P0002 Yakıt Hacmi Regülatörü Kontrol Devre Sınırı Performansı Arıza Kodu

P0002 arıza kodu genelde tüm araçlar için aynı sorunu ifade ediyor olsa da bazı marka ve modellerde farklı bir arızanın belirtisi olabilir. Bu sebeple aracınızda P0002 diyagnostik kodu varsa mutlaka aracınızın servis kitabına bakın.

p0002 ariza kodu

Bilgisayar teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte otomobillerde daha teknolojik hale gelir oldular. Aracın yakıt dağıtımından, ateşleme zamanlamasına kadar hemen her şey bir bilgisayar tarafından kontrol edilmektedir. Bu bilgisayara motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. Motor ve bileşenlerinde bulunan sensörler sürekli olarak ECU’ya bilgi aktarır. Bu alınan veriler beyin tarafından tüm işleyişin doğru, ekonomik ve en verimli halde olması için kullanılır.

İlişkili Arıza Kodları : “P0001, P0002, P0003, P0004″

Yakıt Hacmi Regülatörü Nedir? : Yakıt pompası tarafından motora gönderilen yakıtın basıncı az veya düşük olabilir. Bu motorun hava/yakıt oranını bozabilir. Bu sebeple üreticiler yakıtın ayarlanması için bir regülatör kullanmışlardır. Buna yakıt basınç regülatörü adı verilir. Bu parçayı tıpkı bir musluğa benzetebiliriz. Borudan gelen suyun basıncı sürekli aynı olmasına rağmen musluğu çevirdiğiniz kadar su çeşmeden akar. İşte yakıt hacmi regülatörü de motora yakıt girişini sağlayan bir çeşit musluktur. Daha çok dizel ve GDI benzinli motora sahip araçlarda bulunur.

P0002 Arıza Kodu Anlamı Nedir : Otomobilde bulunan tüm sensörler elektrik ile çalışırlar. ECU tarafından gönderilenr referans sinyalinin dönüşü sensörün veya regülatörün çalışması hakkında bilgi verir. Yakıt hacmi regülatörünün devresi 1.5 ile 5 volt aralığında olmalıdır. Aracınız rölantide çalışırken voltaj 5 volt, en yüksek devirde yani yakıtın en çok kullandığı zamanda ise 1.5 volttur. Eğer ECU’ya gelen elektrik sinyali bu değerlerin dışına çıkarsa bir arıza olduğu düşünülür ve P0002 Yakıt Hacmi Regülatörü Kontrol Devre Sınırı Performansı Arıza Kodu (P0002 Fuel Volume Regulator Control Circuit Range/Performance) hata kodu verilir.

P0002 Arıza Kodu Belirtileri

  • Her sensör ve regülatör arızasında olduğu gibi motor arıza lambası yanar
  • Motor marş almayabilir.
  • Aracınızın motoru Limp Modu (koruma modu) konumuna geçebilir.
  • Gaz verinde motorda tekleme olabilir.
  • Rölantide dalgalanma görülebilir.

P0002 Arıza Kodu Nedenleri

  • Yakıt hacmi regülatörü solenoidi arızası
  • Regülatör kablolarında bir kopma, kısa devre veya açıklık
  • Yakıt hattında bir tıkanma
  • Arızalı yakıt pompası

P0002 Hata Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Öncelikle yapmanız gereken ilk şey aracınızın marka ve modeline göre bilinen teknik kitaplarını okuyun. Çünkü bu size zaman ve para kazandırabilir. Daha sonra yakıt hacmi regülatörü devresine gelen elektrik kablolarını görsel olarak inceleyin. Kablolarda bir soyulma, açıklık, kopma veya korozyon (yeşerme) görüyorsanız mutlaka tesisatı değiştirin. Regülatörü elektrik sinyali gelip gelmediğini bir voltmetre yardımıyla ölçün. Ancak bunu yaparken doğrudan akü voltajını kullanmanız sisteme daha büyük zararlar verebilir. Eğer P0002 hata kodu vermeye devam ediyorsa yakıt hacmi regülatörünü değiştirmeniz gerecektir.

Kaynak: otogenel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Kopyalamak Yasaktır