Deprecated: Required parameter $number follows optional parameter $query_type in /home/otogenel/public_html/wp-content/themes/jannah/framework/functions/post-functions.php on line 849

Deprecated: Required parameter $content follows optional parameter $custom_content in /home/otogenel/public_html/wp-content/themes/jannah/framework/functions/post-functions.php on line 984

Deprecated: Required parameter $output follows optional parameter $depth in /home/otogenel/public_html/wp-content/themes/jannah/framework/classes/class-tielabs-mega-menu.php on line 451

Deprecated: Required parameter $the_post follows optional parameter $sub_title in /home/otogenel/public_html/wp-content/themes/jannah/framework/plugins/class-tielabs-fbinstant-articles.php on line 100
Opel Vecta C Arıza Lambaları Anlamları | Vectra C Uyarı ve İkaz Işığı

Opel Vecta C Arıza Lambaları Anlamları | Vectra C Uyarı ve İkaz Işığı

Opel’in 2002-2009 yılları arasında üretip sattığı model olan Vectra C’nin gösterge tablosundaki arıza lambaları ne anlama geliyor. Vectra c uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor sorularına yanıt arayacağız.

Opel ülkemizde her zaman yüksek satış rakamları yakalamış bir markadır. C segmentinde astra ile satış rekorları kırarken D segmentinde ise 1995 yılında Vectra A, 1998 yılında ise Vectra B kasaya geçmiştir. 2002 yılında ise cüsseli modeli olan Vectra C kasaya geçiş yapmıştır. Vectra C oldukça donanımlı ve bol özelliğe sahip bir otomobildir. Neredeyse tüm donanımlarının gösterge panelinde bir işareti vardır. Vectra C sahipleri gösterge panelinde yanan arıza lambaları ile uyarı ve ikaz ışıklarının ne anlama geldiğini merak ediyorlar. Bizde bu yazımızda hangi sembol ne anlama geliyor onu göstereceğiz. Çünkü gösterge panelinde yanan her ışık arızayı göstermez. Bunları bilmeniz durumunda aracınıza daha hakim olabileceğinizi unutmamalısınız.

İlginizi Çekebilir: Peugeot 307 Arıza Lambaları Anlamları

Opel Vectra C Arıza Lambaları ile Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamları

1- Opel Vectra C Sinyal Uyarı Işığı

sinyal isareti vectra cAracınızda sağ ve sol sinyallerin çalıştığını göstermek için yeşil ok işaretleri yanmaktadır. Sinyallerin direksiyonun sol tarafından bulunan kol yardımıyla ayarlanırlar. Ayrıca dörtlü sinyaller yandığı zamanda sağ sol sinyalin ikisi birden yanacaktır.


2- Opel Vectra C Yağ Basınç Uyarı Lambası

yag basinc uyari lambasi opel vectra cAracınızın motoru çalışmazken yağ lambasının yanması çok normaldir. Ancak motor çalışırken sönmesi gerekir. Eğer yolda giderken ve motor çalışırken çaydanlık şeklinde bu yağ lambasının yandığını görüyorsanız yağ basıncında bir düşme var demektir. Kesinlikle aracınızı kullanmaktan uzak durmalısınız. Yağ lambasının yanmasının sebebi çok farklı şeylerden olabilir. Örneğin yağ pompasının zayıflaması, müşür arızası veya aracınızın motor istiyor olması yağ lambasının yanmasına neden olabilir.


3- Opel Vectra C El Freni ve Fren Arızası Uyarı Lambası

p isareti opel vectra cKontrol lambası kırmızı renkte yanar veya yanıp söner. Kontrol lambası kontak açıldıktan sonra, el freni çekili ise veya fren ve debriyaj hidrolik seviyesi çok düşük olduğu zaman yanar. Bu uyarı işareti kırmızı yuvarlak için “P” harfi olarak çıkmaktadır.


4- Opel Vectra C Akü Işığı Uyarı Lambası

aku isigiTüm otomobillerde akü uyarı ışığı olmak zorundadır. Çünkü şarj sisteminin çalışıyor olduğu sürekli olarak kontrol edilmelidir. Kontağı yarım açtığınız zaman yanması normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra akü ışığının sönmesi gerekir. Eğer yanmaya devam ediyorsa şarj sisteminde bir sorun var demektir.


