Opel Zafira Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme, Test Sürüşü ve Kullanıcı Yorumu

Opel’in büyük aile otomobili olan Zafira nasıl bir araba, alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca Opel Zafira inceleme, test sürüşü ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz. 

Opel otomobil sektöründe hemen her kesime hitap eden bir markadır. Büyük aile modeli olan Zafira, ülkemizde ilk olarak 2000 yılında satışa çıkmıştır. 7 kişilik büyük bir otomobil olan Zafira hiçbir zaman çok fazla tutulmamıştır. Pazardaki en büyük rakibi Ford C-max modelidir. 2014 yılına kadar satışta kalan bir model olmuştur.

Opel Zafira Nasıl Bir Araba?

Biraz önce söylediğimiz gibi 7 kişilik büyük bir aile modeli olan Zafira, yıllar içerisinde çok fazla makyaj geçirmiştir. Fiyatına göre oldukça donanımlı ve konforlu bir araba olarak karşımıza çıkmaktadır. Comfort, Cosmo, Edition, Elegance, Enjoy, Essentia ve GL donanım paketleri vardır. En çok tutulan ve dolu paketi Elegance’de “ABS, ESP, 6 hava yastığı, hız sabitleyici, çift bölgeli dijital klima, soğutuculu torpido, dört cam otomatiği ve elektrikli aynalar” olmak üzere pek çok donanım paketi vardır.

Zafira yıllar içerisinde pek çok fazla motor seçeneğine sahip olmuştur. Bu motorlar ise “1.4, 1.4 T, 1.6, 1.6 CDTI, 1.8, 1.9 CDTI, 2.0, 2.0 CDTI, 2.0 DTI, 2.0 T ve 2.2 DTI” hacimlerinde sahiptir. En çok tutulan motoru 1.6 benzinli olanıdır. Bu motor 115 beygir ve 155 Nm tork güç üretmektedir. Oldukça sessiz çalışmaktadır. Ancak Zafira’nın kasası ağır olduğu için yakıt tüketimi şehir içinde 11.5, şehir dışında 6.5 litre gibi yüksek değerlerdir. 0-100 hızlanması ise 13.5 saniye olarak ölçülmüştür. İlk üretilenlerde 4 ileri otomatik şanzıman varken makyajlı kasa ile birlikte Active Select 6 ileri otomatik vites gelmiştir.

opel zafira yandan

Opel Zafira Kullanıcı Yorumu

3 çocuğum olduğu için kendime 7 kişilik büyük bir aile otomobili arıyordum. Aslında C-max bakarken fiyatının uygun ve kalitesinin hiç eksik olmadığını düşündüğüm bir Opel Zafira aldım ve 5 yıl boyunca kullandım. Aldığıma hiç pişman olmadığım bir araba. İçi öyle geniştir ki sanki bir otobüste oturuyormuş hissi doğruyor. Ön tarafının genişliği çok iyidir. Hele büyük bir ön cama sahip olması çok geniş bir görüş açısına olanak sağlıyor. Yerden yüksek olduğu için sıkışık trafikte arabanın içindekiler hiç sıkışmıyor. Arka tarafında ise 2. sıradaki koltukların diz mesafesi biraz dar. Onun dışında orta sırada kalan koltukların ön diz mesafesi oldukça yeterli. Yolda giderken ne yol sesini ne motor sesini asla içine almıyor. Arabama ilk defa binenlerin ilk söylediği söz ben böyle rahat araba görmedim oluyor. Yüksek bir yapısı olmasına rağmen yol tutuşu gayet güzeldir. Zafira’nın içinde otururken sanki bir tank kullanıyormuş gibi güven hissi veriyor. Hani kemikli arabada dedikleri vardır ya Zafira gerçekten bunun hakkını veriyor. Kapıları sanki bir kale kapısı gibi kalın. Onu kullanırken bir kaza yapsam hiçbir şey yolmaz hissine kapılıyor. 1.6 motorunun performansı kasası ağır olması sebebiyle iyi değildir. Özellikle araba biraz yüklüyse ve rampa çıkıyorsanız bayılıyor. Ancak 2010 yılından sonra gelen dizel motorlarda ve 1.4 turbo motor daha performanslı. Frenleri çok güçlüdür ve zafira’nın kasasının ağır olmasına rağmen kısa mesafe içerisinde rahatlıkla durdurabiliyor. Çok güven veren bir fren sistemi var. Otomatik şanzımanı vites geçişlerini hissettirmiyor, ayrıca öyle sorunlu bir şanzıman değil.

opel zafira arkadan

Opel Zafira Alınır Mı?

Eğer sizde benim gibi 7 kişilik büyük bir aile otomobili arıyorsanız Zafira bu fiyata göre alınabilecek en iyi arabalarda. Ancak bilmeyenlerin ilk sorduğu soru Zafira’nın yedek parça fiyatları pahalı mı oluyor. Zaten motor ve mekanik aksam parçaları diğer Opel modelleri ile aynı olduğu için hem ucuz hem de kolayca bulunuyor. Ancak söz konusu kaporta, plastik ve aksesuar aksamına gelince bir hayli fazla para istiyorlar. İkinci el piyasası çok hızlı değildir ama elde kalıp satılmayacak arabalardan da değil. Eğer temiz kullanılmış bir tanesini bulursanız gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Kaynak: otogenel

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır
Scroll to Top