, coupe ve station wagon kasa tipleri olmasından çok iyi anlayabiliyoruz. opel astra g station wagon

Opel Astra G Kasa Kullanıcı Yorumu

2001 model bir 1.6 Elegance donanımlı Astra G sahibiyim. Tam 10 yıl oldu kullanıyorum ve onun gibisini bulamadığım için satmaya kıyamıyorum. Öncelikle içinden anlatmaya başlayalım. İçi oldukça geniş bir hacme sahiptir. Ön göğüs ve kapı içleri gibi yerlerde yumuşak ve kaliteli bir kaplama malzemesi kullanılmıştır. Arka tarafının diz mesafesi idare eder. Ben 1.80 boyundayım oturduğum zaman dizlerim ön koltuğun arkasına değiyor. Diğer taraftan koltuklarında kadife döşemelere yer verilmiştir. Öyle fena sayılmayacak bir sünger kalitesine sahiptir. Bu arabanın sac kalınlığı dönemine göre en kalınlardan bir tanesidir. Taş gibi sağlam bir kaportası vardır. Tok kapı hissini sonuna kadar veriyor. Motoru çalışırken asla sesini içeriye almıyor. Rölantide çalışırken bazen motor hiç çalışmıyor gibi hissediyoruz. Ayrıca motor performansı gayet güzeldir. Ben çok defa  150-160 sabit hızla Ankara-İstanbul arası gidip geldim ve bana mısın demedi. Yol tutuşu da çok üstündür. Virajlarda kendini öyle kolay kolay bırakmaz. Yola çok tutunur. Ancak amortisörleri sert olduğu için çukurlardan geçişlerde çok fazla vuruyor. Hatta bazen arabanın arkası koptu orada kaldı hissine bile kapılıyorsunuz. Tasarım olarak ise o dönemler bir çok marka daha düz çizgili arabalar üretirken, Astra uzay aracı gibi yumuşak hatlara sahipti. Frenleri gayet güçlü olduğu için ani frenlemeler sırasında arabayı güvenli bir şekilde kısa mesafede durdurabiliyor. Direksiyon hassasiyeti ise üst düzeydir. Uzun yolda giderken, yüksek hızlarda bile verdiği direksiyon hakimiyet kabiliyetini kaybettirmiyor.

Opel Astra G Kasa Alınır Mı?

Bu arabalar üretim olarak çok kaliteli ve sağlam bir yapıya sahiptir. Ancak üzerinde çok fazla elektronik donanım ve sensör barındırmaktadır. Bizim sanayi ustaları çağının ilerisindeki bu arabaları tamir ederken bir arızasını çözerken, 3 arıza daha açmasına neden oldular. Bilinen kronik bir arızası yok. Ancak artık model olarak eskidikleri için özellikle elektronik aksamından sorun çıkartması çok olasıdır. Motoru ise alüminyum subap olduğu için LPG ile çok uyumlu değildir. Ama çelik valf taktırdığınız zaman sorunu çözebiliyorsunuz.  Opel Astra G yedek parça fiyatları oldukça uygundur ve bolca bulunabilir. İkinci el piyasası ise tabiri caizse peynir ekmek gibi satılmaktadır. Temiz kullanılmış bir tanesi gönül rahatlığıyla alınabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top