5- Opel Vectra C Hava Yastığı (Airbag) Uyarı Işığı

airbag uyari isigi opel vectra cOpel Vectra’da pek çok hava yastığı vardır. Eğer yanda görülen uyarı ışığı aracınızla seyir halindeyken yanıyorsa aracınızın airbag sistemi devre dışı demektir.


6-Opel Vectra C Hararet İkaz Lambası

hararet isari opel vectra cEğer aracınızın gösterge panelinde bu uyarı ışığı yanıyorsa, motor soğutma suyu sıcaklığı olması gerekenin çok üstünde artmış demektir. Yapmanız gereken şey aracınızı hemen kenara çekip hararet yapmasına neden olan şeyi bulmaktadır. Hararet ışığı yanarken kullanmaz, önce conta yanmasına ardından motorun yatak sarmasına neden olabilir.


7- Vectra C Spor Sürüş Modu Aktif Uyarı Işığı

spor surus modu vectra cEğer Vectra c aracınızı otomatik şanzımanlı ise spor sürüş modu bulunmaktadır. Bu mod ile kullandığınız zaman aracınızın vites değişimleri daha yüksek devirlerde olacaktır. Spor modunda kullanmak daha yüksek performanslı sürüşe olanak sağlar. Ancak yakıt tüketiminin bir hayli artmasına neden olacaktır. Bu yüzden sürücüye durumu bildirmek için gösterge tablosunda “dişli çark içinde S harfi” çıkacaktır.


8- Opel Vectra C Karlı ve Buzlu Sürüş Modu Aktif

kar surus modu vectra cEğer kış ayında iseniz ve aracınızın otomatik şanzımana sahipse. Karlı ve buzlu havada araç kullanıyorsanız gösterge panelinde kar tanesi uyarı ışığı yanacaktır. Bu işaret yanarken aracınızın ESP sistemi sürekli aktif olmalıdır.


9- Opel Vectra C Kapılar Açık Uyarı Işığı

kapilar acik uyari isigi vectra cKapıların içinde açık veya kapalı olduğunu sürücüye göstermek için düğmeler bulunur. Kapılar kapandığında düğmeye basılır. Ancak tam kapanmazsa düğmeye basılmadığı için kapılar açık kalabilir. Bu da sürüş durumunda ciddi kazalara neden olabilecek bir durumdur. Sürücüye kapıların tam kapanmadığını göstermek için gösterge panelinde kırmızı araba ve açık kapı uyarı işareti yanacaktır.


10- Opel Vectra C Motoru Çalıştırmak İçin Fren Pedalına Basın Uyarı Işığı (Easytronic) 

motoru calistirmak icin fren pedalina basinMotoru çalıştırırken aynı zamanda ayak freni pedalına basın. Motor sadece ayak frenine basıldığında çalıştırılabilir. Şanzıman ekranında “N” gösterilir. Ayak freni basılı olmazsa göstergede j kontrol lambası yanar, aynı zamanda şanzıman ekranında “N” yanıp söner, motor çalışmaz. Tüm fren lambaları arızalı ise motoru çalıştırmak mümkün olmaz. Sarı yuvarlak içinde ayakkabı işaretinin anlamı budur.


11- Opel Vectra C Ampul Patlak Uyarı Işığı

ampul patlak uyari isigi vectra cAracınızın ön ve arkasında aydınlat lambaları bulunmaktadır. Ve bunlar yanıyor mu diye ECU tarafından sürekli olarak kontrol edilir. Eğer aracınızın ampullerinden bir veya birkaçı yanmıyorsa gösterge panelinde ampul işareti yanacaktır.


12- Opel Vectra Bagaj Kapağı Açık Uyarı Işığı

bagaj kapagi acik ikaz lambasiAracınızın bagaj kapağı tam kapanmadığı zaman sensör bunu algılamaz. Böylelikle aracınızın gösterge panelinde bagaj açık ikaz lambası yanacaktır.


13- Opel Vectra C Sis Farları Açık İkaz Lambası

on sis farlari acik ikaz lambasi opel vectra cAracınızda ön sis farları açıksa bu işaret yanacaktır. Sis farlarını gündüz açık havada açmanız yasaktır. Bu sebeple sadece yağmurlu, sisli ve karlı havalarda açmanız gerekmektedir.


14- Opel Vectra C Uzun Farlar Açık Uyarı Işığı

uzun farlar acik ikaz isigi opel vectra cUzun farlar mavi renkli ampul işaretidir. Eğer aracınızın gösterge panelinde bu işaret yanıyorsa uzun farlar açık demektir. Ancak uzun farları açık şekilde gitmeniz gece karşıdan gelen sürücülerin gözünü alabilir. Bu sebeple çok uzun süre kullanılmamalıdır.


15- Opel Vectra C Arka Sis Farları Açık Uyarı Işığı

arka sis farlari acik uyari isigi vectra cYağmurlu, sisli ve karlı havalarda arkadan gelen aracın sizi fark etmesi zor olabilir. Bunun için aracın içinden aktif edeceğiniz bir düğme yardımıyla arka sis farlarını yakabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi açık havalarda kullanılması yasaktır. Yandığı göstermek için gösterge tablosunda bu uyarı ışığı yanacaktır.


16- Opel Vectra C Park Asistanı (Sensörü) Aktif İkaz Lambası

park sensoru aktif opel vectra cOpel Vectra C kasanın ön ve arkasında park asistanı sistemi bulunmaktadır. Manevra yaparken bir engele çok fazla yaklaşıldığı zaman gösterge panelinde P harfi ve Üçgen işareti yanacaktır.


17- Opel Vectra C Emniyet Kemeri Takılı Değil Uyarı Işığı

emniyet kemeri takili degil uyari isigi vectra cEmniyet kemeri bir kaza sırasında aracın içinde bulunanları en çok koruyan güvenlik sistemidir. Takılı olmadığı zaman sürücüyü uyarmak için gösterge panelinde emniyet kemeri ikaz lambası yanar.


18- Opel Vectra C Motor ve Bileşenlerinde Arıza Lambası

motor ve bilesenleri ariza var uyari isigi vectra cAracın motor, mekanik ve elektronik sistemi sürekli olarak kontrol edilmektedir. Eğer sensörlerden gelen verilerde bir arıza olduğu görülürse durumu sürücüye bildirmek için gösterge panelinde “sarı renkli araba üstünde İngiliz anahtarı” işareti yanacaktır. Bu durumda yapmanız gereken en iyi şey aracınızı bilgisayara bağlayarak hangi arıza kodlarını verdiğini bulmanız olacaktır. Buna göre Vectra C kasa aracınızın neresinde sorun olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.


19- Opel Vectra C Kızdırma Bujisi Uyarı Işığı (Dizel)

kizdirma bujisi uyari isi opel vectra cOpel Vectra C kasanın CDTİ adında dizel motorlu seçeneği bulunmaktadır. Dizel motoru çalıştırmadan önce kontağı bir tur yani akü açılacak kadar çevirip, sol tarafta bulunan ısıtma bujisi ışığının sönmesi beklenir. Bu uyarı ışığı sönmeden aracınızı çalıştırmak motora zarar verebilir.


20- Opel Vectra C Motor Radyatör Soğutma Suyu Seviyesi Düşük Uyarı Işığı

radyator motoru suyu seviyesi dusuk uyari isigi opel vectra cİçten yanmalı motorlarda soğutma sisteminde antifrizli su kullanılmaktadır. Opel Vectra C’de radyatör içerisinde bulunan suyun seviyesini ölçen bir sensör bulunmaktadır. Eğer su seviyesi kritik eşiğin altında düşerse aracınızın gösterge panelinde bu ikaz lambası yanacaktır. Bu durumda yapmanız gereken şey aracınızı kenara çekip, motor soğuduktan sonra su seviyesini kontrol etmektir. Ayrıca eksilmesine neden olan şeyi bulmak zorundasınız.


21- Opel Vectra C ABS Arıza Lambası Anlamı

abs uyari isigi opel vectra cVectra C kasada güçlü bir ABS fren sistemi vardır. Aracınızın kontağını ilk açtığınızda bir kaç saniye boyunca yanması normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra mutlaka ABS ışığının sönmesi gerekir. Eğer yanmaya devam ediyorsa aracınızın ABS sistemi devre dışı kalmış demektir. Bu şekilde aracınızı kullanmanız frenleme açısından ciddi sorunlar yaratabilir.


22- Opel Vectra C Hidrolik Direksiyon Arıza Lambası

hidrolik direksiyon arizasi uyari isigi vectra cOpel Vectra C kasada elektrik destekli servo direksiyon sistemi bulunmaktadır. Pek çok karmaşık parçanın bir araya gelmesiyle çalışan sistemdir. Eğer aracınızda direksiyon yanında ünlem işareti görüyorsanız hidrolik direksiyon sisteminde bir sorun vardır. Genelde direksiyon hidrolik yağı seviyesi azaldığı zaman yanan bir arıza lambasıdır. Ancak sistemde meydana gelen bir arıza nedeniyle de bu uyarı ışığı yanmaktadır. Eğer gösterge panelinde bu ikaz lambasını görüyorsanız sistemi kontrol etmelisiniz.


23- Opel Vectra C ESP Sistemi Aktif Uyarı Işığı

esp sistemi devre disi ve aktif uyari isigi vectra cSarı üçgen içinde yolda kayan araba işaretinin anlamı aracınızda ESP sisteminin aktif olduğunu göstermektedir. Aracın içinde bir düğmeyle kontrol edilebilen ESP istenildiği zaman devre dışı bırakılabilir. Ancak aktif çalışırken bu ikaz lambası yanıyorsa ESP aktif demektir.


24- Opel Vectra C Bebek Koltuğu Nedeniyle Ön Hava Yastığı Aktif Değil Uyarı Işığı

bebek koltugu nedeniyle airbag devre disi opel vectra cBebek koltuğu takılı olduğu zaman orada airbag sisteminin devre dışı bırakılması gerekir. Çünkü olası bir kaza durumunda bebeğe zarar verebilir. Bu yüzde sürücüler anahtar yardımıyla ön yolcu hava yastığını devre dışı bırakır. Bunu belirtmek için gösterge panelinde bu ikaz lambası yanacaktır.


25- Opel Vectra C Yağ Lambası Uyarı Işığı

yag lambasi uyari isigi opel vectra cAracınızın motoru çalışmazken akü açılacak kadar anahtarı çevirdiğinizde yağ lambasının yanması normaldir. Çünkü motor çalışmadığı için yağ basıncı yoktur. Ancak motoru çalıştırdıktan sonra yağ basınç uyarı ışığının sönmesi gerekir. Eğer yolda giderken veya motor çalışırken yağ lambası yanıyorsa basınçta bir sorun vardır. Kesinlikle bu lamba yanarken aracınızı kullanmayın. Çünkü yağsız kalan motor kısa süre içerisinde yatak sarabilir.


26- Opel Vectra C Hız Sabitleyici (Cruise Control) Devrede Uyarı Işığı

hiz sabitleyici devrede uyari isigi vectra cOpel vectra c kasa aracınızda direksiyonun yanında bulunan koldan aktif edilebilen hız sabitleyici sistem bulunmaktadır. Eğer siz yolda giderken hız sabitleyiciyi çalıştırırsanız yani devreye sokarsanız size göstermek için gösterge tablosunda yeşil renkli bu işaret yanacaktır.


27- Opel Vectra C Yakıt Seviyesi Azaldı Uyarı Işığı

benzin isigi opel vectra cOpel vectra c kasa aracınızın ister benzinli olsun isterse dizel yakıt seviyesini ölçen bir sensör bulunmaktadır. Eğer gösterge panelinde benzin pompası işareti yanarsa aracınızda bulunan yakıt kritik seviyenin altına düşmüş demektir. Bu ikaz ışığı yandıktan sonra aracınızı en fazla 100 km kadar kullanabilirsiniz. Bu sebeple yandığını gördüğünüz anda hemen yakıt almalısınız.


28- Opel Vectra C Motor Arıza Lambası

motor ariza lambasi vectra cBu uyarı ışığı motor ve bileşenlerinde bir sorun olduğu zaman yanmaktadır. Özellikle egzoz sisteminde yani katalitik konvertör (katalizör) ve EGR valfi dolduğu zaman gösterge panelinde motor arıza ışığı yanacaktır. Tek yapmanız gereken şey aracınızı bilgisayara bağlamaktır. Daha sonra ECU hangi arıza kodlarını veriyorsa tamir yoluna gitmelisiniz.


29- Opel Vectra C Lastik Basıncı Düşük Uyarı Işığı

lastik basinci dusuk uyari isigi vectra cSarı yarım yuvarlak içinde ünlem işareti görüyorsanız aracınızın lastik basıncı düşmüş demektir. Ayrıca lastik değişim sırasında veya çukurlardan sert geçince lastik içinde bulunan sensör yerinden çıkabilir. Bunun sonucunda lastik basınç uyarı lambası yanacaktır.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir